Що відбувається на ринку нерухомості Одеси у 2024 році та чи повернеться ситуація до довоєнного періоду

Що відбувається на ринку нерухомості Одеси у 2024 році та чи повернеться ситуація до довоєнного періоду

Багатоквартирний будинок
Багатоквартирний будинок. Фото ілюстративне: pexels.com

На початку повномасштабного вторгнення ціни на нерухомість в Одесі впали майже на 30%. Іноземці, які вкладали кошти в одеську нерухомість, намагалися продати майно. Яка ситуація на ринку через 2,5 роки повномасштабної війни, хто і для чого інвестує в одеську нерухомість, що найбільше приваблює покупців та які справи з орендою — у матеріалі Суспільного.

Чому цього літа не вистачало квартир для людей, що приїхали відпочити

В Одесі підходить до кінця літній сезон і вже зараз фахівці з нерухомості вважають його більш ніж успішним. Експерти кажуть, що цьогоріч попит на відпочинок в перлині біля моря значно перевищив пропозицію. Ціни на подобову оренду житла не просто повернулися на довоєнний рівень – вони ще й зросли.

“Бо Приазов'я закрите – туди вже ніхто не їде. У Коблево також – навантаження зараз лише на 10%. Затока закрита. Тому зараз всі їдуть сюди. І люди бачать, що зараз у нас більш-менш спокійно”, — розповів рієлтор та спеціаліст з нерухомості Руслан Пазинич.

Фахівець вважає, що це ще не кінець, адже оксамитовий сезон ніхто не скасовував: 15 вересня він ще буде відкритим. Якщо ж дозволить погода та температура морської води – то навіть і довше.

“Здаватимуть вже по менших цінах, ніж зараз. Поки що бачимо, що до 15 вересня сезон триватиме. Хоч ціни на подобову оренду впадуть, будуть такі, як на початку. В травні літній сезон ще не починався, навіть не було натяку. Не було навіть прогнозу, що буде такий попит, тому і ціни були низькі”, — додав Руслан Пазинич.

Директор агенції нерухомості “Новий простір” Олексій Бизін-Філатов пояснює такий попит не лише тим, що виріс наплив цьогорічних туристів. Також каже, що сьогодні орендодавці більше цінують менший, проте стабільний дохід — адже можна виграти за місяць-два у подобовій оренді, але програти в довгостроковій

“Для них поки що стабільність – більш приваблива. Так, могли б серпень виграти. Але зараз є стабільніше: є один орендар, який платить щомісяця”, — зазначив Олексій Бизін-Філатов.

Восени, кажуть експерти, ціни на подобову оренду впадуть. А також будуть регулюватися ціни на довгострокові угоди. З вересня стартує навчальний рік і до міста приїдуть студенти, що матиме вагомий вплив на ціноутворення. У цьому випадку рієлтори не поспішають передбачати щось конкретне. Кажуть, що раніше вагому частку в оренді відігравали саме іноземці, які приїздили до Одеси на навчання. Зараз такий попит впав.

Як змінилась ситуація з купівлею та продажем нерухомості

За словами керівниці агенції нерухомості “Атланта” Тетяни Сіпко, на початку війни ціни на купівлю житла в Одесі впали приблизно на 30%.

“Якщо порівнювати перший рік повномасштабного вторгнення, то ринок був в такому положенні, скажімо, далеко нестабільному. Ціни впали, вони дуже відрізнялися від того, якими були до 2022 року. Якщо порівнювати листопад-грудень 2021 року і липень 2022 року, то різниця в ціні на звичайну однокімнатну квартиру, припустимо в новому будинку в Аркадії, була 15 тисяч доларів вниз. Тобто десь на 30% просіли ціни”, — зазначила Тетяна Сіпко.

До осені 2022 року ціни почали потрохи підійматися. Вони все одно не були довоєнними, але підросли, в порівнянні з літом 2022. Навесні 2023 року ринок нерухомості був дуже активним. Весною цього року — було затишшя, згадує фахівчиня. Все змінилося за останній місяць.

“Якщо люди шукають квартири суто для себе, для життя – у них немає вибору. Всупереч тому, що ситуація в країні нестабільна, обстрілюють місто – все одно в Одесу люди інвестують”, — додає Тетяна Сіпко.

Фахівчиня каже, що перший час купували житло ті, хто не боявся ризикувати. Люди розуміли, що за тими цінами, які були в перші місяці повномасштабного вторгнення, квартир більше не буде. Хоча прогнозів на майбутнє тоді не робили -- люди ризикували та змогли на цьому заробити.

“Зараз люди не бояться, активно працюють державні програми єОселя (під 3% та під 7%), єВідновлення. Багато людей користуються ними, багато військових купляють житло за цими програмами”, — зауважила вона.

Тетяна Сіпко каже, що 70% людей купують за готівку, а 30% -- звертаються до державних програм. Також звертає увагу на особливі умови для переселенців.

“ВПО мають право купити квартиру по програмі єОселя під 3% і для них не такі жорсткі умови. Тобто вони мають право придбати житло, якому 10 років. Усі інші покупці — для них є певні обмеження. Вони можуть придбати житло, якому не більше 3 років”, — розповіла Тетяна Сіпко.

Експерти одностайні у тому, що в місто повертають інвестори. До них входять українці, які виїхали за кордон, але продовжують вкладатися у нерухомість в Одесі. Також нерухомістю знову цікавляться іноземці: серед них люди з Молдови, Ізраїлю та Польщі.

“На початку вторгнення іноземні власники намагалися продавати тут майно, але зараз вони ж скуповують все назад. Є люди, які приїхали сюди просто відпочити влітку і вирішили інвестувати у покупку квартири”, — додала жінка.

Як обирають квартири в Одесі

Значний попит мають квартири в новобудовах. Попри ризики, які пов'язані із таким інвестуванням, люди шукають можливість укласти договір із забудовниками. Пояснюють це так:

  1. У середньому ціна за 1 м2 в однокімнатній квартирі на етапі укладання договору буде 1000 доларів. Після здачі будинку в експлуатацію ціна ростиме до 1100 доларів за 1 м2 і вище. Цим керуються інвестори, які вкладаються у нерухомість для подальшого перепродажу.
  2. Шукають можливість придбати таке житло, бо це шанс отримати квартиру на виплат.. Якщо немає можливості виплатити всю суму одразу, а лише перший внесок навіть у 50% від вартості — люди цим користуються.

“Зараз дуже мало будують і немає таких вигідних умов, які були до цього. І маленький період розстрочки. Але при цьому люди все одно вкладаються таким чином. Довіряють тим компаніям, які за період воєнного стану вже здали свої комплекси. У нас зараз буквально три забудовники, які продовжують будувати — їм і довіряють”, — пояснює Тетяна Сіпко.

Також фахівчиня ділиться своїми прогнозами: каже, що за теперішніх умов ринок навряд чи падатиме:

“Як мінімум буде стояти на цьому ж рівні або й рости“.

Авторка: Лілія Демидова

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок