Ринок нерухомості Одеси за 8 місяців війни: як змінилась ціна на купівлю та оренду житла

Ринок нерухомості Одеси за 8 місяців війни: як змінилась ціна на купівлю та оренду житла

Ринок нерухомості Одеси за 8 місяців війни: як змінилась ціна на купівлю та оренду житла
В Одесі збільшився попит на орендоване житло. Фото: Brandon Griggs/Unsplash

За вісім місяців війни ринок нерухомості в Одесі змінився. Як він працює, що відбулося з цінами на купівлю та оренду житла та на що зараз орієнтуються жителі міста при виборі квартир Суспільне розпитало засновника компанії ReDWall та експерта з нерухомості та інвестицій Сергія П'ятницького.

Ціни на первинному ринку житла в Одесі залежать від курсу долара

За словами експерта, наразі близько 70% одеських забудовників відновили роботу. Частина з них зробила це повністю, частина — в набагато меншому обсязі, ніж до 24 лютого.

Ціни на нерухомість в Одесі залежать від курсу валют. У доларах вони майже не змінились, в гривні — виросли. При цьому деякі забудовники, щоб залучити покупців, пропонують різні акції, тому реальна ціна може бути менша за ринкову.

“У нас забудовники мають ціни в доларах, але при цьому можуть пропонувати, за якими курсом будуть рахувати цей долар. І в принципі курс, який вони пропонують, може бути нижчим за ринковий на відсотків 10-15. Тобто фактично людина може придбати нерухомість умовно в договорі за ті самі кошти, але реально це буде виходити на 10-15% дешевше", — каже П'ятницький.

Читайте також: Одеська мерія хоче закупити 6 квартир для переселенців

На думку експерта, можливості суттєво знижувати ціну на нерухомість в Одесі забудовники не мають. По-перше, вони не хочуть демпінгувати і обвалювати ринок. По-друге, ціна залежить від вартості будівельних матеріалів, яка після повномасштабної війни зросла.

"Зважаючи на це, у забудовника є певні обмеження, на скільки він може десь гратися з ціною, в тому числі пропонувати якісь акції. Тому сказати, коли впадуть ціни на первинний ринок нерухомості, можна буде у випадку, якщо будуть суттєво змінюватися ціни на будівельні матеріали", — зазначив Сергій П'ятницький.

Вторинний ринок житла в Одесі отримав друге життя

На вторинному ринку ситуація інакша, пояснює експерт. Після того, як з'явилася можливість офіційно проводити угоди купівлі-продажу, ринок вторинний отримав друге життя, каже експерт. Зараз ціни вирівнялись, але пропозицій продати нерухомість все одно більше, ніж охочих її купити.

"Люди, які хотіли продати свою нерухомість і хотіли продати її терміново, готові були знижувати ціни в цілому, це зробили. І покупці, які готові були купувати квартири під час війни, але з хорошим дисконтом, вони їх купували. Зараз вже ця ситуація потрошечки починає вирівнювати, тому що ті люди, які хотіли терміново продати, вони в принципі продали, і ринок стабілізувався", — говорить експерт.

Ціни на нерухомість на вторинному ринку житла в Одесі, в порівнянні з цінами до 24 лютого, впали на 10-15%. Але це, каже П'ятницький, ціни в доларах. У гривні, зважаючи на курс, ціна навпаки зросла.

Орендувати квартиру в Одесі стало дорожче, ніж влітку

Ціни на оренду квартир в Одесі через 8 місяців повномасштабної війни стали майже такими, як до 24 лютого. Якщо влітку вони були менші приблизно на 30%, то восени вони стали такими, як були рік тому. Сергій П'ятницький пов’язує це з тим, що, по-перше, люди поступово повертаються до Одеси, по-друге, сюди приїжджають з інших міст — Миколаєва, Херсона, Запоріжжя, Донецької та Луганської областей, тому попит на орендоване житло зростає.

Читайте також: Як відновлюють житло в Сергіївці після ракетного удару

"Попиту на орендному ринку нерухомості стало більше. Можна сказати, що ринок сам себе відрегулював. Бо в певний момент, коли людей не вистачало в місті, попит на оренду був невисокий, а пропозицій було досить багато. У той момент ціни на оренду досить суттєво знизились. Потім ті квартири почали потрошку винаймати, пропозиції стало на ринку менше, ціни почали підніматися і зараз вже вирівнялось", — зазначає експерт.

За його словами, ціни на орендоване житло в Одесі вирівнялись в гривні, а в доларах зменшились. При цьому зі стабілізацією курсу валют починає повертатись прив’язка до долара при розрахунку вартості оренди.

На що орієнтуються люди при виборі квартири в оренду в Одесі

Через війну мешканці Одеси не суттєво змінили вимоги до вибору орендованого житла. За словами Сергія П'ятницького, як і раніше багато людей хочуть орендувати квартиру біля моря попри ризик обстрілів.

Бувають випадки, коли людина не хоче квартиру на останніх поверхах, тому що є ризик падіння дрона чи ракети на дах, але це, за словами експерта, рідкість.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок