Перейти до основного змісту
Рятувальники у школах та змішана освіта: яким буде навчальний рік на Одещині в умовах війни

Рятувальники у школах та змішана освіта: яким буде навчальний рік на Одещині в умовах війни

Рятувальники у школах та змішана освіта: яким буде навчальний рік на Одещині в умовах війни
. pexels

Під час війни школи в Одеській області працюватимуть за різними форматами: більша частина закладів освіти мають найпростіші укриття, проте вчитися у них діти зможуть за змішаною формою. Як триватиме навчання, хто дбатиме про безпеку дітей під час повітряних тривог, чи вистачить у регіоні вчителів та що буде з російською мовою у школах Суспільному розповів директор Департаменту освіти і науки Одеської обласної військової адміністрації Олександр Лончак.

Коли стартує навчальний рік та в якому форматі?

Освітній процес стартує з 1 вересня. Формат буде різний у кожному закладі освіти, оскільки модель навчального процесу формує кожна педагогічна рада спільно з батьками. У нас 737 закладів загальної середньої освіти в області. Безпечні умови навчання в них — було нашим ключовим завданням. Для цього треба було забезпечити захисні споруди. Аби кожна школа мала сховище або укриття, яке розташоване поруч. Відповідно до комісійних обстежень 509 шкіл впорались: мають найпростіші укриття. В цих школах можна організувати змішане навчання. Але остаточно визначають формат батьки.

Ми пропонуємо різні варіанти: очне навчання та, якщо укриття розраховане на меншу кількість учнів, ніж є в школі, тоді поєднання очного та дистанційного формату. Основні предмети — математика, українська мова та література, історія — вивчатимуться офлайн, а інші дистанційно. Вивчаємо можливість введення в окремих школах двох-трьох змін.

1 вересня вже скоро. Коли батьки мають визначитись з формою навчання?

Із 509 шкіл, які мають укриття, 326 уже визначились щодо освітнього процесу: 59 обрали повністю очний формат навчання, а 267 — змішаний. Оскільки були проведені збори, батьки побачили безпечні умови в школах, тож вони й обрали такий формат. Можливо буде так, коли учні початкової школи відвідують заклад, а 5-11 класів навчаються дистанційно.

Що з іншими школами, які не увійшли й не мають “сертифікованих” укриттів?

У закладах, які не мають укриттів, однозначно буде дистанційне навчання. Але батьки можуть обрати: якщо поруч є школа зі сховищем, можемо організувати підвезення учнів туди.

Скільки школярів навчались в Одеській області до 24 лютого, скільки виїхало за межі регіону?

Ця цифра змінюється постійно. 326 шкіл, які обрали очний та змішаний формат, можуть залучити 77 тисяч учнів. Всього в 737 школах навчається понад 266 тисяч здобувачів освіти.

Все-таки скільки учнів покинули область?

З 24 лютого 55 тисяч школярів виїхали за межі області та за межі країни. На сьогодні у нас 39 840 учнів за межами країни. Для них ми теж організовуємо навчальний процес.

Дітям показували як реагувати на тривоги, як переміщатися в укриття?

Ми запланували, що з перших днів вересня проведемо тренування з усіма учасниками освітнього процесу. Наразі проходять тренування з педагогічними й технічними працівниками, а з 1 вересня будемо проводити такі тренування з дітками з залученням Державної служби з надзвичайних ситуацій. Окрім того, при кожній школі, яка розпочне освітній процес в очному форматі, буде закріплений представник ДСНС, який буде і організовувати евакуацію дітей в разі сигналу повітряної тривоги, і спостерігати за безпекою в навчальному закладі.

Ви казали, що близько 40 тисяч учнів з Одеської області перебуваються за кордоном. Як вони можуть бути долучені до освітнього процесу та отримати відповідні документи?

Ми пропонуємо кілька варіантів. Діти можуть навчатися в тій школі, де й навчалися, але в дистанційному форматі. Якщо така можливість відсутня, то в країні перебування теж є українські школи, які зможуть видати документи про освіту українського зразка. Якщо і така можливість відсутня, то ми пропонуємо екстернатну форму навчання з дистанційним консультуванням вчителя.

Крім того, є Міжнародна українська школа, до якої приєднано 40 країн-партнерів. Дитина може навчатися в школі в країні перебування, яка має партнерські відносини з Міжнародною українською школою, і отримати український документ про освіту.

Як буде дотриманий безперервний процес навчання для дітей, які навчаються в інклюзивних класах, і дітей, які мають інвалідність?

З 24 лютого ми не залишили дітей з особливими освітніми потребами поза увагою. У нас утворено 42 інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ), в кожній школі, де є дитина з особливими освітніми потребами, залучений асистент вчителя, тож ми старались давати таким діткам індивідуальні й корекційні розвиткові заняття.

Стосовно інклюзивно-ресурсних центрів, то фахівці й дистанційно працювали з дітьми. Минулого року ми закупили мобільні інклюзивно-ресурсні центри, тож фахівці ІРЦ можуть виїжджати безпосередньо додому до дитини й там давати заняття. Таку практику ми продовжимо з 1 вересня.

Чи вистачає вчителів в Одеській області?

Стосовно вчителів проблеми наразі не спостерігається. За кордон з початку війни у нас виїхало понад 1,5 тисячі педагогічних працівників, наразі перебуває там 819, тобто частина повернулась на територію України, до своїх шкіл, і будуть викладати. Якщо школа працює дистанційно і вчитель зможе за кордоном викладати дистанційно, то він також буде залучатись до цього процесу.

Окрім того, на території Одеської області є велика кількість внутрішньо переміщених осіб, які за спеціальністю педагоги й саме тих професій, що нам необхідні: вчителі математики, іноземної мови. Ми залучаємо їх до нашого процесу. Сьогодні у нас майже 100 осіб з числа внутрішньо переміщених осіб працевлаштовані до шкіл.

Скільки шкіл в Одеській області зруйновані або зазнали пошкоджень внаслідок ракетних ударів російської армії?

У нас повністю зруйновані заклади освіти взагалі відсутні, проте є пошкоджені. Це 17 закладів: два садочки, вісім шкіл, три позашкільних заклади освіти, три заклади професійно-технічної та фахової передвищої освіти та один дитячий будинок.

Дві школи, що найбільше постраждали, це ліцей в Дачному і школа в Сергіївці. На сьогодні там вже відновлюються роботи. Плануємо, що до 15 вересня школа в Сергіївці відновить свою діяльність, в Дачному — трішки пізніше. Наразі розроблена проєктно-кошторисна документація і вже з 1 вересня розпочнуться роботи з відновлення закладу.

Що буде з російської мовою в школах?

З початку впровадження нового державного стандарту Нової української школи ми рекомендували взагалі відійти від російських класів і російських шкіл. На сьогодні у нас в області взагалі відсутні російські школи.

Російська мова може викладатися як предмет, може викладатися факультативно. Проте ми рекомендували, щоб всі школи не викладали російську мову ні як предмет, ні факультативно.

Це означає, що з навчального року російських класів в області не буде? Чи це будуть вирішувати на місцях?

Російських класів по області не буде і не буде взагалі викладання російської мови як предмету. Можливо, якщо по заявах батьків буде визначено, що вони бажають факультативно вивчати російську мову, то школа може прийняти таке рішення. Проте, за оперативною інформацією, наразі батьки свідомо відмовляються від російської мови.

А яка ситуація щодо викладання російської мови в школах Одеси?

Я спілкувався з Оленою Буйневич (директорка міського департаменту освіти — ред.), то російські класи в них відсутні. Якщо батьки бажають, щоб їх діти навчалися російської мови, то це може бути тільки як предмет за вибором батьків.

Читайте також

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок