Про опалювальний сезон, запаси газу та обстріли росіян: інтерв'ю з начальником управління життєзабезпечення Одеської ОВА

Про опалювальний сезон, запаси газу та обстріли росіян: інтерв'ю з начальником управління життєзабезпечення Одеської ОВА

Ексклюзивно

Нинішній опалювальний сезон стане найскладнішим в історії незалежної України. Про таке наприкінці серпня заявив голова уряду Денис Шмигаль. Тож для регіонів наразі це одне з пріоритетних завдань. Як влада в Одеській області готується до холодів, чи достатньо газу та вугілля, яка заборгованість населення перед комунальними підприємствами та чи вплине окупація та обстріли українських АЕС на енергопостачання.

Суспільне поспілкувалось з начальником управління системи життєзабезпечення обласної військової адміністрації Володимиром Карпичем.

Коли та за яких умов стартує опалювальний сезон в Одеській області?

Опалювальний сезон розпочнеться, коли буде відповідне розпорядження. Зараз йде підготовка. Вона завершена на 95%. Серйозних проблем немає. Є лише питання технічного характеру. Наприклад, закупівля вугілля тільки вже увійшла в якусь стадію чи там підсипний матеріал треба докупити, але в цілому область готова до опалювального сезону. Всі громади під контролем адміністрації, в людей буде тепло.

Коли ми говоримо про підготовку — про що йдеться?

Підготовка — це цілий комплекс робіт. Не лише зробити котельні, подивитися як вони будуть запускаються, а й перевірити водоканали, які мають працювати в зимовий період, вони теж перевіряються. Також енергетична сфера — обленерго, і газова. А ще дороги. Їх теж мають підготувати: насипати пісок і щебінь де потрібно, щоб оперативно реагувати на зміну погодних умов. Це дуже широкий спектр. Для цього проводиться не тільки штаб на рівні адміністрації. На його основі діють комісії, які постійно слідкують, йде інформаційний обмін для того, щоб весь цей комплекс спрацював для безперебійного проходу опалювального сезону.

Про опалювальний сезон, запаси газу та обстріли росіян: інтерв'ю з начальником управління життєзабезпечення Одеської ОВА
Будівля Одеської ТЕЦ. Суспільне Одеса

Від чого залежить старт опалювального сезону — температурний режим чи щось інше?

Тут багато чинників. Як завжди це температурний режим: якщо вона менш як вісім градусів три дні, тоді починається опалювальний сезон. В сьогоднішніх умовах він може початись більш політично пізніше. Але поки не буде рішення, ми можемо тільки здогадуватись. В минулому році опалювальний сезон, наприклад, почався раніше, ніж можна було. Але є бажання його трішки відсунути, щоб можна десь зекономити. Бо що таке початок опалювального сезону? Це вже люди починають платити. І всім не вгодиш. Комусь вже холодно. Інший каже: на вулиці тепло, давайте ще тиждень-два почекаємо, я зекономлю 700-800 гривень.

Скільки газу та вугілля треба Одеській області, щоб пройти цей опалювальний сезон?

По вугіллю у нас повністю закриті потреби. Але ми не відстежуємо всю кількість, це не можливо. Кожна громада закуповує собі вугілля скільки треба. Ми допомагаємо його знайти. Головне, щоб воно було на складах і воно є.

По газу інформації немає. Її знає тільки "Нафтогаз Трейдинг". Кожне підприємство укладає свій контракт на постачання газу. Якщо ви займаєтесь опаленням, тепловою енергією, то самостійно укладаєте контракт. І вам дають стільки, скільки хочете.

В цьому році трохи інакша ситуація. Взяли дані за минулий опалювальний сезон, і попросили скоротити їх на 10%. Всі поставились із розумінням.

Про опалювальний сезон, запаси газу та обстріли росіян: інтерв'ю з начальником управління життєзабезпечення Одеської ОВА
Фото: Olga Rolenko / Getty Images

Тож скільки газу потрібно з урахуванням того, що частина підприємств зупинились, а люди виїхали?

Торік область спожила десь 1,2 млрд кубометрів. В цьому році планується на 10% менше.

Щодо людей, які виїхали. Якщо йдеться про квартири, то їх однаково треба опалювати. Тих хто виїхав з приватних домогосподарств, мінімальний відсоток.

Опалювальний сезон в Одеській області: чи готовий регіон та як підготувати свій будинок до холодів

В нас нема системи, при якій, ми можемо регулювати подачу тепла. Лише поодинокі випадки. Наприклад, я був в Южному. Там в кількох будинках люди перейшли на опалення, яке може регулювати по батареях: в них стоять датчики, в них стоїть тепловий пункт, і вони регулюють тепло. Але все одно там лишається якась частина. Навіть якщо скрутив геть, в тебе є десь температура 15°. Вона підтримується. Ти повинен теж платити, але це невеликий рахунок.

Температура в оселях цього опалювального сезону буде на кілька градусів менше ніж норма — 21° Прокоментуйте це.

Так очікується. Дуже багато залежатиме від погодних умов. Дуже багато буде залежати від самих підприємств — вони ж регулюють подачу газу. Якщо в них все буде збалансовано і працюватиме чітко, цієї різниці ми майже не помітимо. Готуймося до гіршого, щоб все було добре. Але на моє переконання, великої різниці не буде.

Перебої в енергопостачанні окупованої Запорізької та Південноукраїнської атомних електростанцій якось можуть вплинути на енергопостачання Одеської області?

Не впливають, ви ж бачите. Енергопостачання запорізької АЕС майже 30% від всього постачання, але завдяки праці людей, які займаються регулювання, ми цього не помітили. Робиться все для того, щоб у нас було світло. Зараз Україна навіть продає електроенергію по договору, який в нас був з 23 лютого. Якщо не дай Боже виникнуть проблеми, електроенергія з Європи піде до нас. Ми ж в одній системі зараз.

Про опалювальний сезон, запаси газу та обстріли росіян: інтерв'ю з начальником управління життєзабезпечення Одеської ОВА
Південноукраїнська АЕС (Миколаївська область), яку росіяни обстріляли 19 вересня. Фото: НАЕК «Енергоатом»

Обстріли росіянами об’єктів енергосистеми — це один з найбільших ризиків цього опалювального сезону, про це кажуть експерти. Наші ремонтні, комунальні служби готові до таких сценаріїв?

У нас постійно проходять щодо цього і наради, і підготовка. Для того, щоб оперативно реагувати, коли такі ситуації трапляться. Це широкий спектр заходів. Ми ж не знаємо як будуть обстрілювати, чим, куди. Але там, де можна буде зреагувати, готуємось: наприклад, замінити електропостачання, водопостачання чи газопостачання, якщо влучить снаряд чи щось інше.

Чи забезпечені в кожній громаді лікарні та інші соціальні установи генераторами дизельними чи альтернативними?

Є громади, в яких забезпечено це на 100%, і є громади, які не можуть забезпечити себе такими великими генераторами. Для цього в нас є програма по мобільних котельнях, які привозяться, якщо головна котельня виходить із ладу.

Скільки таких мобільних котелень є в області й де вони зараз перебувають?

Вони в Києві. Там підготовлено вісім таких котелень. Але їх буде набагато більше. Ці котельні в будь-який час можуть приїхати.

Влітку в КП “Теплопостачання міста Одеси” говорили, що є рекордна заборгованість жителів Одеси перед підприємством — більше мільярда гривень. Чи володієте цифрами, яка заборгованість в жителів Одеської області перед тепло-, енерго- водопостачальними підприємствами?

Люди не хочуть платить чи не можуть — це велика проблема. Те ж саме в області, але не настільки погано. Приблизно 35% від суми (на яку поставили ресурсів — ред.).

Я хотів би попросити жителів області сплачувати за послуги, бо комунальним підприємствам дуже тяжко працювати. Не всі громади можуть потім забезпечити безперебійно опалення. Це вже буде вирішуватись за рахунок інших коштів, які мали піти, наприклад, на лікарні, дороги чи ще на щось. Якщо в підприємств не буде коштів, то все просто зупиниться.

Про опалювальний сезон, запаси газу та обстріли росіян: інтерв'ю з начальником управління життєзабезпечення Одеської ОВА
Суспільне Одеса

На фоні російського газового шантажу європейські країни проводять масові інформаційні кампанії серед громадян, щоб вони економно споживали енергоресурси. Чи проводиться щось таке серед наших громадян?

У нас економія коштом підприємств, які менше споживатимуть газу і слідкуватимуть за цим. У нас дуже мало багатоповерхових будинків, де можна регулювати тепло. Я про це вже згадував.

Приклад Южного треба масштабувати по всій країні. Але тут все впирається в гроші. Громада виділяє кошти на індивідуальні теплові пункти, якщо має з чого. А так, люди повинні самі встановлювати їх й тоді буде реальна економія.

Як підготувати свій будинок до холодів в умовах війни: поради

Кілька порад жителям Одеської області як підготуватися до цього опалювального сезону, на що звернути увагу?

Насамперед температура в батареях може бути нижчою, ніж завжди. Треба бути готовим до цього. Зробіть екран ззаду батареї, щоб більше тепла йшло в будинок, а не опалювали стіну. Відрегулюйте вікна, щоб вони були більш щільними. Полагодьте парадні, щоб тепло не витрачалось задарма.

Читайте також

  • Як зігріти себе та оселю під час холодів: поради від альпініста та лікаря з Одеси
  • Утеплитися та зробити запаси: як підготуватися до зими в умовах війни
  • З приходом холодів: де в Одесі переселенцям отримати теплі речі

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок