НАБУ та САП оголосили список із 16 підозрюваних. Серед них мер Одеси та низка чинних посадовців

НАБУ та САП оголосили список із 16 підозрюваних. Серед них мер Одеси та низка чинних посадовців

НАБУ та САП оголосили список із 16 підозрюваних. Серед них мер Одеси та низка чинних посадовців
.

6 жовтня 2021 року детективи Національного бюро за процесуального керівництва прокурорів САП повідомили про підозру 16 людям. Про це повідомили у пресслужбі Національного антикорупційного бюро України.

Підозрюваних звинувачують у незаконному заволодінні активами територіальної громади Одеси та легалізації незаконно отриманих доходів. 10 із них є учасниками злочинної організації, решта 6 — співучасники вчинення інших злочинів.

Зокрема, йдеться про людей, які на момент вчинення злочину займали такі посади:

 • керівник злочинної організації;
 • Одеський міський голова;
 • голова постійної Комісії з питань комунальної власності Одеської міської Ради (ОМР);
 • голова земельної комісії ОМР;
 • керівник Юридичного департаменту ОМР;
 • керівник департаменту комунальної власності ОМР;
 • заступник керівника департаменту комунальної власності ОМР;
 • три особи, які виконували функції фінансового контролю, юридичного супроводу та координації дій між учасників злочинної організації.

Також про підозру повідомлено ще шести особам, яких звинувачують у співучасництві. Зокрема, це заступник Одеського міського голови, колишній керівник одного з комунальних підприємств, експрокурор Одеської області, власники компанії-забудовниці та її топменджери.

Дії підозрюваних кваліфіковано за ч. 1 ст. 255 Створення злочинної організації, ч. 4 ст. 28Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією, ч. 2 ст. 364Зловживання владою або службовим становищем, ч. 5 ст. 191Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, ч. 3 ст. 209Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, ч.4 ст. 368Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, ч. 3 ст. 369Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі Кримінального кодексу України.

Деякі з підозрюваних, в тому числі керівник злочинної організації, переховуються за межами України. Тому про підозру їм повідомили в порядку ст. 135, ст. 278 КПК України.

"Низка підозрюваних уже притягнуті НАБУ та САП до кримінальної відповідальності за вчинення інших кримінальних корупційних правопорушень. Як от: купівля за завищеними цінами будівлі заводу «Краян» та нерухомості для збільшення поховань на кладовищі «Західне», що в Одесі", — зазначили у пресслужбі НАБУ.

Як встановило слідство, учасники злочинної організації у змові з іншими особами розробили механізм незаконного заволодіння активами – коштами місцевого бюджету та землею територіальної громади міста Одеси для її подальшої передачі під забудову. Упродовж 2016-2019 років ОТГ втратила щонайменше шість земельних ділянок загальною площею 15,9 га та незаконно витратила з місцевого бюджету 131 млн грн. Загальний розмір завданої шкоди за цими епізодами, за результатами експертизи становить 689 млн грн.

У НАБУ та САП стверджують, що впродовж 2016-2019 років земля ОТГ надавалась під забудову компаніям в обхід конкурсу. Гроші, що мали б йти громаді, забудовники сплачували підозрюваним. А ті забезпечували ухвалення «потрібного» рішення щодо надання в оренду тієї чи іншої земельної ділянки.

Підозрювані отримували від забудовника реальну ринкову вартість права забудови (100-200 мільйонів гривень по кожній земельній ділянці).

"НАБУ та САП встановили, що вербовка нових членів злочинної організації здійснювалась із застосуванням поліграфу, під час опитування їм, із-поміж іншого, ставили питання про належність або співробітництво з правоохоронними органами. У спілкуванні учасники злочинної організації використовували засоби захищеного зв’язку, проводили зустрічі у приміщеннях із посиленими заходами безпеки, використовували спеціальну техніку для зняття інформації з електронних засобів зв’язку, тощо" — зазначили у НАБУ.

До злочинної діяльності підозрювані нібито залучили представників місцевих правоохоронних, контролюючих та судових органів, які за свою роботу отримували кошти, квартири у новобудовах, зведених на вкраденій у громади землі, тощо.

У НАБУ також встановили факти відмивання коштів від вчинення інших кримінальних правопорушень.

На землях, якими заволоділи незаконно, побудували багатоповерхівки, а квартири в них продали. Зокрема, це будинки за такими адресами:

 • Гагарінське плато 4 — 4 будинки по 25 поверхів кожен. Витрати громади 122,37 мільйони;
 • Варненська 27-А/2 та 27-В — 2 будинки по 15 поверхів, 1 будинок на 23 поверхи і 1 будинок на 24 поверхи. Витрати громади — 134,52 мільйони;
 • Варненська 27-Г. Витрати громади— 38,33 мільйонів;
 • Жаботинського 54-А — 7 будинків по 25 поверхів кожен. Витрати громади — 129,73 мільйонів;
 • Академічна 30 — 3 будинки по 17 поверхів та 3 будинки по 25 поверхів. Витрати громади — 135,23 мільйонів.

Місто також втратило рекреаційні зони, які, за законом, не можна продавати.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

На початок