Пам'ятник Катерині II в Одесі: чому його хочуть знести та чи законно це

Пам'ятник Катерині II в Одесі: чому його хочуть знести та чи законно це

Ексклюзивно
Пам'ятник Катерині II в Одесі: чому його хочуть знести та чи законно це
Суспільне Одеса

Дві петиції про знесення пам’ятника Катерині II в Одесі отримали достатню кількість голосів, тож їх має розглянути Президент України Володимир Зеленський. Разом з тим, питання пам'ятника перебуває в компетенції одеської історико-топонімічної комісії та місцевих депутатів, але на повноцінний розгляд його не виносили.

Про те, яке можливе майбутнє пам’ятника, за що хочуть знести пам'ятник, хто і для чого просуває петиції про його демонтаж та чи законна ця процедура дізнавалися журналісти Суспільного.

Що про пам'ятник думають містяни

Питання знесення пам'ятника Катерині II в Одесі має розглянути Президент Володимир Зеленський. Відповідні дві петиції набрали достатню кількість голосів на сайті. Перша – про звичайне знесення. Друга – про заміну пам’ятника на статую американському актору порнофільмів Біллі Герінгтону. Думки містян з цього приводу розділилися.

"Якщо Катерина заснувала це місто, скажіть, що тепер робити, знести всю Одесу? Ну тоді її потрібно знести і побудувати нову і назвати її, я не знаю, «Павлина». Я вважаю, що чіпляти пам’ятники взагалі не можна, а якщо ви хочете, то будь ласка, напишіть, що так, вона там була узурпатором – всім ким завгодно, напишіть на цьому пам’ятнику, поставте табличку. Але зносити пам’ятник, а тим більше коли війна", – впевнена місцева жителька Наталя.

"Петиція, яка пов’язана із заміною на відомого порноактора – це ідіотизм, повністю не підтримую. Заміну? Можливо так, ну це російська імператриця. Знести та замінити пам’ятник на якогось українського діяча – так, на те, що було в петиції – ні", – розповів містянин Ігор.

"Все що завгодно буде краще, ніж пам’ятник колонізатору"

Автор петиції про заміну пам'ятника Катерині на скульптуру американському актору Біллі Геррінґтону — 30-річний одесит Олексій Матвєєв. За його словами, петицію він створив заради сміху, проте вважає, що в Одесі не може бути пам'ятника колонізатору:

"Насправді, мені все одно, що там буде стояти. Це може бути пам’ятник Біллі Геррінґтону. Це може бути пам’ятник одеському гумору. Це може бути, я не знаю, пам’ятник купі навозу. Все, що завгодно, буде краще, ніж пам’ятник колонізатору, тирану, вбивці. Це моя позиція", — впевнений чоловік.

Одеса не зможе позбутися пам'ятника самостійно, адже місцеві депутати будуть намагатися мобілізувати свій електорат, щоб не допустити цього, переконаний Олексій. Саме тому він створив петицію на сайті президента. За його словами, країні потрібен закон про деколонізацію:

"Ми маємо говорити про першоджерела взагалі нашого протистояння з Росією. Справа не тільки в Катерині. Це колоніальна війна. Ми воюємо зараз з Росією не тому, що, як люди вигадують, якісь інтереси чи олігархи наші поспорили. Це колоніальна війна. І Путін про неї заявив особисто і відкрито. Він у своїх промовах сказав, що Україна — це не держава, вона не має існувати і вона буде існувати лише на його умовах. Тобто інкорпорована у частину російської культури, російської держави. І ми маємо це усвідомити. Ми маємо відмовитись від цього".

Просування петиції в інтернеті

Активним просуванням петиції Олексія Матвєєва на аудиторію у 265 тисяч підписників займався блогер з Одеси Олексій Шевцов. За його словами, робив це для того, щоб "потролити" російських патріотів, які підхопили цю тему та робили про це матеріали.

Олексій переконаний, що долю пам'ятника мають вирішувати одесити, але перед цим їм потрібно більше розповісти про політику Катерини. Що до пам'ятника Біллі Геррінгтону, то він вважає, що його встановлення "у менш презентабельному місці" пішло б на користь та показало б, що в українців є почуття гумору, адже "Біллі це старий і максимально позитивний міжнародний інтернет-мем".

Чоловік вважає, що одесити хочуть зберегти пам'ятник Катерині, бо не заглиблювалися в історію та не замислювалися про процеси закріпачення та дії імператриці:

"Я не думаю, що її знесуть, багато одеситів її сприймають не скрізь призму російської імперії, кріпосного права, для них це просто гарний брелок, символ, тому пропагандистського ефекту вона не дає. Ми зустріли багато незадоволених одеситів на нашу петицію, до того ж жодної секунди не можна сумніватися в їхній патріотичності Україні. Вони сприймають її "як засновницю" міста і тільки".

За словами Олексія, поширення інформації про цю петицію у ЗМІ, в тому числі іноземних показало, що у нас є демократичний інститут, а українська молодь зайшла на сайт та могла проголосувати там в тому числі за важливіші ініціативи.

Історико-топонімічна комісія не планує голосувати за знесення пам'ятника, проте він приречений

Окрім Володимира Зеленського, розглядати питання пам'ятника має історико-топонімічна комісія Одеської міської ради. Після її рішення голосувати мають депутати. Один із членів комісії Петро Обухов пояснює – сьогодні в її кулуарах триває дискусія, втім остаточне розв'язання проблеми може бути після війни:

"Я з більшістю представників топонімічної комісії персонально не знайомий, я бачу їх виключно на засіданнях. І більшість з них, вони там дуже довго сидять, і, наприклад, є одна людина, завдяки якій встановлений пам’ятник. Є такі, більш прогресивні, проєвропейські члени, з якими я спілкуюсь, але вони також більш за спокійний підхід. Чесно кажучи, я думаю, що вона приречена. Врешті-решт, її знесуть, але потрібен час, щоб люди до цього дійшли".

Пам'ятник Катерині II в Одесі: чому його хочуть знести та чи законно це
Бригада будівників встановлює монумент російській імператриці Катерині II на місці знесеного пам’ятника „Потьомкінцям – нащадки”. Серпень 2007 року. УНІАН

Рекомендації Міністерства культури щодо демонтажу пам'яток

За даними Міністерства культури та інформаційної політики, рішення щодо демонтажу пам'яток, пов’язаних із російською історією та культурою, повинні враховувати висновки науковців та незалежних експертів щодо історичної, мистецької цінності таких об’єктів, їхньої унікальності та доцільності використання як "маркера" російських імперських претензій.

Для пам'ятників, які є об'єктами культурної спадщини, є окрема процедура, проте пам'ятник "Засновникам Одеси" до цього списку не включений.

Демонтаж монументів, що не мають статус об’єкта культурної спадщини вирішуються власником такого об’єкта. Єдиною засторогою щодо відповідних рішень є врахування думки громади, економічна доцільність та можлива культурна цінність об'єкта.

За даними мінкульту, найбільш цивілізованим підходом до поводження з пам'ятниками є їх переміщення. Рішення про переміщення пам'ятки місцевого значення оформлюється наказом міністерства.

Історики не дійшли згоди щодо важливості пам'ятки

Історик та краєзнавець Олександр Бабіч вважає, що Одеса не готова до знесення цього пам'ятника. Він нагадує, що ця площа мала низку різних назв: “Площа героїв Потьомкінців”, “Площа Карла Маркса” та “Площа Гітлера”, але Катерина II, за словами чоловіка, ідеально вписується в краєзнавчий ландшафт та займає правильне місце в Одесі.

Тарас Гончарук – історик та професор. За його словами, оригінальний пам’ятник Катерині існував з 1900 року по 1922 рік, потім був знесений більшовиками. Сучасний пам’ятник було створено у 2007 році за сприяння колишнього мера Одеси Едуарда Гурвіца:

"Вони поставили цей пам’ятник як маркер Новоросії. Тоді ж, в ці самі роки, з’явився пам’ятник Катерині в Тирасполі, зараз, ми знаємо, буде пам’ятник Катерині в Херсоні, тому, я думаю, що вони будуть за нього чіплятися до кінця. Давайте ми будемо знати, що цей пам’ятник – пам’ятник злочинцю, вбивці свого чоловіка. Людині, яка знищила українську державність, людині, яка наприкінці 18 століття зробила з українців рабів".

Читайте також

  • "Все що завгодно краще, ніж пам'ятник колонізатору". Інтерв'ю з автором петиції про заміну пам'ятки Катерині II в Одесі
  • Президент розгляне петицію про заміну в Одесі пам'ятника Катерині ІІ на скульптуру Біллі Геррінґтона
  • Петиція за знесення пам’ятника Катерині II в Одесі зібрала 25 тисяч підписів

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок