Десяті роковини подій 2 травня в Одесі: як РФ використовує трагедію у війні з Україною

Десяті роковини подій 2 травня в Одесі: як РФ використовує трагедію у війні з Україною

Ексклюзивно

2 травня – десяті роковини подій на Грецькій площі та Куликовому полі в Одесі. Тоді внаслідок зіткнень між прихильниками "Євромайдану" та учасниками "Антимайдану", а також пожежі в Будинку профспілок загинули 48 людей, понад 200 — травмувалися.

Події того дня займають особливе місце у російській пропаганді. Вони стали одним із центральних елементів інформаційної спецоперації Кремля для розпалювання війни на сході України. Російські так звані добровольці, бойовики та військові неодноразово розповідали, що саме під впливом тих подій приїхали до чужої країни зі зброєю.

Про те, як Росія використовує трагедію десятирічної давнини на сучасному етапі війни Суспільне дізнавалося в заступниці керівника Центру стратегічних комунікацій Аліни Бондарчук та автора книги про події 2 травня в Одесі Бориса Тинки.

Навесні 2014 року Росія остаточно окупувала Крим. В українських містах на сході та півдні шириться так звана "російська весна" — проросійські учасники захоплюють адміністративні будівлі та вивішують прапори РФ. Так сталось й в Одесі. На початку березня 2014 прихильники Росії штурмували будівлю обласної державної адміністрації, зняли український стяг та почепили російський. Втім, одесити, які підтримували цілісність країни, давали відсіч подібним спробам. Апогеєм протистояння стало 2 травня.

Які події стались в Одесі 2 травня

Події того дня ретельно дослідили учасники громадської комісії з розслідування "Група 2 травня".Група журналістів та експертів, які здійснювали незалежне розслідування. Деякі їх документи були долучені до справ по подіям 2 травня. Їхні висновки потім знайшли відображення у матеріалах офіційного слідства. Одними з ключових є:

  • озброєні антимайданівці вийшли зі свого табору на Куликовому полі, дістались до центру міста, де атакували учасників Маршу єдності;
  • менш ніж за годину смертельно поранили активіста "Правого сектора" Ігоря Іванова. Його загибель значно підвищила рівень агресії між сторонами;
  • сутички навколо та у Будинку профспілок відбувались з обох сторін зокрема, учасники кидали один в одного коктейлями Молотова та навіть вели вогонь. Частина проукраїнських активістів рятували антимайданівців, коли зрозуміли, що будівлю охопила пожежа;
  • тодішні керівники міліції та ДСНС — несуть пряму вину за смерті людей через власну бездіяльність.

Що відомо про головних фігурантів

Зазначимо, тодішнього начальника міліції громадської безпеки Дмитра Фучеджи у 2023 році заочно засудили до 15 років позбавлення волі. Сам він через кілька днів після подій 2 травня втік до Придністров’я та переховується донині. Тодішній начальник головного управління МВС в Одеській області Петро Луцюк перебуває на лаві підсудних, а керівник місцевого ДСНС Володимир Боделан виїхав до Криму, де почав працювати в окупаційній адміністрації.

Як російська пропаганда використовує події 2 травня 2014 в Одесі

Втім, російська пропаганда сповна скористалась смертями людей. Пожежу у Будинку профспілок відразу назвали “Одеською Хатинню” за аналогією зі злочином нацистів на території Білорусі під час Другої світової війни. У хід йшли фейки у стилі "розіп’ятого хлопчика" про сотні вбитих в Одесі, задушену вагітну жінку та інше.

Подібні історії активно поширювались за кордоном. Крім, медіа та соцмереж, організовувались зустрічі у європейських містах. Ціль — демонізувати Україну.

"Як приклад того, що було в ООН — у 2021 році Росія проводила там захід із членами Ради безпеки і назвала його "Одеса через сім років: неонацизм та насильницький націоналізм як двигун українського конфлікту", — зауважила заступниця керівника Центру стратегічних комунікацій Аліна Бондарчук.

Показово, що правитель РФ Путін за три дні до повномасштабного вторгнення у зверненні згадав про Одесу та Будинок профспілок і пообіцяв покарати винних.

Надалі у Росії поверталась до цієї теми радше до чергової річниці. Наприклад, минулого року російський портал державних послуг зробив спеціальну розсилку серед користувачів. Втім, фейки довкола 2 травня продукуються й на сучасному етапі війни.

"За час повномасштабного вторгнення, у 2023 році поширювався фейк, що нібито українські магазини свічок продають свічки з ароматом Будинку профспілок та маршмелоу на багатті. Він поширювався в Z-каналах та кремлівських ЗМІ. Хоча в українських магазинах таких свічок не було", — пояснила Бондарчук.

У квітні в Польщі опублікували книгу, присвячену подіям 2 травня в Одесі. Її автор, польський гід, який часто відвідував Україну, Борис Тинка, вважає, що російській пропаганді вдалося досягти свого.

"Зрозуміло, що поляки більше знають про Майдан у Києві, ніж Євромайдан в Одесі. Проте все одно такі питання є. Після того, як я чую це питання, я одразу дізнаюсь, що переміг російський наратив, отже не було ніяких подій на Грецькій площі. Українські націоналісти, бандерівці загнали невинних, важливо це підкреслити, російських активістів до Будинку профспілок та спалили їх живцем. Дуже рідко я зустрічаю людей, які знають як все було насправді", — поділився Тинка.

Загалом після 24 лютого міф про 2 травня в Одесі відійшов на другий план, зауважили у Центрі стратегічних комунікацій. Втім, саме місто залишається у центрі інформаційних зусиль агресора.

"Жодне інше місто так не страждає від російської пропаганди. Ще в них часом проскакує Харків, але Одеса це як фантомний біль, яку вони вже хочуть відчути. Вони хотіли отримати Одесу в 2022 році, коли пішло повномасштабне вторгнення, але не вийшло", — додала Аліна Бондарчук.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок