Перейти до основного змісту
В Одесі відбувся міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"

В Одесі відбувся міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"

Міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище". Суспільне Одеса

В Одесі 1 та 2 листопада відбувся тренінг між різними відомствами у рамках проєкту "Безпечне освітнє середовище". Його впровадили у 12 громадах країни: у шести на Житомирщині та у шести на Одещині. Метою є побудова безпечного освітнього середовища в умовах війни. Про те, що це за проєкт, яка його мета та враження учасників програми — читайте у матеріалі Суспільного.

Про проєкт

"Організація безпечного освітнього середовища" реалізується за ініціативи Міністерства освіти і науки України спільно з "Фондом президента України з підтримки освіти, науки та спорту" за підтримки ЮНЕСКО та уряду Японії. У ньому взяли участь освітяни, працівники Міністерства внутрішніх справ, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Управління організації служби освітньої безпеки Національної поліції України та Академії патрульної поліції. В Одеській області участь взяли такі громади, як: Арцизька, Балтська, Березівська, Ізмаїльська, Любашівська та Овідіопольська.

Метою проєкту є побудова безпечного освітнього середовища в умовах війни: координація всіх відомств, від вчителів до правоохоронців та надзвичайників, аби швидко, точно та максимально правильно діяти в умовах критичної ситуації. Для цього ініціатори проєкту збирали інформацію та переймали досвід Ізраїлю, адаптували матеріали під українські реалії.

В Одесі пройшов міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Ольга Будник, радниця-уповноважена президента з питань "Фонду президента України з підтримки освіти, науки та спорту". Суспільне Одеса

"Складність була з тим, щоб зрозуміти по функціоналу: в Ізраїлі є своя структура відомств, у нас вона інша. Ми намагались зрозуміти, кому ми можемо делегувати ті чи інші функції. Треба було порахувати економічний ефект: скільки додаткових видатків з бюджету потрібно виділити, якщо ми впроваджуємо нову штатну одиницю, наприклад, в кожному закладі освіти, яка б відповідала за безпеку, скільки будуть коштувати такі навчання, що це означає для нас з погляду набору цих людей" — розповіла Ольга Будник, радниця-уповноважена президента з питань "Фонду президента України з підтримки освіти, науки та спорту".

Спочатку планували вісім областей, де впроваджуватимуть програму. Проте, розповіла національна проєктна офіцерка ЮНЕСКО в Україні Оксана Савицька, коли вони зрозуміли обсяг потреб — обрали Житомирську та Одеську:

В Одесі пройшов міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Учасники міжвідомчого тренінгу "Безпечне освітнє середовище". Суспільне Одеса

"Ми просто обрали області з півночі: крайня північ та крайній південь. Бо рівень загроз різний, розмір громад різний. Я вам хочу сказати, що стиль управління в цих областях теж абсолютно різний. Житомирщина більш авторитарна, більш така вся об'єднана, а з Одещини всі такі самостійні. Це різний формат, який ми хотіли відпрацювати в різних громадах", — пояснила Оксана Савицька.

Міжвідомчий тренінг

Метою міжвідомчих тренінгів є навчити всіх учасників освітнього процесу взаємодіяти з різними службами: це і ДСНС, і Національна поліція, і Патрульна поліція. Як приклад взаємодії, організатори заходу показали учасникам проєкту ролик зі змагання "Формула-1", де команда механіків на піт-стопі за дві секунди спроможна оцінити ситуацію та поправити недоліки автівки. Все це завдяки тому, що кожен учасник команди знає свою роботу, а також розуміє, що робить його колега.

"Налагодження взаємодії команди реагування в закладі освіти — це ті команди, які створені відповідно до спільного наказу Міністерства освіти, Міністерства внутрішніх справ. В кожному закладі має бути пул людей, так звана команда, які чітко розподіляють між собою функції, хто що робить у разі, якщо щось трапляється, і вони мають це постійно відпрацьовувати", — зауважила національна проєктна офіцерка ЮНЕСКО в Україні.

В Одесі пройшов міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Оксана Савицька, національна проєктна офіцерка ЮНЕСКО в Україні. Суспільне Одеса

За її словами, у кожної структури, яка бере участь в оперативному реагуванні є свої алгоритми дії. Складність же у тому, що між собою відомства не діляться цими алгоритмами.

"Чому ми говоримо про команди реагування? Що ти не один, в тебе є підтримка, в тебе є люди, з якими ти взаємодієш — ось ви разом пройшли ці навчання-тренування. Ось так ви будете себе поводити, якщо щось трапиться. І от давайте зараз це відтренуємо, і далі, якщо ви потрапите в якусь ситуацію — ви вже будете знати, що з цим робити", — додала Ольга Будник.

В Одесі пройшов міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Учасники панельної дискусії на міжвідомчому тренінгу "Безпечне освітнє середовище". Суспільне Одеса

Ідея, кажуть організатори, щоб учасники завдяки спеціальним вправам склали для своєї громади той план, який вони будуть реалізовувати.

Практичні заняття

У рамках проєкту на Одещині 4 300 працівників закладів освіти з шести громад протягом двох місяців проходили практичне навчання в "Одеській академії неперервної освіти Одеської обласної ради". Працівники Академії, центрів професійного розвитку педагогічних працівників, інклюзивно-ресурсних центрів Одеської області:

  • надавали практичні рекомендації щодо впровадження системного підходу до організації безпечного освітнього середовища;
  • сприяли розвитку навичок, необхідних для ефективного реагування на сучасні виклики та загрози в закладі освіти;
  • підвищували рівень компетентностей команди реагування та усіх працівників закладів дошкільної та загальної середньої освіти щодо питань безпеки.
В Одесі пройшов міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Учасники міжвідомчого тренінгу "Безпечне освітнє середовище". Суспільне Одеса

"Це не все, що має вміти педагог, але та база, яка є необхідною. В цій же програмі є дуже великий практичний компонент з залученням представників регіональних, Національної поліції і ДСНС, де кожен педагог має можливість скористатись вогнегасником, пройти задимлену кімнату, зрозуміти, наскільки він психологічно в ресурсі, готовий до стресових факторів. Ми їм даємо шланги для гасіння пожежі, ті, якими оснащені заклади освіти та інші речі, як користуватись оснащенням класу безпеки, які створюються в кожній школі. Максимально все, що практично може знадобитись для того, щоб відчувати готовність — ми це відпрацьовуємо", — пояснила Оксана Ситник.

Директорка початкової школи в Березівській громаді Анастасія Караваєва, поділилася враженнями від практичних занять:

"Були різного виду евакуації, нас навчали, як це робиться, як це повинно бути. Як правильно згрупувати дітей, як допомогти їм в стресовій ситуації, тому що ми розуміємо, що діти є різні. Я, як директор, на сьогодні розумію, як правильно зробити комунікацію між усім колективом, вивезти дітей та проінформувати ті чи інші служби. Бо є певні прогалини: хто повинен кого повідомити, хто повинен почати евакуацію. Це здавалося б, такі незначні, але все ж таки відіграє дуже важливу роль".

Та додала, що в її закладі практичні відпрацювання робитимуть щомісяця, аби довести дії до автоматизму.

В Одесі пройшов міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Інна Весельська-Маслова на міжвідомчому тренінгу "Безпечне освітнє середовище". Суспільне Одеса

Інша учасниця програми Інна Весельська-Маслова є спеціалістом з безпеки освітнього середовища Ізмаїльської територіальної громади. Жінка розповіла, що багато уваги у програмі приділяли медичній допомозі: першій медичній та домедичній, а також, як реагувати на правопорушення серед дітей: про кримінальну та адміністративну відповідальність. Освітянка поділилася, що ці заняття перевернули її власне уявлення про безпеку в школі:

"Що для нас була безпека? Безпека — це дитина в шапці, поїла та не кашляє. І здавалося, що це основні параметри безпеки. Зараз це вже зовсім інший аспект: ніж, змія, терорист, "Шахед", замінування, повінь, пожежа, землетрус, булінг. Я зрозуміла, що дуже важливий тренувальний процес, тренування. Навчальний це одне, тренування — це інше. І коли дитина механічно вже працює і знає, що їй робити у випадку такої ситуації, то вона просто спокійно реагує на це".

В Одесі пройшов міжвідомчий тренінг "Безпечне освітнє середовище"
Групове заняття під час міжвідомчого тренінгу "Безпечне освітнє середовище". Суспільне Одеса

Проєкт "Безпечне освітнє середовище" розпочали восени 2023 року. У пілотних громадах він повністю має завершитись до нового року. Далі його впроваджуватимуть в прифронтових та прикордонних областях: Харківській, Сумській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській. А масштабувати по всій Україні планують до 1 вересня 2025 року.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції

На початок