Майже половина громад на Полтавщині створила власні служби у справах дітей. Роблять це через реформу децентралізації, каже заступниця голови обласної адміністрації Катерина Рижеченко. У Щербанівській громаді таку службу організували на початку лютого цього року.
Жителька Щербанівської громади Вікторія Тищенко майже три роки тому стала опікункою. Оформлювати документи для цього їздила до Полтави. Нині ж звертатися може до місцевої служби у справах дітей.
«Раніше зверталися до районної служби у справах дітей – це далеко, це не зручно. Зараз же вона розташована на території Щербанів. Мені два кілометри йти від дому. Якщо треба і по усіх питаннях мені легше й зручніше буде звертатися сюди», ‒ каже опікунка Вікторія Тищенко.
Цю службу у громаді створили з початку лютого цього року. Раніше тут працювала уповноважена з охорони прав дітей.
«На службу у справах дітей наразі покладені такі функції: виявлення дітей в складних життєвих обставинах, їх облік, подальша доля щодо вирішення позбавлення батьківських прав, подальше їх (дітей, – ред.) влаштування. Діти-сироти, діти, позбавленні батьківського піклування, влаштовуються під опіку. Визначення часів побачення з дитиною між батьками, які не дійшли згоди та визначення місце проживання дітей», ‒ повідомила керівниця служби у справах дітей Щербанівської громади Юлія Ковтонюк.
Таку службу у громаді орагнізували через реформу децентралізації, каже заступниця голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко.
«Територіальні громади автоматично на себе перебирають відповідальність щодо дітей у громадах, тому, щоб забезпечувати свої повноваження, вони повинні створити на своєму рівні служби у справах дітей з розрахунку не менше однієї особи на тисячу дітей, що живуть у громаді», ‒ повідомила заступниця голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко.
Та поки ж аналогічні служби у чотирьох укрупнених районах Полтавщини не розформовуватимуть, додає Катерина Рижеченко.
«Законодавець не продумав до кінця дане питання, тому що його потрібно було залишати при районних адміністраціях, можливо, з розширеним штатом, можливо, з фінансуванням частково з боку громад. Тому що, якщо наша Щербанівська громада достатньо велика, то є громади, де 3-5 тисяч населення, там такі ж самі служби по закону повинні бути», ‒ каже голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик.
«Чотири райони і чотири служби у справах дітей не можуть забезпечувати якісно права та захист дітей так, як органи на місцях. Хто краще знає, в якому стані перебуває дитина, як не місцева влада?», ‒ каже заступниця голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко.
Наразі в області 25 громад вже створили власні служби у справах дітей, ще дев’ять нині реєструють.