Погрози, вигорання та мотивація. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою

Погрози, вигорання та мотивація. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою

Ексклюзивно
Погрози, вигорання та мотивація. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою
. Анна Леонова, голова "Одеса прайд. Фото: Думська

У 2021 році одеситка Анна Леонова всьоме організовує фестиваль квір-культури "Одеса прайд". За час існування заходу учасники та оргкомітет неодноразово піддавалися булінгу та нападам з боку праворадикальних та релігійних організацій. Найжорстокіший з них стався у 2020 році, коли демонстрантів закидали камінням, яйцями та петардами. Попри це ніхто з нападників не поніс покарання, а нещодавно розпочався суд щодо бездіяльності поліції. Про погрози, внутрішню мотивацію та кінцеву мету "Одеса прайд" — у матеріалі Суспільного.

Перший міський фестиваль квір-культури "Одеса прайд" був запланований у 2015 році. Його організацією, як пояснює Анна, займалися 11 людей, зокрема і сама Леонова. Усі – ідейні та заворожені революційними змінами в країні. Нюанси, додає громадська діячка, продумували ще влітку 2014-го, але остаточно втілити у життя захід так і не вдалося.

"Після Майдану мені здавалося, що для остаточних змін потрібно зовсім трошки. Ну, рік-два, може, десь так. І ми точно будем як Чехія: з демократією, свободою слова, з захистом честі та гідності, з боротьбою зі злочинами на ґрунті ненависті та чітким розуміння, що таке hate speechАгресивні висловлювання, які принижують чи дискредитують людину або групу осіб за ознакою раси, національності, політичних поглядів, релігії, статі, сексуальної орієнтації, або гендерної ідентичності.. Відчувала, що ми так багато зробили, аби це стало можливим. І я не тільки про ЛГБТ-ком’юніті, а про українців загалом", — розповіла Анна.

За декілька років до Майдану, з 2012-го, вона почала брати участь у перших акціях на підтримку ЛГБТ-спільноти. Виходити на вулицю з плакатами та правозахисними лозунгами змусили події в Росії, а саме прийнятий закон про "пропаганду гомосексуалізму", який посилював відповідальність за так звану популяризацію "нетрадиційних цінностей". Страх і тут наростав, оскільки одеська ЛГБТ-спільнота хвилювалася, що такі зміни можуть вплинути і на Україну, пояснила жінка. Крім того, до України зі своїм "туром" навідувався росіянин Максим Марцинкевич, він же Тесак, який за гроші бив та знущався над геями.

"Це називалось гей-сафарі. Він збирав кошти зі всіх охочих та вистежував через сайти знайомств якогось гея, а той приходив на підставне побачення. Після чого був ряд принизливих речей: його били, знімали на камеру та всіляко знущалися. Відео розповсюджувалося в інтернеті, а поліція ніяк на це не реагувала. І це мене так обурювало. Я розуміла: якщо ми нічого не робитимемо, це ж саме прийде і до нас", — додала Анна.

Про погрози, вигорання та мотивацію. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою
Анна Леонова, 2016 рік. Думська

Тоді Леонова працювала молодшим співробітником Інституту археології Національної академії наук. Анна закінчила історичний факультет і була археологом. Каже, керівництво знало, що вона лесбійка, і нормально це сприймало, однак прийняти ще й "активістку" не змогли. Тому їй поставили ультиматум: або робота, або заходи. Анна обрала останнє.

"Я не люблю, коли так ставлять питання, руба, тому звільнилася. Хтось мені казав, мовляв, чого я їх не засудила. А я й досі прив'язана до цих людей, бо це 9 років мого життя. Дуже важливих. І за якими я час від часу суму, бо археології дуже не вистачає", — розповіла вона.

Остаточно провести Прайд у 2015 році не вдалося, бо виконавчий комітет Одеської міської ради звернувся до суду, аби не дати змоги провести захід. Крім цієї вимоги, була й ще одна — заборонити деяким організаторам наближатись до державних установ ближче, ніж на 200 метрів, запевнила жінка. Серед них — і Анні Леоновій. Судовий процес закінчився перемогою виконкому.

"Тільки наприкінці 2019 року Верховний суд встав на бік ЛГБТ-спільноти. Ми довели, що вони на це не мали жодного права. Крім заходу, у 2015 році нам заборонили всю роботу, а особисто мені ще й наближатись ближче, ніж на 200 метрів до будівель державних установ. Мені, нашій секретарці та ще декільком людям. Тому цей шлях до визнання їхніх дій незаконними був досить довгим", — зазначила Анна.

У 2016 році, попри черговий судовий позов від виконкому, організатори все ж змогли провести фестиваль квір-культури "Одеса Прайд". Далі, запевняє Анна, організація заходу та супутня комунікація як з поліцією, так і з чиновниками, ставала легшою. Не без ігнорування ЛГБТ-заходу з боку деяких політиків чи відомств, а також погроз з боку релігійних та патріотичних організацій, але проводити фестиваль все ж вдавалося. У 2019 році навіть зафіксували рекорд демонстрантів під час "Маршу рівності" — майже 300 людей, запевнила Анна, а роботу поліціянтів того року вона характеризує як "відмінну", бо одразу ж з вулиць прибирали "особливо агресивних опонентів".

Про погрози, вигорання та мотивацію. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою
Учасники під час заходу "Одеса Прайд 2019". Думська

Про погрози, вигорання та мотивацію. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою
Учасники під час заходу "Одеса Прайд 2019". Суспільне Одеса

Вже наступного року відбулися масові сутички під час Прайду, які Леонова називає найжорстокішим побиттям учасників з-поміж інших років існування заходу.

"Того року в соціальних мережах було багато погроз. Зокрема, "Традиція і порядок" оголосила збір людей для розгону учасників Прайду. Ці анонси були у всіх пабліках, навіть у проросійській організації "Чоловіча держава", дуже сексистській та гомофобній спільноті. Молодики просили допомогти "класним хлопцям у розгоні голуб'ятні" та обіцяли оплатити всім охочим проїзд до Одеси. Нам ставало зрозуміло, що на захід збирається велика кількість людей, натомість в поліції завіряли: все під контролем, і вони знають, як діяти. Наша помилка полягала у тому, що ми в це повірили", — зазначила Леонова.

Ближче до Маршу поліція почала відмовляти організаторів від обраного маршруту, який проходив від пам'ятника Дюку до Думської площі, та наполягати на зміні формату, "оскільки в країни карантин". Як пояснює Анна Леонова, змінювати маршрут вони не погодилися, але за годину до старту Маршу були вимушені змінити точку старту з Дюка на Думську площу, оскільки в цей час їхні опоненти, зокрема представники організації "Традиція і порядок", зайняли місце біля пам'ятника.

"Ми поступилися їм своїм місцем та перейшли на Думську площу. Коли там почався монтаж сцени, мені подзвонила одна з моніторок заходу та повідомила, що у наш бік прямує агресивний натовп молодиків у супроводі поліції. Усе, що я встигаю зробити — обернутися та помітити групу з 70-100 людей, яка біжить на нас, розмахуючи палками. Для мене це був реальний шок, бо я побачила поліцію, яка не знала, що робити, та представників поліції діалогу, які бігали поряд з молодиками з дубинками та зверталися до них якось типу "панове, зупиніться, ви ж як звірі, панове", – зазначила жінка.

Групу з 18 людей молодики, зокрема і з символікою організації "Традиція і порядок", почали закидувати камінням, пляшками, яйцями, фарбами та петардами. Хтось отримав опіки від невідомої хімічної рідини, яку опоненти розбризкали в їхніх бік. За словами Леонової, під обстріл потрапили не демонстранти заходу, а фактично організатори та технічні працівники, які займалися розпаковування плакатів та монтажем сцени. Через декілька хвилин їх оточили у два кордони поліціянти, так вони провели дві з половиною години. Затримувати агресивних опонентів поліція почала лише тоді, коли невідомі почали чинити опір правоохоронцям, запевнила Леонова.

Про погрози, вигорання та мотивацію. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою
Сутички під час "Одеса Прайд 2020". Суспільне Одеса

Про погрози, вигорання та мотивацію. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою
Сутички під час "Одеса Прайд 2020". Максим Войтенко

"Попри заяви, медичні довідки та відповідні документи, поліція пів року не відкривала кримінальне провадження. Через суд ми їх змушували це робити, а вони знов закривали справу. Зараз вона відкрита, в ній 18 потерпілих, але за весь час слідчий жодного разу не допитав жодного з них. Єдина справа, по якій все робили одразу, — побиття хлопцем з Кривого Рогу поліцейського. Останньому забризкали під шоломом газовий балончик, повалили та почали на ньому пригати. Правоохоронця госпіталізували з тяжким діагнозом, а нападника затримали. Суд проти нього триває", – додала Анна Леонова.

Також у 2021 році розпочався суд щодо бездіяльності Нацполіції під час заходу.

"Це єдине, що нам залишалося — подати позов до суду на правоохоронців. Бо вони не відкривають справи, і ми не можемо судитися з нападниками, тож залишаються лише вони", — пояснила Леонова.

Щодо погроз, за словами громадської діячки, вони надходять щороку, в тій чи іншій кількості. До поліції пишуть відповідні заяви, каже Анна, але вони залишаються без уваги. Крім того, опоненти ЛГБТ-спільноти знають адреси активних учасників і інколи можуть псувати їхнє майно. Чи, наприклад, в приватні повідомлення скидати фотографії, де Анна чи інший представник ком'юніті робить покупки в магазині чи прогулюється містом. Такі вчинки, пояснює вона, заплановані як певний тиск, аби залякати.

"З більшістю опонентів, які були у нас за цей час, особливо з ультрапатріотичними групами, у нас завжди був діалог. Бо люди в Одесі, громадські діячі, так чи інакше пов'язані між собою, особливо після Майдану. З представниками "Традиція і порядок" прийти до порозуміння не вдається, бо здебільшого це підлітки 14-16 років. У них ще юний розум, яким легко маніпулювати. Адже дорослій людині з вищою освітою складно втюхати тези про "білу Європу" чи "збережемо батьківщину від виродження, бо геї ж не розмножуються". Проте коли ти юний і тобі хочеться двіжу, такі речі добре заходять. Крім того, ненависть до всього — дуже легкий інструмент", — зазначила Леонова.

Про погрози, вигорання та мотивацію. Інтерв'ю з організаторкою "Одеса прайд" Анною Леоновою
Організаторка "Одеса Прайд" Анна Леонова. Анна Леонова, голова "Одеса Прайд". Фото: Суспільне Одеса

У 2021 році оргкомітет "Одеса прайд" почав готувати новий фестиваль. Крім правозахисних заходів, 28 серпня запланований і Марш, де очікують до 300 учасників як з Одеси, так і з інших куточків країни. Домовитись з новим керівництвом Національної поліції Одеської області щодо охорони заходу, зазначає Леонова, вже вдалося.

З 11 членів оргкомітету через 6 років залишилося 4, інші вигоріли та пішли з проєкту. Продовжувати таку діяльність за всіх обставин, пояснює Анна, важко, та й не всі знаходять для цього мотивацію чи сили.

"Мені також не хочеться жити у такі часи. Бо в мене є партнерка, плани на майбутнє та мрії про будинок, дітей, кущі роз та собаку. Звісно, я можу виїхати в іншу країну, але тут це ж потрібно буде комусь робити. Хто буде цим займатися? Бо зараз ЛГБТ-спільнота зростає, і їй потрібний простір для саморефлексії, самопізнання і для того, аби сформувати власну силу", — каже Леонова.

Що відомо

  • 30 серпня 2020 року учасники фестивалю "Одеса прайд" планували провести акцію на Приморському бульварі під назвою "Ланцюг підтримки". Це мав бути п'ятий подібний захід в Одесі.
  • Під час акції між представниками ЛГБТ-спільноти та її противниками, які прийшли на місце збору "Одеса прайд", сталася сутичка. Тоді травми отримали двоє поліцейських та 18 демонстрантів. Також поліція затримала більш ніж 20 учасників конфлікту, зокрема й представників ГО "Традиції та порядок".

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

На початок