Мобілізація на Одещині: чи законно видавати повістки на блокпостах та вішати їх на двері

Мобілізація на Одещині: чи законно видавати повістки на блокпостах та вішати їх на двері

Ексклюзивно
Мобілізація на Одещині: чи законно видавати повістки на блокпостах та вішати їх на двері
. Мобілізація в Миколаєві, фото: УНІАН

Верховна рада України продовжила мобілізацію до 23 серпня. Це означає, що чоловікам і надалі будуть приходити повістки. У березні очільник Одеської ОВА Максим Марченко заборонив видавати ці документи на блокпостах, проте скарги від одеситів про вручення повісток на вулиці, у Viber або через приклеювання на двері продовжують з'являтися в інфопросторі регіону.

Про те, чи законно видавати повістки надворі та чому так відбувається, – у матеріалі Суспільного.

Отримання повістки – обов'язкова мобілізація?

Начальниця пресцентру сил оборони півдня України Наталія Гуменюк розповіла Суспільному, що практика вручення повісток на вулицях, на блокпостах, в інших місцях не має нікого лякати:

"Ці повістки – це не вирок, це не визнання вашої абсолютної мобілізації негайної та раптової. Це спосіб звірити резерви, це спосіб уточнити наявність тих спеціальностей, тих фахових напрямків, які для нас сьогодні важливі".

Вона стверджує, що задача військовозобов'язаного з'явитися до відповідного органу та стати на облік, надавши про себе інформацію. Люди, яких мобілізують, проходять навчання та злагодження:

"Хочу, щоб у всіх склалося правильне враження, ну нема такого, що люди абсолютно молоді в сенсі досвіду, тобто абсолютно не свідомі й зелені, як їх називають, одразу кидаються в бій. Ну нема такого. Тому давайте не розганяти паніку, а розуміти, що того, кого армія закликає допомогти й призиває до своєї лави, вона його і готує, і навчає, і забезпечує. Можливо, не так швидко, як цього хочеться, але все ж таки ми над цим працюємо".

Відповідно до закону, чоловік, який отримав повістку, має з'явитися до військкомату та стати там на облік. Відповідальність за неявку до військкомату може бути як адміністративною, так і кримінальною.

Чи законно видавати повістки надворі та чому це відбувається ?

Адвокат Дмитро Ткаченко у коментарі Суспільному розповів, що ситуація із видачею повісток надворі виникла, бо до початку повномасштабного вторгнення територіальні центри комплектування не ставили на облік людей, у такому порядку, в якому б це мало відбуватися.

"Тобто те, що сьогодні відбувається, ось ці повістки, які видають на блокпостах чи в магазинах, чи якщо їх клеять на двері, – це все неправильно", – зазначив він.

За словами адвоката, є два види повісток: безпосередньо про мобілізацію, коли людина вже стоїть на обліку, і її призивають на службу; і є повістки про поставлення на облік до ТЦКтСП. Це дві різні повістки та різна відповідальність через неявку.

Окремого нормативно-правового акту, який би регулював вручення повісток під час воєнного стану в Україні немає, але діє постанова Кабміну, яка регулює підготовку та проведення призову на стокову службу та за контрактом.

За загальним правилом, повістки мають вручатися особисто військовозобов'язаним і ці люди мають залишати підпис, що вони повістку отримали. Внаслідок ігнорування повістки про постановку на облік та неявки до ТЦК, людина може понести адміністративну відповідальність та сплатити штраф до 850 грн. Проте, якщо така ситуація повториться кілька разів, то працівники правоохоронних органів можуть виїхати за адресою місця проживання та доставити людину до центру комплектування. Ігнорування ж бойових повісток призводить до настання відповідальності за статтею 336 Кримінального кодексу України та може передбачати реальний строк ув’язнення від 3 до 5 років, розповів Дмитро.

Наразі повістка має бути виписана керівником відповідного центру комплектування, стверджує адвокат:

"Коли надворі видають повістку, зупиняють людину, питають документи й на місці щось виписують і видають, це також неправильно. Керівник ТЦК має поставити там свою печатку і підпис. І я так розумію, що керівник ТЦК по вулиці не ходить, а ходять працівники чи уповноважені. Але якщо керівник виписав стопку повісток без прізвищ, поставив на них підписи та печатки видав їх працівникам, щоб вони ходили по вулицях, збирали документи та на колінах заповняли повісти, то це неправильно".

Як центри комплектування мають видавати повістки

Центри комплектації мають формулювати переліки військовозобов'язаних, а потім складати списки та формувати повістки, які підписує військовий комісар. Після цього вони видаються працівникам пункту комплектації, щоб вручати військовозобов'язаним особисто під підпис. Всі документи мають бути заповнені в ТЦК.

"Приклеювати повістки на двері це взагалі нонсенс. Якщо людина приходить додому і бачить на дверях прикріплену повістку, то на неї можна взагалі не реагувати. Сьогодні її приліпили, а завтра прийшов сусід і відірвав. Повістка за загальним правилом має вручатися особисто і під підпис", – зазначив Дмитро.

Читайте також

  • На Одещині чоловікам почали видавати повістки. Що це означає
  • Хотів перетнути кордон з підробленими документами. На КПП Одещини чоловік отримав повістку
  • На Одещині чоловік вступив до лав тероборони, щоб переправляти призовників за кордон – ДБР

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок