В Одесі члени міської історико-топонімічної комісії обговорили долю 14 пам’ятників, які можуть підпадати під дію законів про декомунізацію та деколонізацію. Серед них — пам’ятник Пушкіну перед мерією, князю Воронцову на Соборній площі, Олександрівська колона у парку Шевченка.
Підсумки засідання 13 листопада опублікувала пресслужба Одеської міськради.
Члени комісії вирішили залишити у міському просторі пам'ятники поету Пушкіну на Приморському бульварі, князю Воронцову на Соборній площі, Олександрівську колону у парку Шевченка. Перші два, зазначили в комісії, мають виняткову мистецьку цінність та є частиною всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. При цьому їм змінять назви, аби не було зв’язку з країною-агресором та імперськими наративами, а також актуалізують інформацію, що на них розміщена.
Аналогічно зроблять і з погруддями та бюстами російських вчених:
- фізика Олександра Попова, який розташований біля будівлі Одеського державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку,
- математика і механіка Олександра Ляпунова, який розташований у дворі Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова на Пастера, 27,
- фізіолога Івана Павлова на Французькому бульварі, 40.
Також на своєму місці комісія рекомендувала залишити монумент, встановлений на ознаменування повстання матросів на броненосці "Потьомкін" та бюст одного з організаторів повстання — Григорія Вакуленчука. Обидва пам’ятники розташовані на Митний площі. Написи на них мають актуалізувати до сучасного погляду істориків щодо цієї події.
Демонтувати мають пам'ятники більшовику Олександру Хворостіну, радянському політику Феліксу Дзержинському, льотчику-випробувачу Валерію Чкалову, російському письменнику Льву Толстому. Їх планують перенести у парк Савицького, де буде експозиція монументального мистецтва часів російської колонізації.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області