У Полтаві завершили повністю демонтаж пам'ятника на місці відпочинку Петра І. Цим займалися комунальники, музейники та архітектори.
Про це із місця події повідомила кореспондентка Суспільного. Він був розташований на перехресті вулиць Спаської та Пилипа Орлика.
Прибрали саму скульптурну композицію та постамент, на якому вона була розташована. На підготовку до демонтажу витратили місяць.

Як розповіла Суспільному телефоном директорка історико-культурного заповідника "Поле Полтавської битви" Євгенія Щербина, надалі триватимуть роботи з документування та дослідження демонтованих елементів памʼятника. Для цих робіт залучатимуть також реставраторів та інших фахівців. Подальшу долю визначатимуть.

Перший етап робіт відбувся 2 травня, тоді зняли основні елементи пам’ятника: шолом, щит та меч. При демонтажі виявили, що всередині памʼятник порожнистий, а постамент набитий піщаною засипкою вперемішку з цеглою.

Демонтажні роботи виконували комунальники та працівники музею під наглядом архітекторів. Під час демонтажу верхівки пам’ятника виявили елемент гравіювання у вигляді двоголового орла, який раніше ніхто не помічав.
"Після того, як фахівці реставраційної майстерні зняли верхівку, ми побачили на щиті наче пробій двоголового орла. Символічно — це була підготовка до виготовлення ще однієї деталі, подібної до тієї, яку ви сьогодні бачили, щоб накласти її на щит. Ми зараз побачили те, чого, по суті, ніхто не бачив, крім реставраторів, які були допущені свого часу — 1938-го, 1948-го року", — повідомляв Суспільному історик-краєзнавець Сергій Козлов 2 травня.

На фінальних етапах демонтажу, з 15 травня працівники розбирали одну з металевих тумб та цегляну кладку з нижньої частини пам’ятника.

Монументу майже 180 років. Усі демонтовані частини та цеглу передали до музею "Поле Полтавської битви", де конструкції зберігатимуться в спеціальному приміщенні.
Імперські пам'ятники у Полтаві
Експертна рада Мінкульту 8 вересня 2022 року рекомендувала демонтувати та прибрати з публічного простору три монументи у Полтаві. Це Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник на місці відпочинку Петра I, а ще – захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну. Для того аби їх прибрати з державних реєстрів пам'яток, місцева влада підготувала облікову документацію і направила її до Мінкульту.
Полтавський обласний департамент культури у травні 2023 року направив облікову документацію на пам'ятку монументального мистецтва національного значення Монумент Слави для розгляду на засіданні експертної комісії Мінкульту.
28 березня 2024 року під час засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Полтавській ОВА порушили питання щодо знесення російських імперських пам’яток на території Полтави.
31 січня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ухвалило рішення про виключення 15 об’єктів культурної спадщини Полтави з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. До переліку потрапили пам’ятники, пов’язані з подіями Полтавської битви та російською імперською історією міста. Серед них – пам’ятник Петру І на Шведській Могилі, місце командного пункту царя і 10 редутів на полі Полтавської битви, пам’ятник на місці відпочинку Петра І після Полтавської битви, а також монумент захисникам фортеці Полтава і її коменданту Олексію Келіну.
Що відомо про Монумент Слави у Полтаві
Монумент Слави у Корпусному саду Полтави споруджували протягом 1805-1811 років. Його присвятили сторіччю Полтавської битви, каже завідувачка відділу пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею Наталія Сиволап.
Що відомо про пам’ятник на місці відпочинку Петра I у Полтаві
На місці, де нині перехрестя вулиць Спаської та Пилипа Орлика у Полтаві, відпочивав російський цар Петро I. Тут він зупинявся на другий день після Полтавської битви. 1817 року на його честь встановили цегляний пам’ятник, а 1849-го його замінили на новий, вилитий з чавуну.
Що відомо про пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави
Іще один монумент, присвячений 200-літтю Полтавської битви, – пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави. Його встановили 1909 року на місці четвертого бастіону фортеці. До 1918 року споруду увінчувала фігура двоголового орла.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok