Як моряку піти в рейс під час війни. Інтерв'ю з головою профспілки про дозвіл на виїзд за кордон

Як моряку піти в рейс під час війни. Інтерв'ю з головою профспілки про дозвіл на виїзд за кордон

Ексклюзивно

6 вересня уряд опублікував постанову, яка дозволяє українським морякам виїжджати за кордон. Йдеться про три категорії людей: курсанти, які мають пройти практику, екіпажі суден, задіяні в рамках "зернової ініціативи" та інші моряки, які з дозволу військових зможуть виїхати за межі країни для роботи на суднах.

Як працюватиме такий механізм, наскільки він прозорий, чи не потраплять моряки замість моря в ЗСУ? Суспільне поговорило з одним із лобістів цієї постанови, керівником профспілки працівників морського транспорту України Олегом Григорюком.

Як ви оцінюєте механізм? Це те, за що ви боролися?

Велика кількість етапів була пройдена, перш ніж ми змогли за допомогою наших партнерів в уряді та в іноземних компаніях і організаціях донести до лідерів держави, що ця проблема не є суто українською. Це проблема міжнародного судноплавства. Українські моряки займають сьогодні п'яту сходинку в рейтингу всіх моряків у світі. Якщо зникне така кількість кваліфікованих кадрів на світовому ринку судноплавства, то не буде нормального постачання продуктів, ресурсів та іншого. Тому що 95% всіх товарів перевозяться морем.

Стосовно механізму. Спочатку було анонсовано, що рішення прийняте. Ми подивились проєкт постанови, який з'явився в публічному просторі. Побачили там деякі нечіткі та незрозумілі терміни. Комунікували з керівництвом Міністерства інфраструктури — як видалити їх з тексту постанови. Вдалося. Тепер в нас вже є офіційна версія. Прописана процедура задовольнить, можливо, не всіх. Але, на наш погляд, це єдиний діючий механізм, який можна застосовувати в державі.

Цей дозвіл вже працює чи для його запуску потрібен час? Розкажіть про саму процедуру.

Є декілька державних установ, які будуть задіяні в процесі: Адміністрація судноплавства, так званий МОРАД та військкомат. Моряк має звернутись до Морської адміністрації та в електронному порядку отримати документ, який підтвердить, що він є українським моряком, має легальні робочий та освітній дипломи. Далі у дводенний термін звернутися до військкомату. Там протягом семи днів мають видати документ для перетину пунктів пропуску на кордоні. Взаємодія з військкоматом викликає найбільше запитань у моряків. Але зрозумійте, проєкт постанови, який виключає центри комплектування, не буде ухвалений.

моряки інтерв'ю
Facebook//Олександр Кубраков

Поки механізм ще не запрацював. Сподіваємось, що десь за тиждень все налагодиться: військкомати відпрацюють процедуру, зрозумілу морякам. Ми вже проаналізували постанову та донесли, які кроки треба зробити, щоб отримати дозвіл на виїзд.

Моряки, які відвідають центри комплектування, можуть замість дозволу на виїзд отримати повістку в ЗСУ?

Сьогодні кожний чоловік з 18 до 60 років може бути цікавим для Збройних сил України. Ніхто не може виключати таку можливість. Але, наскільки нам відомо, всі так звані морські військові спеціальності зараз не в пріоритеті для ЗСУ. Думаю, ризики тут мінімальні.

Екіпажі суден, задіяні в рамках "зернової ініціативи", також мають відвідати центри комплектування?

Там є спрощена процедура, яка працює трохи по-іншому. Наскільки мені відомо, для них це не обов'язково. У підготовці дозволів на такий виїзд задіяні СБУ та Адміністрація морських портів України. Але йдеться про малу кількість моряків. Декілька екіпажів наших членів профспілки вже покидали Україну на суднах в рамках "зернової ініціативи".

Чи є моряки, які вже отримали дозвіл на виїзд?

Знаю, що декілька моряків вже розпочали цей процес. Хтось вже отримав від Морської адміністрації документи. Але нам невідомо поки жодного випадку, коли моряк пройшов все і по факту перетнув кордон. Як вже казав, треба один-два тижні, щоб цей механізм запрацював.

Моряки мають зібрати певний пакет документів для виїзду за кордон. Чи не збільшує це корупційні ризики?

Сподіваюсь, що ні. Основний документ, який має бути у моряка — контракт з іноземним судновласником. Також лист, який має надати крюїнгова компанія. В цьому процесі я не бачу ніякої корупційної складової. Далі моряк дотримується алгоритму, прописаного в постанові. В принципі так й раніше працював ринок надання послуг морякам, які виїжджали за кордон.

Напевно, не раз чули аргумент проти виїзду моряків за кордон: чому одній категорії громадян можна, а іншим— ні.

Сама професія моряка — специфічна. Думаю, в Одесі та Одеській області нікому не потрібно це пояснювати. Ти не можеш застосовувати свої фахові навички, перебуваючи в Україні. Слюсар, таксист, маляр, менеджер можуть працювати в компаніях, які продовжують діяльність в країні. Моряк цього зробити не може. Перетин кордону — необхідна умова, щоб приєднатись до суден в іноземному морському просторі. Не забувайте, в постанові прописані обмеження "на період дії чинного контракту". Це запобіжник, який має стримати відтік моряків з країни.

моряки інтерв'ю
Судно Razoni в порту у Чорному морі. Фото: Facebook/Олександр Кубраков

Я абсолютно по-іншому ставлюся до цієї теми. В нас є велика кількість спілчан, які зараз перебувають за кордоном. Вони хочуть повернутися додому, але не могли цього зробити раніше, бо не знали чи зможуть працювати далі. Зараз такий механізм є. Якщо він буде прозорим і прийнятним для більшості українських моряків, які перебувають за кордоном, їх сумніви зникнуть. Вони повернуться, привезуть свою зарплатню і так підтримають економіку нашої держави.

Скільки моряків залишається за кордоном і скільки наразі в Україні?

Ми калькулюємо, що на початку повномасштабної війни десь 60% перебували за кордоном, на суднах чи в дорозі додому. Близько 40% вдома. В цифрах — близько 100 тисяч моряків. Ніхто не знає точної статистики, але опираючись на деякі джерелами інформації, ми оперуємо саме таким показником.

Із 60 тисяч скільки повернулись за ці пів року до України?

Майже ніхто. Тому що вони не мали розуміння, що це можна зробити і потім не застрягти тут. Деяка кількість моряків поїхала за цей час різними способами. Тому ми рахуємо, що на момент прийняття постанови в України перебуває близько 30 тисяч моряків.

Ви згадували про запобіжник, але деталізуйте: є гарантії, що моряки повернуться після того, як виїдуть за кордон, а не залишаться там і не вивезуть власні сім'ї?

Авжеж. Я впевнений, тому що кожного дня спілкуюсь з великою кількістю наших спілчан, які підштовхували нас якомога швидше пролобіювати питання з офіційним перетином кордону. Для них виїзд не є пріоритетом. Для них в'їзд є пріоритет: вони хочуть повертатися, хочуть почати своє життя в Україні як було і до цього. Вони допомагають ЗСУ, волонтерському руху, навіть перебуваючи за кордоном. У них є фінансові можливості — вони це роблять.

моряки інтерв'ю
Facebook/Олександр Кубраков

Ті хто виїжджатиме, я впевнений, повертатимуться. Повторююсь, якщо механізм буде працювати. Чесно кажучи, ніхто не хоче жити в Європі. Там зарплатня українського моряка не є великою. В Україні вони себе відчувають комфортніше і хочуть додому.

Чи аналізувала спілка кількість моряків, які пішли захищати Україну?

Намагались це порахувати десь у кінці лютого — на початку березня. У нас була цифра 3-4% від нашої кількості. Це великий загал хлопців, які мали військовий досвід і пішли до лав ЗСУ.

Після 24 лютого експерти заговорили, що є ризик втрати світового ринку праці для українських моряків. Оскільки їх будуть поступово заміщати, зокрема російські моряки. Чи відбувся цей процес, можливо він набув незворотніх тенденцій?

Дякуючи Богу, ні. За нашим оцінкам, ми десь просіли на 20% по кількості робочих місць, але це не драматична тенденція. З першого дня ми працювали і вели перемовини з іноземними партнерами для того, щоб стався незворотній процес — втрати всіх наших робочих місць. Справа в тому, що на ринку не може одномоментно з'явитися 100 тисяч нових кваліфікованих моряків, офіцерів та рядових. Це неможливо. Всі задоволені українськими моряками. Для багатьох компаній наші моряки — основний ринок праці, на якому вони перебувають десятиліттями.

Десь у квітні ми написали відкритого листа до всіх іноземних компаній, з якими ми працюємо, та з якими працюють українські моряки, де чітко сказали, що вони, з огляду на те що коїться в нашій державі, яка агресія триває з боку Російської Федерації, мають віддавати пріоритет українським морякам. І за жодних обставин не наймати російських. Тому що вони привозять гроші в країну-агресорку, яка вбиває наших людей. Для нас це принципово. Більшість у світі нас підтримує по цей день, вони чекали на цю постанову. Абсолютна меншість відала пріоритет росіянам.

А хто саме віддав пріоритет російським морякам?

Не можу сказати, ми не аналізували. Якщо перестаємо з ними працювати, надалі їх не моніторимо.

За вашими оцінками, наскільки швидко і чи може Україна відновити позиції на ринку зайнятості моряків?

Якщо цей механізм буде прозорим і запрацює в повну силу, десь за три-шість місяців ми відновимо нашу працездатність і відвоюємо ті робочі місця, які вимушено залишили. Думаю, це буде дуже швидкий процес. Вся міжнародна спільнота чекала цього.

Читайте також

  • Петиція про виїзд моряків за кордон: чому влада може її не ухвалити. Пояснює експерт
  • Українських моряків можуть замінити російськими. Як працюватиме морська галузь в умовах війни
  • З портів Одещини "зерновим коридором" вийшло 102 судна: куди найбільше везуть агропродукцію з України

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок