Біологів, вірусологів та інших працівників сфери охорони здоров’я урівняли із лікарями. У дію вступив закон, який забезпечує працівникам із вищою немедичною освітою такі ж пільги, як і професійним медикам.
Це, зокрема, подовжена відпустка, скорочений робочий день та доплати тим, хто працює із хворими на COVID-19, каже головна спеціалістка відділу полтавського департаменту охорони здоров’я Дар’я Мазняк.
Десяток років в обласному лабораторному центрі працює Олена Бойко. За фахом вона біологиня, але виконує обов’язки лікарки-лаборантки.
"Ми не мали правового статусу (біологи в клінічних лабораторіях, в лабораторіях лабораторних центрів). Ми працювали на ставці лікаря-лаборанта, але всі ті пільги, які мали лікарі-лаборанти, ми не одержували. Проводили дослідження, заповняли протоколи, ставили свої підписи, де потрібно", говорить біологиня Олена Бойко.
Пільг, які мали інші медики, в Олени Бойко не було тому, що у неї немедична освіта. Загалом біологів у лабцентрі четверо, а лікарів із профільною освітою троє.
Тепер їх усіх урівняли у соціальних гарантіях. Згідно із законом, який ухвалив парламент і підписав президент, працівники з вищою немедичною освітою мають право на такі ж пільги, що й інші медики. Це, зокрема, можливість навчатися, обов’язкове страхування, скорочений робочий день і додаткова відпустка, а також доплата за роботу в умовах пандемії коронавірусу.
"Підвищення кваліфікації, перепідготовка, безплатне користування соціальною, екологічною та спеціальною медичною інформацією, необхідною для виконання професійних обов'язків, соціальну допомогу з боку держави у разі захворювання, каліцтва або в інших випадках втрати працездатності, що настала у зв'язку з виконанням професійних обов'язків", каже головна спеціалістка відділу департаменту охорони здоров’я Полтави Дар’я Мазняк.
Завдяки цьому закону працівники із профільною медичною та немедичною освітою, які виконують однакові завдання на роботі, будуть працювати у рівних умовах, говорить завідувачка лабораторії Ольга Половик.
"Усі біологи виконують роботу лікаря, проводять лабораторні дослідження, виписують протоколи, підписи свої ставлять і несуть повну відповідальність за правдивість даного дослідження. Якщо, наприклад, в обласному лабораторному центрі, у великих районних центрах, є посади лікарів, то навіть у деяких районних лабораторних центрах немає посади лікаря й там повністю усю роботу та відповідальність за свою лабораторію несе біолог", розповідає завідувачка санітарно-гігієнічної лабораторії лабцентру Полтавщини Ольга Половик.
Закон почав діяти від 15 лютого цього року.