Перейти до основного змісту
Як діяльність злочинної організації в Одесі вплинула на місто: розповідає юрист

Як діяльність злочинної організації в Одесі вплинула на місто: розповідає юрист

Ексклюзивно

Трьом заступникам міського голови Одеси нещодавно повідомили про підозру. Про те, у чому звинувачують віцемерів, як діяльність злочинної групи впливає на життя міста та яка доказова база потрібна слідчим дізнавалося Суспільне в ефірі "Українського радіо. Одеса", яке поспілкувалося на цю тему з експертами.

НАБУ та САП повідомили про підозру трьом заступникам міського голови Генадія Труханова: Михайлу Кучуку, Олегу Бриндаку та Світлані Бедрезі. Оскільки розташування Михайла Кучука наразі невідоме, то про підозру йому повідомили заочно.

Прессекретар Одеського відділення НАБУ Ростислав Друбожур повідомив Суспільному, що виконувач обов’язків заступника міського голови Одеси та член земельної комісії Олег Бриндак отримував від організаторів злочинної організації щомісячно п’ятнадцять тисяч доларів. Серед іншого він, за даними НАБУ, забезпечував ухвалення земельною комісією рішень про відведення землі під будівництво наперед визначеним особам, а також внесення змін до бюджету міста.

“Ця злочинна організація взяла під контроль практично всі питання економічного життя міста, серед яких взаємодія з забудовниками, закупівля коштом місцевого бюджету, діяльність комунальних підприємств та інші аспекти взаємодії з бізнесом. Задля безперебійності реалізації поставлених цілей організатори злочинної організації налагодили процес системного підкупу чиновників та депутатів місцевої ради, про що свідчать докази здобутті НАБУ та САП під час розслідування”, — розповів прессекретар Одеського відділення НАБУ Ростислава Друбожур.

За даними слідства, перший заступник міського голови Михайло Кучук контролював діяльність головних розпорядників коштів та визначав, коли припиняти розрахунки за ремонт доріг у місті. Після цього злочинна організація могла вимагати кошти за поновлення виплат. Михайло Кучук, за даними НАБУ, під час засідання виконкому голосував "за" рішення про тарифи на поводження з твердими побутовими відходами в Одесі та про зміни бюджету.

Які докази потрібні, щоб довести провину

Наразі заступникам голови Одеси інкримінують частину 3 статті 255Звернення за застосуванням злочинного впливу та частину 4 статті 368Підкуп особи, яка надає публічні послуги кримінального кодексу України. Про те, яку доказову базу варто зібрати слідчим, аби довести винність, "Українському радіо. Одеса" розповів юрист Артем Карташов:

"Такими доказами могли б бути, по-перше, звичайно, документи, які створюються в процесі діяльності міської ради, якщо національне антикорупційне бюро у своєму пресрелізі стверджує про вплив на господарські процеси в місті, на діяльність комунальних підприємств, на діяльність в питаннях розпорядження бюджетними коштами, це, звичайно, буде така проєктна документація, фінансова документація. Такі злочини доводяться практично лише, якщо правоохоронні органи проводять негласні слідчі дії в процесі цих правопорушень, тобто це можуть бути різні протоколи прослуховування там, простими словами кажучи, спостереження, вилучення інформації з електронних мереж".

Поділився юрист також і думкою щодо того, який вплив мала діяльність такої злочинної організації на життя міста.

"У цьому випадку негативний вплив може оцінюватися по-різному. У першу чергу це матеріальний аспект: затримки в розрахунках контрагента, які потерпали від такого впливу, закупівля робіт, послуг, товарів за завищеними цінами, внаслідок чого завдаються збитки бюджету, і таке інше. ... У цьому випадку, коли ми говоримо про те, що бюджетні кошти витрачаються в інтересах конкретної групи осіб — це не сприяє економічному розвитку нашого міста. Ми бачимо, що місто втрачає зони загального користування, пляжі, паркові зелені зони. Тому це має дуже широкий негативний вплив, якщо говорити з точки зору пересічного громадянина на все місто і, звичайно, на економічну підоснову нашого міста і держави в цілому", — зазначив юрист Артем Карташов.

Що відомо

  • 5 грудня НАБУ та САП затримали трьох людей за підозрою у створенні злочинної організації та вчиненні корупційних злочинів в Одесі. Це бізнесмен Борис Кауфман, екснардеп Олександр Грановський та Костянтин Єфремов.
  • Кауфману, Грановському та Єфремову оголосили підозру за ч. 1. ст. 255, та ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу України.
  • За даними слідства, восени 2021 року в Одесі з'явилася злочинна організація, учасники якої взяли на себе контроль за аспектами економічного життя міста, серед яких взаємодія з забудовниками, закупівлі коштом місцевого бюджету, діяльність комунальних підприємств та налагодили процес системного підкупу чиновників та депутатів місцевої ради.
  • ВАКС вирішив заарештувавати бізнесмена Кауфмана з правом внесення 129 млн застави, Грановського — із можливістю внесення 124 млн, а Єфремова — 19,8 млн. Бориса Кауфмана звільнили того ж дня після внесення застави.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок