"Фільм, який ніхто не хотів, раптом захотіли всі": в Одесі відбувся спецпоказ стрічки про будинок "Слово"

"Фільм, який ніхто не хотів, раптом захотіли всі": в Одесі відбувся спецпоказ стрічки про будинок "Слово"

"Будинок "Слово". Нескінчений роман", розстріляне відродження, українське кіно
Кадр із фільму "Будинок "Слово". Нескінчений роман". Фото надані командою фільму

9 травня в національний прокат вийшла художня стрічка режисера Тараса Томенка "Будинок "Слово". Нескінчений роман". Сюжет фільму ґрунтується на реальних подіях і відображає драматичну історію українських письменників доби "Розстріляного відродження", яких зібрали під дахом одного будинку в Харкові заради запровадження тотального контролю над творчим процесом з боку радянської системи.

21 травня в одному з одеських кінотеатрів відбувся спеціальний показ фільму за участі актора Станіслава Сукненка, який зіграв роль українського режисера Леся Курбаса. Про зйомки актор поговорив зі Суспільним.

Шлях до глядача

Станіслав Сукненко розповів про довгий та складний шлях стрічки до глядача і наголосив на певній закономірності формування величезного запиту від суспільства:

"Розумієте, це такий парадокс, що мала статися війна для того, щоб всі захотіли дивитися цю картину. Щоб побачили в ній якесь передчуття і передбачення того, що сталося. Фільм, який ніхто не хотів, раптом захотіли всі", — пояснив актор.

Слід зазначити, що творці фільму доклали до цього неабиякі зусилля: від презентацій на низці міжнародних фестивалів до поетичних марафонів та спецпоказів за участі творців стрічки по всій країні.

"Фільм, який ніхто не хотів, раптом захотіли всі": в Одесі відбувся спецпоказ стрічки про будинок "Слово"
Презентація фільму "Будинок "Слово". Нескінчений роман" в Одесі. Суспільне Одеса

Ігрове кіно про реальні події

Відомо, що автори драми провели багато часу в архівах, оскільки ігровому кіно передував документальний фільм, та й загальний задум полягав у якомога точному відтворенні історичного матеріалу. Режисер Тарас Томенко зауважував, що пряма мова героїв складає 99% фільму, автори сценарію дописали лише незначні деталі. Під час зйомок була використана кінохроніка лише тих часів, деякі документи та відео були показані вперше.

"Тарас (Томенко, — ред.) хотів, щоб ми все знали, вивчили, щоб ми були готові, ми всі. Режисер хотів, щоб ми грали людей живих... Це було в нього в документальному фільмі. Вони молоді, не ідеальні, талановиті. Але кожен персонаж має свій характер і свої особливості чи якісь слабкості. Тому те, що вони генії, — це ми чуємо весь час. Те, що вони живі люди, — оце була задачка. Ми перечитали безліч матеріалу", — поділився виконавець ролі Леся Курбаса.

На зустрічі з глядачами після фільму Станіслав Сукненко розказав майже містичну історію, яка свідчить про вживання в роль: у фінальному епізоді, де відбувається обшук у квартирі Леся Курбаса, у нього страшенно заболіла бутафорська рана, яку йому намалювали гримери. Йому було боляче і страшно, ще кілька днів та неіснуюча рана в нього боліла. А під час зйомок епізоду актору стало настільки зле, що навіть пішла носом кров.

"Фільм, який ніхто не хотів, раптом захотіли всі": в Одесі відбувся спецпоказ стрічки про будинок "Слово"
Станіслав Сукненко підписує постер фільму про будинок "Слово". Суспільне Одеса

"Без слів. Це моє улюблене"

Станіславу Сукненку у фільмі дісталася епізодична роль майже без слів. Проте, як зазначив актор, стрічка побудована режисером так, що другорядних ролей там немає: всі грають на загальну атмосферу, як хор в давньогрецькій трагедії, і кожен має свій важливий епізод. Такими були для актора і сцена обшуку, де його герой сидить побитий, втілюючи крах ілюзій, і сон Хвильового, де Лесь Курбас виявляється останнім, хто бачить смерть.

"Я думаю, що оця ескізність (незакінченість — ред.) деяких персонажів, вона дасть, на мій погляд, можливість зацікавленому глядачу почитати, знайти, віднайти речі, які скажуть про героїв більше, ніж сказали ми", — зауважив Станіслав.

Реакція глядачів

Порівнюючи закордонні покази з українськими, Станіслав Сукненко відзначив, що його вразила кількість молоді, яка емоційно реагує на фільм, ставить багато запитань, бо дехто навіть не чув і не знав, як радянська репресивна машина звела дім-пастку, запровадила атмосферу терору і страху та фізично винищила більшість його талановитих мешканців:

"Молодь неймовірна в обговореннях, у реакціях… Відверто кажучи, мені здається, що це молоде покоління, яке ми інколи сваримо — це майбутнє України. Вони в більшості, хочеться вірити, свідомі і люблять країну", — наголосив актор.

"Фільм, який ніхто не хотів, раптом захотіли всі": в Одесі відбувся спецпоказ стрічки про будинок "Слово"
Станіслав Сукненко роздає автографи. Суспільне Одеса

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок