Перейти до основного змісту
На Полтавщині впроваджують GPS-моніторинг пасажирських перевезень

На Полтавщині впроваджують GPS-моніторинг пасажирських перевезень

На Полтавщині впроваджують GPS-моніторинг пасажирських перевезень
. Суспільне Полтава

На Полтавщині у тестовому режимі запустили GPS-моніторинг пасажирського транспорту. Він запрацював поки на двох маршрутах – Полтава–Кременчук та Полтава–Абазівка. Про це розповів керівник обласного управління інфраструктури Сергій Марчишинець.

Такою навігацією мають обладнати до пів тисячі автобусів. Відстежувати рух машин зможуть пасажири, перевізники та замовники послуг.

Автостанція в Полтаві
Автостанція в Полтаві. Суспільне Полтава

У рейс із Полтави до Абазівки відправляється водій автобуса Костянтин Вітрик. На маршруті працює близько 15 років. Три місяці тому у його машині перевізник встановив GPS-навігатор.

"Я вранці отримую маршрутний лист і цілий день їжджу по маршруту. Мені, що є, що нема того GPS. Воно по часу – рейс за рейсом, і кудись заїхати неможливо. Тільки на заправку з’їхав і знову на маршрут", говорить водій Костянтин Вітрик.

Приіміські автобус та маршрутка
Приіміські автобус та маршрутка. Суспільне Полтава

Навігатори є і в інших автобусах перевізника Сергія Ленеця.

"Сам як перевізник зробив для контролю. Для контролю за водіями, для контролю за машиною. Для контролю за паливом, для коефіцієнта виконання рейсів", каже перевізник Сергій Ленець.

Через те, що в його машинах вже є GPS, цей маршрут відібрали для обласного проєкту. І встановлені навігатори підключили до спеціальної програми. Тестують і ще один автобус, який рухається від Полтави до Кременчука.

На Полтавщині впроваджують GPS-моніторинг пасажирських перевезень
На Полтавщині впроваджують GPS-моніторинг пасажирських перевезень. Суспільне Полтава

Система GPS-моніторингу розроблена для пасажирів, перевізників та замовників транспортних послуг. За її допомогою можна отримати інформацію про місце перебування автобуса, перевізник може контролювати водіїв, а замовники – те, чи дотримані умови договору, каже керівник обласного управління інфраструктури Сергій Марчишинець.

"Отримання повноцінних аналітичних звітів про роботу транспорту: про завантаження, про пасажиропотік, про роботу транспорту за певними напрямками. І, відповідно, на підставі цієї аналітичної інформації вживати певних заходів. Розпочинаючи від адміністративних важелів впливу на перевізника (це розірвання договору), закінчуючи іншими коригуючими діями в частині завантаження певного маршруту транспортними засобами", пояснює в.о. начальника управління інфраструктури та цифрової трансформації Сергій Марчишинець.

Облаштувати навігацією на Полтавщині планують близько п’яти сотень автобусів та маршруток. Якщо програма працюватиме справно, її куплять за 600 тисяч гривень із бюджету Полтавщини. Ці гроші заклали в одну з обласних програм.

Топ дня

Вибір редакції

На початок