В Одесі та області набирає обертів процес дерусифікації, який включає перейменування вулиць чи районів, що пов'язані зі спадком Російської Імперії. Про демонтаж пам'ятників у регіоні наразі не йдеться, проте громадські діячі цього вимагають. Журналісти Суспільного в ефірі "Українське радіо Одеса" дізнавалися, чому хочуть знести пам'ятник Катерині II та чи готове до цього суспільство.
Процес перейменування вулиць, зокрема в Одесі знаходиться у фазі активної роботи історико-топонімічної комісії міської ради. Вона збиралася тричі за останні три тижні й зрушила з мертвої точки це питання, але про демонтаж пам'ятників мови не поки у місті не йшло.
Одеські громадські діячі вимагають негайного демонтажу пам'ятників Катерині II та російському військовому Суворову. 28 червня на сайті Президента України також з'явилася петиція за знесення пам'ятника першій: за чотири дні документ підписали майже 5,5 тисяч людей.
“В незалежній Україні недопустимо прославляти наших поневолювачів. Місце пам’ятникам тиранам і вбивцям українців на звалищі”, — йдеться в документі.
Як обґрунтовують недоречність пам'ятника Катерині II
20 квітня цього року низка громадських організацій Одеси та області направили до ОВА листа з проханням щодо сприяння демонтажу пам'ятника "Засновникам міста" на Катерининській площі в Одесі. Тоді відповіді вони не отримали, а у червні громадські діячі повторно звернулися до ОВА й міського голови Одеси Геннадія Труханова.
“Ця скульптура навіть не є історичною пам'яткою та немає жодної цінності тому, що відлита була у 2007 році. Саме тоді міська рада вирішила встановити цей пам'ятник”, – стверджують автори листа.

Щодо скульптур Йосипа Дерибаса, Франца де Волана, Григорія Потьомкіна та Платона Зубова, то вони є частиною музейного фонду та включені до складу цього пам'ятника протиправно. Автори листа вказують, що їх було передано у тимчасове зберігання Управлінню з питань охорони культурної спадщини Одеської області без погодження з Міністерством культури України.
Що говорять історики
“Як на мене, сьогодні Одеса не готова до знесення цього пам'ятника, люди не визріли - має бути соціальний запит”, – вважає історик та краєзнавець Олександр Бабіч.
Він нагадує, що ця площа мала низку різних назв: “Площа героїв Потьомкінців”, “Площа Карла Маркса” та “Площа Гітлера”, але Катерина II, за словами чоловіка, ідеально вписується в краєзнавчий ландшафт та займає правильне місце в Одесі.
"Я для себе не вирішив до якої міри та на який історичний шар ми повинні обнулити міську історію”, – зауважив Бабіч.
"Від самого початку коли лише почалися розмови, що його хочуть там встановити, я завжди говорив, що це небезпечно, не потрібно і не доречно, що на той момент було зрозуміло, що це певний маркер "руського миру". Це було одним з перших дзвіночків - передвісником цих подій, що ми зараз переживаємо”, – каже директор Південної регіональної філії Українського інституту національної пам'яті, один з авторів листа Сергій Гуцалюк.
Доктор історичних наук, професор Одеського Національного університету І.І. Мечникова Тарас Гончарук має іншу позицію з приводу демонтажу пам’ятника та до самої Катерини II.
“Німкеня Катерина II була російською шовіністкою, на відміну від свого чоловіка, якого вона вбила, – це є важливою ознакою російської культури. Цей пам'ятник вбивці свого чоловіка, це всі чудово розуміли. Катерина II це Путін 18 століття, вона узурпаторка це і поєднує її з Путіним”, – наголосив Тарас Гончарук.
За словами науковця, щоб втримати владу, вона як узурпаторка взяла курс на російський шовінізм, вона взяла за зразок Петра I, саме тому й ліквідувала всі автономії.
“Вони тоді стирали нашу історію та пам'ять, вони й зараз роблять те саме. У Путіна такий самий курс як у Катерини. Тобто денацифікація це – денаціоналізація, щоб не було жодної національності”, – пояснив історик.
Пам'ятники Суворову – під загрозою ?
Пам’ятники іншої історичної постаті Олександра Суворова можна знайти по всій області, а в Одесі його ім'я носить цілий район. У Ізмаїлі Одеської області скульптуру полководця обнесли огорожею: її долю вирішують.
“Суворов та Катерина II на той час були, як символи крові, безчестя та саме підступності. Російська імператриця в Одесі навіть не була, але тут стоїть її пам'ятник. Вона ліквідувала Кримське ханство, фактично вчинила геноцид християнського населення Криму, знищила Польську державу, при ній закатували населення Праги. Яке це відношення має до культури, всі ці вбивства, катування, геноцид, розпуста, знищення населення й депортації?”, – зазначив Гончарук.

Читайте також
- В Одесі перейменують 10 вулиць. Назви ще 19 змінять відповідно до українського правопису.
- В Одесі перейменують понад 60 вулиць, назви яких пов'язані з РФ
- "Зараз "руський мир" стукається до нас ракетами, а спочатку заходив пам’ятниками". Якою може бути дерусифікація Одещини
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області