Перейменування вулиць викликало питання у власників нерухомості: чи потрібно оновлювати документи? Коли ж зміна документів є обов’язковою, а коли добровільною — розбиралося Суспільне Одеса.
Після перейменування вулиць в Одесі жителі цікавляться, чи потрібно обов’язково змінювати правоустановчі документи. Наприкінці 2024 року жителька Одеси Наталія намагалась внести відомості про свою квартиру в Державний реєстр речових прав. Для цього жінці було потрібно зібрати пакет документів, аби підтвердити право власності через суд:
"Жодна інстанція, до якої ми звертались, не вимагала довідок щодо відповідності нової назви провулка Анатра, де ми проживаємо, до попередньої (яка є у всіх попередніх документах) – провулок Генерала Вишневського. Рішенням суду наш позов задовольнили без проблем", — розповіла жінка Суспільному.
Суд визнав дійсним договір купівлі-продажу квартири за старою назвою провулка. А в новому техпаспорті квартири вказано, що згідно з рішенням Одеської міської ради від 19.07.2023 р. № 1349-VІІІ "Про перейменування об’єктів топоніміки та території міста Одеси" провулок Генерала Вишневського перейменований на провулок Анатра.
Адвокатка юридичної фірми "Ілляшев та партнери" Аліна Боровець пояснює: законодавство не зобов'язує терміново вносити зміни до паперів, якщо йдеться про вже укладені договори чи свідоцтва.
Дмитро Калашніков, начальник відділу надання адміністративних послуг виконавчого комітету Південнівської міської ради підтвердив:
"При перейменуванні вулиць, провулків, площ тощо зміни до Державного реєстру речових прав щодо нерухомого майна, згідно з чинним законодавством України, вносити не потрібно".
Документи залишаються чинними
"Законодавство не вимагає обов'язкової зміни документів, зокрема і правовстановлювальних: договорів купівлі-продажу, дарування, свідоцтв про право на спадщину тощо, якщо відбулася зміна назви вулиці. Такі документи залишаються чинними", — пояснила адвокатка.
Разом із тим, за власним бажанням можна оновити інформацію про адресу через ЦНАПЦентр надання адміністративних послуг або відділи архітектури при місцевих радах.

Коли оновлювати документи все ж потрібно
Обов’язково оновлювати документи потрібно лише в разі нових нотаріальних дій з нерухомістю: під час продажу, дарування чи передачі у спадщину, коли людина оформлює нові документи на нового власника:
"Нотаріус може запитати довідку про перейменування вулиці, аби оновити адресу в новому правовстановлювальному документі. І за таких випадків в нас все ж таки краще змінити і внести зміни по документації", — уточнила Аліна Боровець.
Таку довідку можна отримати у ЦНАПі або у відділі містобудування, архітектури при місцевій раді.
Що робити, якщо в різних документах — різні назви вулиць
Зміна назви вулиці не робить попередні документи недійсними. Якщо є старий документ зі старою адресою і новий із новою адресою, запевнила юристка, перепон для користування нерухомістю або здійснення провадження немає:
"У разі потреби нотаріус просто врахує обидва документи, підтвердить перейменування та оформить угоди з правильною новою адресою. Тому в цьому випадку не повинно бути якихось непорозумінь".
Як це впливає на голосування під час виборів
За словами Аліни Боровець, під час голосування на виборчих дільницях ніяких довідок із новою адресою пред'являти не потрібно:
"Вся інформація вже внесена до відповідних державних реєстрів, тому навіть якщо у вас старий паспорт із попередньою назвою вулиці, голосувати можна без проблем".
Однак експертка не виключає ймовірності людського фактора: якщо член виборчої комісії неправомірно вимагатиме таку довідку, варто посилатися на законодавство.
Що відомо про перейменування вулиць в Одесі та області
26 липня голова Одеської ОВА Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування 432 вулиць, скверів та провулків в регіоні. Серед них 85 — в самій Одесі. До списку потрапили вулиці в центрі міста — Пушкінська, Буніна, Жуковського, Дворянська, бульвар Жванецького, Думська площа, а також інші, названі на честь людей, які родилися в Одесі та прославляли його — Паустовського, Катаєва, Ільфа та Петрова. Також в ОВА рекомендували прибрати пам’ятник Пушкіну на Приморському бульварі.
Міський голова Одеси Геннадій Труханов емоційно відреагував на таке рішення та заявив, що це "обнуляє" місто. Також він сказав, що міськрада планує "вжити всіх передбачених законом заходів", щоб скасувати це перейменування, але після цього ніяких дій не було.
Разом з перейменування вулиць голова ОВА підписав розпорядження про демонтаж пам’ятників, які містять символіку російської імперської політики. У списку 19 одеських пам’ятників, серед яких згаданий вище пам’ятник Пушкіну біля міськради, пам’ятник Бабелю, Висоцькому, Маринеско, Посмітному, макети ордена Леніна на площі 10 квітня. Також мають перенести братську могилу червоногвардійців з Куликового поля.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області