Росіяни атакували Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу "Калібр". У ньому знаходилось зерно, яке мали відправити на експорт.
В Оперативному командуванні "Південь" повідомили, що дві ракети збили силами протиповітряної оборони, дві влучили в об'єкти інфраструктури порту.
Як розповіли Суспільному у пресслужбі Міністерства аграрної політики, в порту знаходилося зерно, призначене для експорту.
"Кількість я не скажу, бо завантаженістю займається Мінінфраструктури, то це до них. Ми вже очікували завтра-післязавтра перші відправлення", — розповіли у відомстві.
В ефірі Єдиного телемарафону речник Сил протиповітряної оборони України Юрій Ігнат також підтвердив, що російська армія завдала ракетного удару по тій частині портової інфраструктури, де зберігалося зерно.
"В контексті того, що відбувається сьогодні з українським зерном — було завдано удар саме там, де зерно. Тому бачимо, чого вартують ті домовленості з країною-терористом" - прокоментував Юрій Ігнат.
Керівниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк розповіла на пресконференції, що внаслідок ракетного удару в порту виникла пожежа, яку невдовзі загасити рятувальники. Ударною хвилею пошкодило будинки навколо порту. В саме сховище зерна, за словами Гуменюк, влучання не було.
"Очевидно, що метою ворога було влучання саме в Одеський морський торговий порт. Чотири ракети типу "Калібр" були спрямовані саме в цьому напрямку. Дві з них було збито силами ППО, дві влучили в об'єкти інфраструктури самого порту. Поранених наразі немає. Значних руйнувань в портовій інфраструктурі не було, було влучання в насосну станцію", — розповіла вона.
Як реагують політики та організації на обстріл Одеси
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш засудив удари російських військових по українському порту в Одесі.
"Вчора (22 липня - ред.) всі сторони чітко взяли на себе зобов’язання на світовій арені щодо забезпечення безпечного руху українського зерна та супутніх продуктів на світові ринки. Ці продукти вкрай необхідні для вирішення глобальної продовольчої кризи та полегшення страждань мільйонів людей, які потребують допомоги, по всьому світу. Повне виконання Російською Федерацією, Україною та Туреччиною є обов’язковим", — йдеться у заяві заступника речника Генерального секретаря ООН Фархана Хака.
У Міністерстві закордонних справ відреагували на удар по Одесі. Речник відомства Олег Ніколенко написав, що Росії знадобилося менше ніж 24 години, щоб ракетним ударом по території порту поставити під сумнів домовленості та обіцянки, дані нею ООН та Туреччині у підписаному в Стамбулі 22 липня документі.
Читайте також: Як працюватиме угода про експорт українського зерна. Інтерв'ю з представником ООН
"Російська ракета — це плювок Володимира Путіна в обличчя Генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррешу та президентові Туреччини Реджепу Ердогану, які доклали величезних зусиль для досягнення угоди, і яким Україна вдячна", — зазначив він.
Ніколенко додав, що Україна наголошує на необхідності неухильного виконання домовленостей щодо відновлення безпечного експорту українських сільськогосподарських товарів Чорним морем з трьох портів: Одеси, Чорноморська та Південного.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк засудив "підлі провокації Росії".
"На словах ти Лев Толстой, а насправді… Росія передбачувано нікчемна. Ще не встигли висохти чорнила, а вже дві підлі провокації: удар по Одеському порту та заява Міноборони РФ, що українські порти "небезпечні для судноплавства". Ще одне нагадування світу, чого варті ru-"прагнення миру", — написав він у Twitter.
Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з американськими конгресменами розповів їм, що Росія завдала ракетних ударів по Одесі, і заявив, що вона знаходитиме шляхи не виконувати те, що вона підписує.
"Це свідчить лише про одне: хоч би що говорила й обіцяла Росія, вона знаходитиме шляхи, як це не виконувати. Геополітично, зброєю, криваво або ні, але в неї є декілька векторів, як вона завжди діє", – зазначив президент.
Зеленський також додав, що саме тому Україна не може бути країною, де є "заморожена" війна. За його словами, для української держави вкрай необхідно мати змогу робити відповідні кроки з деокупації українських територій.
Що відомо
- Україна, Туреччина та ООН 22 липня у Стамбулі підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.
Читайте також
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.