В Одесі за останні пів року подорожчала нерухомість. Так, вартість однокімнатної квартири в новобудові збільшилась на п'ять відсотків. Істотно зросла оренда житла — на 12 відсотків. А ось на вторинному ринку квартири впали в ціні на дев’ять відсотків. Що відбувається з цінами на житло в Одесі, хто і для чого інвестує в нерухомість біля моря та наскільки безпекова ситуація в регіоні впливає на купівлю, продаж чи оренду житла — розбиралось Суспільне.
Ключовим критерієм для інвесторів під час повномасштабної війни став фактор безпеки, розповів експерт з нерухомості Артем Рябенький. За його словами, попит наразі мають квартири в будинках з паркінгами й ті, які віддалені від критичної інфраструктури. А ось квартири на верхніх поверхах та пентхауси з видом на море, навпаки, втратили популярність.
"Раніше вигляд на море та високий поверх були привілегією, і за це люди готові були платити більше. Це можна було зрозуміти, коли ми бачили, що у забудовника нижчі поверхи дешевші, а вищі — дорожчі. А сьогодні люди більше хочуть або нижні, або середні поверхи. Навіть немає такого питання нагального, що мені обов'язково потрібен вигляд на море, щоб я бачив море. Сьогодні люди роблять у цьому паузу, вони вже не готові за це платити більше. Вони готові купляти по такій же ціні чи нижчій", — прокоментував експерт.
Член асоціації фахівців з нерухомості України Олексій Бизін-Філатов додав, що наразі також зростає інтерес до заміського житла.
"Будинки та земельні ділянки теж мають попит. Хтось шукає безпеку і простір за межами квартир. Адже безпекова ситуація в Одесі має значний вплив для інвесторів".
Ринок нерухомості Одеси зараз перебуває в зоні нестабільності й обстріли регіону прямо впливають на кількість нових угод, відзначили експерти. Але попри стагнацію взимку, пожвавлення на ринку зафіксували в Одесі цього літа.
"Був гарний сезон. Вся Україна приїхала в Одесу. Був відпочинок, відкрили пляжі. Це добре вплинуло на ринок нерухомості Одеси. Тому що приїхали не тільки ті, хто просто хоче відпочити. Приїхали інвестори, які захотіли подивитись на ситуацію на ринку нерухомості. Наприклад, той же район Аркадії був у дуже великому попиті. Ціна на подобову оренду зросла у два, навіть, в три рази. А якщо росте ціна на подобову оренду, то і інвестор розраховує, що він заробляє більше, і він готовий заплатити трохи більше за цю нерухомість", — підкреслив Рябенький.
Інформацію про те, що цього літа фіксували пожвавлення на ринку нерухомості Одеси підтвердив і член асоціації фахівців з нерухомості України Олексій Бизін-Філатов.
"У цьому році, вперше з початку війни, спрацював сезонний фактор. З липня по вересень було пожвавлення на ринку. Десь до 70-80% за аналітикою цікавились придбанням нерухомості в Одесі — це гості нашого міста, у тому числі іноземці".
Війна стала викликом для будівельних компаній Одеси, зауважив експерт з нерухомості Артем Рябенький. Через втрату інвесторів, брак робітників та матеріалів вже розпочаті проєкти стали заморожувати. Іншу частину комплексів продовжили зводити з порушенням графіків.
"Є деякі великі компанії, які зупинили своє будівництво. Це для нас було дуже шоково, тому що це в загальному баченні ринку нерухомості впливає не тільки на цю будівельну компанію, а й на весь ринок. Бо якщо велика компанія може зупинити там будівництво, то у людей з'являється недовіра до цього, тому що люди переживають. 10-15 відсотків не почали будувати навіть після повномасштабного вторгнення. Приблизно 30 відсотків будують у такому ж темпі, як і будували, навіть швидше. А інші 50 — це ті, що будують дуже низькими темпами", — прокоментував чоловік.
У проєкти, що змогли встояти, зараз потроху повертаються інвестори, додав він. Нерухомістю в Одесі знову цікавляться іноземці з Ізраїлю, Молдови та Польщі. Найбільший попит мають квадратні метри у Приморському районі міста.
"У співвідношенні до того, що було до повномасштабного вторгнення, кількість інвесторів зменшилась у 10, навіть у 20 разів. Інвестори з-за кордону теж купують, але їх набагато менше, тому що ризик ситуації, яка в нас є сьогодні, він досить великий. І тому люди теж до цього відносяться так, що краще не заробити, чим втратити".
Експерти також зазначили, що все частіше нове житло в Одесі почали купувати українці з інших регіонів та військовослужбовці Збройних Сил України. До того ж у регіоні активно почала працювати державна програма з іпотечного кредитування "єОселя".
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області