Дослідницький корабель "Джеймс Кларк Росс", який Україна придбала у Великої Британії для проведення антарктичних місій, зайшов до одеського порту. Про це повідомила кореспондентка Суспільного, яка була присутня на події.
Криголам придбали у серпні 2021 року за 5 мільйонів доларів із державного бюджету, виділеного на науку. Він вирушив із Данії під українським прапором 18 вересня, а почав заходити до Одеського порту 5 жовтня о 10 ранку.
Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий повідомив Суспільному, що на криголам чекали 20 років. Впродовж цього часу в українських вчених не було змоги самостійно здійснювати експедиції в морі. Вперше з часів Незалежності український флот поповнився новим судном.
"Після 20-річної перерви ми повертаємося у Світовий океан. В той самий Світовий океан, який на сьогодні є головним простором, де розвивається економіка світу", — зазначив Євген Дикий.
Українські вчені зможуть підіймати зразки із глибин до 8 тисяч метрів. Дикий стверджує, що тепер для досліджень буде доступно близько 90% дна океану та полярні регіони.
"Ми отримуємо плавучий інститут, який може працювати у будь-якій точці Світового океану. У нього автономність плавання 2 місяці. Практично немає такої точки, яка була б недосяжна для цього судна" — зауважив Євген Дикий.
Директор Національного антарктичного наукового центру сказав, що нове українське ім'я судну дадуть в кінці цього місяця.
Логістика станції "Академік Вернадський", за словами Євгена Дикого, також "радикально" зміниться. Впродовж 25 років вона залежала від іноземних суден. Тепер Україна також зможе обслуговувати станції інших країн, у яких немає свого флоту.
"Це принципово міняє наші дії у будь-якій екстремальній ситуації. Ми тепер можемо не боятися за наших людей в разі якихось рятувальних робіт. Ми тепер забезпечені", — повідомив директор.
Євген Дикий стверджує, що криголам зможе пропрацювати ще близько 20 років.
Що відомо
- Криголам 30 років працював у складі Британської антарктичної місії. У серпні його придбали для української антарктичної станції "Академік Вернадський".
- У 1996 році саме цей криголам доставив першу українську місію на колишню британську станцію "Фарадей", яка тепер відома як станція "Академік Вернадський".
- "Джеймс Кларк Росс" належить до криголамів одного з найвищих класів. Судно може рухатися крізь шар криги товщиною до 4 метрів за екстремальних умов, і працює в штатному режимі у крижаному шарі товщиною до 1,5 метра.
Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області