Маркери Росії в Одесі та міф про Катерину II. Інтерв'ю з керівником Південного відділу інституту нацпам'яті. ВІДЕО

Маркери Росії в Одесі та міф про Катерину II. Інтерв'ю з керівником Південного відділу інституту нацпам'яті. ВІДЕО

Ексклюзивно

Повномасштабне вторгнення Росії запустило в Україні дерусифікацію: в населених пунктах позбуваються назв, демонтують пам'ятники, пов'язані з країною-агресором. За понад п'ять місяців цей процес перейшов від спорадичних ініціатив окремих місцевих лідерів та громад до обговорення та рекомендацій на рівні Мінкульту. Кожна громада рухається своїм темпом.

Якщо в Києві вже завершилось голосування містян (далі — рішення міськради) за перейменування близько 300 вулиць, пов'язаних з Росією та Білоруссю, то в Одесі основна увага прикута до пам'ятника Катерині II. Українські громадяни проголосували за дві петиції (демонтаж або заміна), щоб прибрати скульптуру, але в мерії воліють відмовчатись. Поки.

Про маркери Росії в Одесі, міф про заснування Катериною II міста та позицію міського голови Труханова щодо "зростання ненависті до всього російського" — в інтерв'ю з керівником Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті Сергієм Гуцалюком.

Про пам’ятник Катерині II

Позиція інституту однозначна. Висловлена ще в 2017, коли тривав судовий процес проти місцевої влади щодо пам’ятника. Його треба прибрати з публічного простору. Основна причина — наукова. Катерина II не є засновницею Одеси. Крапка.

Міф про заснування Одеси був вигаданий істориком Аполлоном Скальковським у XIX ст., щоб улестити династію Романових. Він "тримався" до початку XX ст. Потім за цей міф забули. Повернулись до нього знову у 80-тих роках, напередодні розпадку СРСР.

"Одесі не 200, а 600 років": історик про перші поселення на березі Чорного моря та російську версію заснування міста

Сергій Гуцалюк
Мапа Хаджибея та околиць, 1794 рік. Mechanical Curator collection

Тут варто нагадати всім прихильникам версії "Катерина II – засновниця Одеси". Рескрипт про заснування міста є в історико-краєзнавчому музеї. В ньому чітко вказано, що російська цариця розпорядилась реконструювати порт у вже існуючому місті Хаджибей. В тому документі тричі згадується топонім Хаджибей. Жодного разу — Одеса. Про заснування будь-якого нового міста теж не йдеться.

Також не існує документа, яким Хаджибей перейменували на Одесу. Лише в одному з документів 1795 року вперше згадується "Одеса, татарами Хаджибей іменована". І все.

Хто та як має прибрати російську імператрицю

У військової адміністрації зараз є повноваження вирішити це питання або спільно з міською владою, або без неї. Пам'ятник треба прибрати з публічного простору. Запит на це — величезний.

Пам'ятник Катерині II в Одесі: чому його хочуть знести та чи законно це

Фігури навколо неї є пам'ятками архітектури, які в 2007 незаконно вилучили з краєзнавчого музею. Передали до музею приватних колекцій ім. Блещунова. А звідти — для встановлення на площі як постійна виставка. Сама статуя Катерини II — новороб, без жодної художньої цінності. Це підтвердили й в Міністерстві культури, коли відмовились брати скульптуру на облік як об'єкт культурної спадщини на прохання місцевої влади. Тому це просто мильна бульбашка.

Неприйнятні маркери Росії в Одесі

Найперше пам'ятник графу та полководцю Олександру Суворову. Він має досить опосередковане відношення до Одеси. Ніяк бойових дій він тут не вів. Штурмом Хаджибея займалися чорноморські козаки на чолі з Захаром Чепігою, Антіном Головатим та корпус Івана Гудовича (генерал-фельдмаршал царської армії, представник козацько-старшинського роду). Безпосередньо штурмом командував Йосип Дерибас. Ці люди виганяли османів, а не Суворов. До того ж Суворов відзначився небувалою жорстокістю у придушеннях різних повстань.

Ще треба прибрати з міста прізвище російського генерала Лідерса (однойменний бульвар біля парку Шевченка — ред.). Це був кат українського та польського народів. Його послідовники нині вчиняли звірства в Бучі, Ірпені та на інших окупованих територіях України.

Що робити з Пушкіним

В його віршах є багато шовінізму. Це неприйнятно для мене. Але тут має бути рішення на рівні уряду. В нещодавньому інтерв'ю очільник Міністерства культури Ткаченко наголошував, що треба рухатись в межах законодавства. Це важливо і для нас, і для наших європейських партнерів. Все має вирішуватись у правовому полі. Це правильно. Ми не повинні виглядати вандалами.

"Зараз "русскій мір" стукається до нас ракетами, а спочатку заходив пам’ятниками". Якою може бути дерусифікація Одещини

Звісно багато залежить від політичної волі місцевої влади. Поглянемо на Ізмаїл. Там вже кілька місяців чекають дозволу від Мінкульту на демонтаж пам'ятника Суворову: перенесення його в музей, зараз він "зашитий" дошками. Проспект Суворова перейменований на проспект Незалежності. Вважалося, що Ізмаїл був не менше, якщо не більше проросійським містом. Але бачимо там зовсім інші процеси. Рух в правильний бік.

Сергій Гуцалюк
Комунальні працівники оббивають дошками пам'ятник Суворова в Ізмаїлі. Пам'ятник Суворову, Ізмаїл. Фото: Юг Today

Про діяльність історико-топонімічної комісії в Одесі

Ця комісія повністю під контролем міського голови. Як він скаже, так і буде. І всі їх відписки та відмовки — несерйозні. Я готовий зустрітись з Геннадієм Трухановим та пояснити всі ситуації. Ось у нас було взаєморозуміння щодо розкопування могильника в районі 6 км Овідіопольської дороги, влаштованого енкаведистами в 1930-тих роках, де вбили тисячі людей. Мерія активно долучилась. За її підтримки були проведені необхідні розвідувальні роботи, визначені межі розстрільних ям тощо. Цього літа роботи мали продовжити, але через повномасштабну війну заморозили.

Міського голову турбує "зростання ненависті до всього російського"

Розумію чому Геннадій Труханов сказав так. Бажання бути наближеним до всіх містян, не втрачати електорат. Але. Хоч якось це можна було зрозуміти ще рік тому. Зараз — ні. Треба змінюватись, бо суспільство цього вимагає. Вже не буде як колись. 24 лютого все розділило. Треба прислухатись до думки великої пасіонарної частини одеситів, яка боронить країну та Європу.

Наголошу, ми не збираємось викреслювати імперський період історії. Це неможливо. І ми не хочемо цього робити. Але міфи потрібно розвінчати, а найбільш одіозні історичні постаті прибрати.

Що відбувається на окупованих територіях українського півдня

Інститут національної пам'яті веде реєстр знищених пам'яток. Не назву точну кількість у південних областях, але в масштабах країни це вже сотні знищених об'єктів культурної спадщини.

В Одесі внаслідок ракетної атаки зазнав пошкоджень Воронцовський палац

Один з найкрасномовніших прикладів навмисного руйнування нашої культури — знищення музею Сковороди в Харківській області. Це будуть матеріали для міжнародних карних процесів щодо Росії.

Їх завдання — знищити українську державу та носіїв політичної нації. Тому у нас вибору нема, тільки перемога. А ідеологічний фронт не менш важливий, ніж постачання нам зброї західними країнами.

Читайте також

  • Звернуся до місцевої влади: Президент відреагував на петиції за знесення пам'ятника Катерині ІІ в Одесі
  • Петиція за знесення пам’ятника Катерині II в Одесі зібрала 25 тисяч підписів
  • "Все що завгодно краще, ніж пам'ятник колонізатору". Інтерв'ю з автором петиції про заміну пам'ятки Катерині II в Одесі

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок