В Одесі та області перейменували понад 400 топонімів: які нові назви отримали вулиці, сквери та провулки

Доповнено

На Одещині перейменували 432 назви вулиць, скверів та провулків. Відповідне розпорядження 26 липня підписав голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер.

Про це 29 липня повідомила заступниця голови департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОВА Ярослава Різникова.

Деколонізували назви відповідно до Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Відповідно до цього розпорядження в Одесі перейменували 85 топонімів, в області — 347.

Як обирали нові назви для вулиць, скверів та провулків

"Було прибрано назви, які містили символіку російської імперської політики, або які були присвячені особам/подіям, що підпадали під дію Закону. Частина пропозицій була надана громадськими організаціями й окремими громадянами, частина напрацьовувалась в дискусіях, часто дуже бурхливих, в рамках робочої групи, до складу якої увійшли представники Інституту національної пам’яті, громадських організацій, закладів культури, науковці", — зазначила посадовиця.

Ярослава Різникова розповіла, що для перейменування використали імена загиблих українських військових — Віталій Блажко, Ярослав Баїс, Віталій Гуляєв, Олександр Станков та інші; українців, які боролись за незалежність країни у різні історичні періоди, або були відомими науковцями, митцями та освітянами — Всеволод Змієнко, Михайло Омельянович-Павленко, Іван Луценко, Святослав Караванський, Ніна Строката, Ганна Михайленко, Микола Савич, Анатолій Бачинський, Дмитро Дорошенко, Михайло Бойчук, Кіра Муратова, Олександр Ройтбурд, Зоя Пасічна, Володимир Рутківський, Ростислав Палецький, Галина Могильницька, Василь Фащенко, Михайло Болтенко, Іван Яценко та інші.

Офіційно розпорядження досі не опублікували, однак його зміст поширили у низці телеграм-каналів, зокрема про перейменування написала й ГО "Деколонізація. Україна". Суспільному у пресслужбі ОВА повідомляли, що документ мають розмістити найближчим часом.

Які топоніми перейменували в Одесі

Нові назви отримали три великих проспекти:

  • замість Академіка Глушка — проспект Князя Ярослава Мудрого;
  • замість Добровольського — проспект Князя Володимира Великого;
  • замість Гагаріна — проспект Лесі Українки.

Також у міста з'явиться вулиця 28 бригади замість Паустовського, бульвар Військово-морських сил замість Жванецького, провулок Госпітальєрів замість провулка Лермонтовського 2-го.

"Зроблено також акцент на поверненні деяких суто історичних назв. Так, вулиці Пушкінській буде повернено назву Італійська, провулку Чайковського — Театральний, Гагарінському плато — Аркадійське. До речі, площа Думська стане Біржовою, оскільки мерія розміщується в будівлі Старої одеської біржі — пам’ятці архітектури національного значення, а "думи" — це чисто російська форма управління", — йдеться у повідомленні.

Також новими назвами поділилась представниця Уповноваженого із захисту державної мови Ярослава Вітко-Присяжнюк. Вона зазначила, що одна з центральних вулиць міста — Жуковського — матиме імʼя Святослава Караванського, одесита, письменника, знаного мовознавця та дисидента. Сусідня вулиця Буніна називатиметься на честь Ніни Строкатої — одеситки, мікробіологині, дружини Святослава Караванського, активістки та правозахисниці, дисидентки. Колишня вулиця Братів Поджіо тепер називатиметься на честь Василя Фащенка — українського літературознавця та критика.

"Іменем Ганни Михайленко — української перекладачки, правозахисниці та громадської діячки — відтепер названо колишню вулицю Спартаківську. Колишня Коблевська відтепер буде названа іменем міського голови Одеси Павла Зеленого, котрий зробив чимало для розвитку української мови та культури. Провулок Віцеадмірала Жукова отримав імʼя Івана Луценка: одесита, лікаря, історика, політичного та військового діяча", — зазначила посадовиця.

Ще три вулиці у місті назвали на честь полеглих на фронті захисників, які воювали у складі 126 бригади тероборони. Після перейменування колишній провулок Короленка має імʼя військового Ігоря Балмагії. Вулицю Толбухіна назвали на честь Георгія Липського, а Академіка Воробйова — на честь Віталія Нестеренка.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області