Одеситів морально готують до того, що зима буде непростою: директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко зокрема прогнозував до 16 годин без світла на добу, коли температура може опускатись до нуля і нижче. Суспільне Одеса спробувало розібратися у цьому та інших прогнозах, а також пояснити, що робить влада, енергетики та інші служби, аби уникнути найгіршого сценарію.
26 серпня відбулася одна з наймасованіших російських атак по енергосистемі України з початку повномасштабної війни, було випущено понад 230 ракет та дронів. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Росія вперше застосувала касетні боєприпаси, коли атакувала розподільні підстанції. А член наглядової ради "Укренерго" Юрій Бойко сказав, що після обстрілу енергетикам довелося скоригувати плани з підготовки до зими у всіх регіонах. Особливо складна ситуація була на Одещині через майже відсутність власної генерації.
"Атаковані були об'єкти енергетичної системи у 15 областях України, у тому числі і на Одещині. Завдяки спільним зусиллям енергетиків Одещини нам дуже оперативно вдалося відновити світло майже в 400 тисяч родин Одещини. Але хочу сказати, що ситуація може дуже динамічно змінюватись, битва за світло ще триває", — розповів Дмитро Григор’єв, гендиректор "ДТЕК Одеські електромережі".
16 годин без світла в Одесі — реальний сценарій?
За температури у мінус 10 українці будуть зі світлом лише по 12-14 годин на добу заявив член енергетичного комітету парламенту Сергій Нагорняк. У коментарі Суспільному ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков сказав, що може бути і складніше, коли світла не буде понад дві доби. Найбільшим викликом для Одеси цієї зими може стати забезпечення водо- теплопостачання та заживлення об’єктів іншої критичної інфраструктури в разі тривалих відключень.
"В енергетиці України така кризова ситуація, дуже важка ситуація, тому що пошкоджено великий обсяг обладнання, електростанцій, енергоблоків, підстанцій, в тому числі і в Одеській області. Тому осінньо-зимовий сезон максимум буде дуже важкий, бо українська енергосистема має дефіцит 3-4 тисячі МВт. Зараз ми балансуємо і не вимикають електроенергію, бо ми імпортуємо до 2,2 тисячі МВт сьогодні", — зазначив Іван Плачков, ексміністр палива та енергетики України, голова всеукраїнської енергетичної асамблеї.
Аби не допустити такого сценарію в Одесі на території двох великих котелень планують встановити мініелектростанції, які працюють на газі. Закупити установки місту допомагає Японія. Як розповіла директорка КП “Теплопостачання міста Одеса” Ганна Позднякова мініелектростанції покриватимуть територію від площі Толбухіна до кінця мікрорайону Таїрова. Вони будуть давати тепло при відключенні світла для 250 тисяч споживачів.
Що забезпечить енергонезалежність Одещини
Якою може бути тривалість відключень світла в Одесі восени та взимку залежить від багатьох факторів: погодних умов, нових обстрілів тощо. Але ця зима стане складнішою за попередню через менший запас міцності в енергосистемі. За даними Міненерго, з жовтня 2022 року по вересень 2024 року об’єкти української енергетичної інфраструктури зазнали понад 1000 російських атак. Немає жодного регіону, де не було б уражень.
"Починаючи з часу повномасштабного вторгнення, в нас пошкодження було зруйновано в Одеській області трохи більше 120 об'єктів. Всі об'єкти, там де це було можливо, ми відремонтували до працездатного стану, там, де цього неможливо було зробити, ми перезаживили наших клієнтів на інші джерела живлення. І на сьогодні в нас жодного клієнта, який був відключений внаслідок руйнування наших мереж, немає", — розповів Дмитро Григор’єв.
У 2024 році на Одещині почали прокладати нові лінії електропередач на південь регіону. Лінії будує "Укренерго". В обласній адміністрації переконані, що це допоможе забезпечити енергетичну незалежність.
Стара радянська система електропостачання передбачала, що частина Одеської області була заживлена через Молдову і територію так званого невизнаного Придністров’я. Також, за словами очільника Одеської обласної військової адміністрації Олега Кіпера, на Одещині працюють над розвитком альтернативної енергетики для зменшення навантаження на мережі.
"Єдиним ефективним засобом захисту суб'єктів енергетики і об'єктів енергетичної інфраструктури є протиповітряна оборона. Я знаю, що зараз вона посилюється, особливо напередодні осінньо-зимового максимуму, посилюється захист цих об'єктів енергетики. І я сподіваюся, я майже впевнений, що цей захист забезпечить роботу енергосистеми в такому режимі для того, щоб не допустити тотального блекауту", — додав Іван Плачков.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області