У справі щодо пожежі у будинку дворянського зібрання у Полтаві, яка сталася рік тому, досі триває досудове розслідування. Остаточну причину загорання поки не визначили. Зробити це мають за допомогою експертиз. Їх призначили три, повідомив Суспільному речник обласної поліції Роман Грішин.
Без даху та з обгорілими стінами. Такий вигляд має колишній будинок дворянського зібрання у Полтаві через рік після пожежі.
"Сльози на очах були. Дуже шкода. Маємо сподівання, що її (будівлю – ред.) якось відбудують. У студентські роки це було наше улюблене місце, ми сюди приходили дивитися кінофільми. Ще тоді, якщо ви пам’ятаєте, відео починалися, де у кабінетиках ми сиділи", — говорить жителька Полтавської області Лілія Зінченко.
Займання у будівлі виникло 9 грудня минулого року близько 4-ї години ранку. Понад сотня рятувальників гасили вогонь 9 годин, а потім ще пів доби – тління.
"Було встановлено, що горить кав’ярня, яка була прибудована до цієї історичної будівлі. Вогонь дуже швидко поширювався по конструкціях дерев'яних. Тому що будівля дуже стара і вентиляційні шахти дуже швидко «перетягнули» вогонь до самого даху", — говорить речниця рятувальників Полтавщини Світлана Рибалко.
У вересні цього року у будівлі виконували протиаварійні роботи – виносили сміття та залишки конструкцій після пожежі. Після протиаварійних та консерваційних робіт будівлю мають передати із власності громади на баланс області для реставрації.
"Коли завершаться роботи (протиаварійні та консерваційні – ред.), ми отримаємо акт, у якому буде зафіксовано усі втрати, усі руйнування, розуміння того, на скільки складним, тривалим і болісним буде процес реставрації. Попередньо по вартості науково-проєктної документації на реставрацію визначається на рівні 3 мільйонів 700 тисяч (гривень – ред.). Об’єкт досить складний, і науково-проєктна документація буде виготовлятися не місяць, не два і не три. Тому очікувати, що у середині літа (2022-го року – ред.) можна буде приступати до робіт, не варто", — каже заступниця директора обласного департаменту культур Інна Шерстюк.
За словами Інни Шерстюк, після реставрації у будівлі планують розмістити обласний симфонічний оркестр. Поки ж справу щодо пожежі розслідують за трьома статтями Кримінального кодексу.
"Слідчими призначено ряд експертиз. Зокрема, три комплексні експертизи, на результати яких ми зараз чекаємо. Це будівельно-технічна експертиза, пожежно-технічна експертиза та судово-мистецтвознавча. Коли у нас буде висновок трьох комплексних експертиз, вже буде відповідь про причину пожежі, і результати будуть скеровані до суду для ухвалення остаточного рішення", — сказав речник поліції Полтавщини Роман Грішин .
Що відомо:
- Пам’ятку архітектури національного значення спорудили 1810-го року. Вона була частково зруйнована за часів Другої світової, а відбудована 1946-го.
- Понад пів століття у будівлі був кінотеатр імені Котляревського, а потім – магазин побутової хімії та заклади харчування.
- У приміщенні під час гасіння вогню рятувальники знайшли мертвим 27-річного полтавця. Його зняли на відео камери спостереження в одному із закладів, що був розташований у будівлі. На відео він розкидав речі та ламав техніку.