Як генератори впливають на навколишнє середовище: пояснює одеська екологиня

Як генератори впливають на навколишнє середовище: пояснює одеська екологиня

Ексклюзивно
Як генератори впливають на навколишнє середовище: пояснює одеська екологиня
. Генератор, ілюстративне зображення. Фото: Суспільне

Після масованих обстрілів об'єктів критичної інфраструктури в Одесі та області почалися блекаути по кілька діб та стабілізаційні відключення електроенергії. Бізнес та жителі регіону почали шукати альтернативні способи електроживлення, зокрема використовувати генератори. Про їхній вплив на навколишнє середовище, здоров'я людей і тварин — Суспільному розповіла екологиня Юлія Котельнікова.

Які забруднення викидає генератор

Бензинові та дизельні генератори з двигунами внутрішнього згоряння забруднюють навколишнє середовище речовинами, які впливають на здоров'я людей та довкілля. Зокрема, це оксид вуглецю, чадний газ, сажа, оксиди азоту, дрібнодиспенсерний пил.

"Є цікаве твердження: якщо, наприклад, встановити генератори навколо кожного будинку міста, то їхні викиди будуть перевищувати розмір викидів теплової електростанції. Але це звичайно, якщо встановили біля кожного будинку", – зазначає екологиня.

На кого найбільше впливають викиди від генераторів

Серед вразливих категорій — люди, які хворіють на гострі респіраторні захворювання, люди з астмою чи люди із захворюваннями серця. Також дрібнодиспенсерний пил здатний проникати в кров, судини, легені та може негативно впливати на роботу мозку та нервової системи, сприяти розвитку хронічних захворювань, каже Юлія Котельнікова. Але таке відбувається, якщо людина постійно проводить час на вулиці біля генератора, що працює та вдихає ці випари.

Чи впливає шум генераторів на довколишнє середовище

Згідно з Державними санітарними нормами, допустимий рівень шуму для звичайної житлової забудови – до 55 дБА вдень та до 35 дБА вночі. Дизельні та інверторні генератори можуть створювати шумове забруднення до 90 дБА, бензинові та газові – перевищувати це число. Але чим більше потужність генератора – тим вище рівень шуму.

"Загалом ми маємо вплив на одеситів шумовий – це найбільший ризик. Гучні звуки від генераторів створюють ризики для здоров'я людей похилого віку і дітей. Якщо, наприклад, ми маємо на вулиці багато різних крамниць та кафе і більшість з них буде використовувати генератори, то маємо розуміти, який рівень шуму має бути на вулиці. Друге – це, звичайно, викиди забруднюючих речовин", – розповідає Юлія Котельнікова.

Також шум від генераторів впливає на тварин, бо вони більш чутливі до звуків:

"Саме шум буде найбільш негативно впливає як на птахів, так і на іншу живність, яка знаходиться в місті", – додає екологиня.

Генератор чи автівка – що забруднює більше

За словами Юлії Котельнікової, генератори можуть викидати у навколишнє середовище більше забруднення, ніж автомобіль.

"Викиди з автівок регулюються законодавством та мають жорсткі ліміти. Викиди від генераторів не настільки лімітуються, а, наприклад, заміна фільтрів лежить лише на совісті тих, хто користується генераторами. Тобто автомобіль більш незначний по викидах у порівнянні з генератором", – додає екологиня.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок