"Наступні місяці будуть дуже складними": військовий експерт про ситуацію на фронті, мобілізацію у РФ та загрози Одесі

"Наступні місяці будуть дуже складними": військовий експерт про ситуацію на фронті, мобілізацію у РФ та загрози Одесі

Ексклюзивно
"Наступні місяці будуть дуже складними": військовий експерт про ситуацію на фронті, мобілізацію у РФ та загрози Одесі
. Військові під прикриттям танка ЗСУ. Фото: Генштаб

Збройні сили України та Росії накопичують сили та готуються до майбутніх ударів та контрударів, щоб переламати хід війни. Наступні два-три місяці будуть складними та вирішальними у війні в Україні, вважає секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов. Зеленський заявив, що новий наступ Росії на Україну може відбутися на будь-якому напрямку.

Про те, яка зараз ситуація на фронті, де можуть відкритись нові театри бойових дій та чи є загрози для Одеси у випадку російського наступу Суспільному розповів керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія XXI" Павло Лакійчук.

Що зараз відбувається на фронті

Збройні сили Україні планують звільняти українські території далі й накопичує сили для цього, вважає Павло Лакійчук. Російська армія може протиставити цьому лише наступ, до чого активно готується: формує стратегічні резерви особового складу й техніки на своїй території, зокрема, у прикордонних районах:

"Зараз РФ проводить потужну наступальну операцію на сході, щоб збити наш темп підготовки до наступальних операцій. Йдеться не лише про Бахмутський напрямок. Ситуація там дійсно складна, до нього прикута найбільша увага. Але важкі бої йдуть на півдні від Лимана, у районах Авдіївки, Донецька. Наше завдання — стримати ворога на цих ділянках. Щоб він не прорвав оборону і не вийшов на оперативний простір".

Зараз йде гонитва — хто ефективніше буде вести активну оборону та накопичувати стратегічні ресурси, той і виграє бойню, стверджує Лакійчук.

Де Росія може відкрити нові театри бойових дій

У найближчі місяці на східному фронті найімовірніше триватимуть найкровопролитніші бої, стверджує експерт. Росіяни накопичують також війська на Запорізькому напрямку, але поки зарано говорити, як їх застосують. Це може бути допоміжний удар у разі прориву армією РФ фронту на Донеччині з метою знищити стратегічне угруповання на південному сході.

"Слід бути дуже уважним до угруповання на території Росії — в районах Білгородської, Курської областей. Його можуть використовувати, як резерв для підсилення підрозділів, які діють на нашій території або для повторних ударів через Харківщину та Сумщину. Білоруський напрямок: російські сили там незначні, але якщо складати разом зі Збройними силами Білорусі, то цього достатньо для удару по наших лініям комунікації, а можливо й загрожувати Києву", — розповідає Лакійчук.

З іншого боку, є перспективи контрнаступу ЗСУ в районі Мелітополя, щоб розірвати приазовську смугу, яка поєднує Крим з окупованими територіями Донеччини.

Загроза для Херсона, Миколаєва чи Одеси у випадку російського контрнаступу

Звільнення восени українських територій до Дніпра значно покращило становище наших сил на південному напрямку, стверджує експерт:

"Річище фактично стало лінією розмежування. Наступ для ворога тут значно ускладнений та найменш ймовірний, ніж на інших ділянках фронту: більше немає фактора несподіванки, який він мав на початку повномасштабного вторгнення. З моря наступальні можливості РФ також обмежені. Україна показала, що може ефективно застосувати корабельні ракети. Російські десантні кораблі не зможуть підійти до узбережжя без ризику піти на дно".

До того ж армія противника втратила значну частину сухопутного потенціалу десантної операції — морських піхотинців, яких знищили під Маріуполем, на Запоріжжі та Херсонщині, каже Павло Лакійчук.

Що зараз відбувається на полі бою

Навесні та влітку РФ володіла стратегічною ініціативою, але з осені наші військові перехопили її, стверджує експерт. Надалі хто матиме стратегічну ініціативу, той контролюватиме хід бойових дій:

"Зараз говоримо швидше про нічию, ніхто не заволодів ініціативою остаточно: ворог нав’язує кровопролитні бої на сході. Але повністю противник не скував ЗСУ. Українське командування продовжує накопичувати ресурси й готуватись на інших ділянках. З іншого боку, ми теж не накинули на ворога гамівну сорочку. Очевидно росіяни змогли вивести основні сили під час відступу з Херсона та перекинути для посилення угруповання на сході. Вони змогли приберегти свої стратегічні резерви. Тому наступні місяці будуть дуже складними, це не порожня погроза".

Російська мобілізація та західна допомога

За словами Лакійчука, поки невідомо чи вплине на хід бойових дій "стара" хвиля мобілізації у Росії, яка відбулася восени минулого року. Частину людей відразу кинули на фронт, "аби заткнути дірки":

"Свою роль гарматного м'яса вони виконали. Але іншу частину відправили на полігони для формування нових з'єднань і частин. Небезпеку складає ось це угруповання".

Оцінити вплив нової хвилі мобілізації у РФ складно, каже експерт. Між фізичним набором визначеної кількості людей та їх більш-менш ефективним застосуванням минає не менше трьох місяців.

"Щодо західної допомоги скажу одне: зброї багато не буває, хотілось би більше. Але те, що анонсували наші партнери останнім часом — це прорив. Передають вже не просто окремі комплекти зброї, а батальйонні, бригадні комплекти. Це допомагає у підготовці до контрнаступу. Звісно краще, аби постачання цих комплектів почались ще у листопаді минулого року. Наразі запитання у тому, як швидко надійде ця зброя до України", — зауважив експерт.

Лакійчук також наголосив на Талліннській декларації, яку підписали Великобританія, країни Балтії, Польща, Нідерланди, Данія, Словаччина та Чехія. Це зобов'язання підтримувати Україну та надавати їй зброю, зокрема танки, протиповітряну й протиракетну оборону та іншу високоточну зброю:

"Це дуже потужний рівень підтримки нас — такий собі "мінірамштайн".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок