Залишити чи перенести: в Ізмаїлі Одеської області вирішують долю пам’ятника Суворову

Залишити чи перенести: в Ізмаїлі Одеської області вирішують долю пам’ятника Суворову

Ексклюзивно

У місті Ізмаїл Одеської області точиться дискусія щодо пам’ятника російському генералу Суворову. Знести його забороняє закон, адже пам'ятка під захистом Міністерства культури як національна спадщина, втім місцева мерія розглядає варіант його перенесення до музею. Про те, як мешканці Ізмаїлу ставляться до пам’ятника та яка його можлива доля дізнавалися журналісти Суспільного.

Зараз міська влада огородила пам'ятник, оскільки за час вторгнення місцеві обливали його фарбою та проводили поряд акції протесту. Тепер щодо подальшої долі пам’ятника триває суспільне обговорення. Наразі розглядається варіант перенесення монумента до музею.

"Навіть попередньо можна казати про те, що Міністерство культури не рекомендує просто зносити. Мова йде про те, що рекомендують переносити ці пам’ятки з дотриманням всіх норм", – розповів начальник управління туризму та культури Ізмаїльської міської ради Сергій Лузанов.

Пам'ятник Суворову в Ізмаїлі огородили
Суспільне Одеса

Ярослав Кічук – історик та ректор Ізмаїльського гуманітарного університету. Зараз він вивчає можливості усунення російського впливу на культуру міста. Зокрема й розвінчання Суворовського міфу. Каже – долю пам’ятника має вирішувати громада, втім варто зважати на культурне значення подібних символів:

"В принципі, понад двісті років створювався певний міф, певний символ перемоги російської зброї, російської слави й саме це було пов’язане з ім’ям генералісимуса Суворова. І ми тільки зараз отримуємо нові знання, нові факти і розуміємо, що для нас, для нашого покоління необхідно позбавитися цих міфів і будувати свою незалежну українську державу".

Місцева влада обіцяє урахувати думку громади стосовно майбутнього пам’ятника Суворову. Житель міста Володимир щодня вигулює собаку поруч з пам'ятником. На його думку, Суворов має бути в музеї:

"Доля цього пам’ятника може бути така: або його залишити тут, якщо люди будуть згодні, або його перенести на діораму, де в нас є пам’ятники історії. Бо історію також не можна забувати, але будуть люди знати, що була така історія, що Росія брала Ізмаїл. Зробити пантеон такий: радянського періоду, російської імперії, і будуть люди приходити, їм будуть розказувати, що було таке і таке, а зараз незалежна Україна і ми за неї боремося, Росія на нас напала".

Залишити чи перенести: в Ізмаїлі Одеської області вирішують долю пам’ятника Суворову
Пам'ятник Суворову в березні 2022 року. Суспільне Одеса

Мешканка Ізмаїлу Світлана Гарновська розповіла – часто прогулюється проспектом Незалежності, де розташований монумент. Жінка вважає – цей пам’ятник частина історії міста і зносити його не можна:

"Мені б хотілося, щоб пам’ятник залишився у нас тут. Якщо потрібно поки так, нехай буде так, а взагалі, якщо він залишиться, буде добре. Кажуть же ж, що він Ізмаїл захищав наш, коли була російсько-турецька війна. Але ж це було давно. Не думаю, що він тут комусь заважає і хотілося б зберегти. Ну подивимось, яка ситуація буде. Поки так – нехай так, не ламати його, хоча б".

Читайте також

  • В Ізмаїлі на Одещині облили червоною фарбою пам'ятник Олександру Суворову
  • "Російський військовий, бери і йди": на Одещині до пам'ятника Суворову принесли побутову техніку
  • В Ізмаїлі на Одещині огороджують парканом пам'ятник Суворову

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок