Рік після нападу. В Одесі почали розглядати справу організаторів "Прайду 2020" проти поліції

Рік після нападу. В Одесі почали розглядати справу організаторів "Прайду 2020" проти поліції

Рік після нападу. В Одесі почали розглядати справу організаторів "Прайду 2020" проти поліції
Фото: Лівий берег

19 серпня суд Одеси почав розглядати позов організації "Гей-альянс Україна" до Нацполіції. Представники ЛГБТ-спільноти впевнені, що під час маршу 2020-го року правоохоронці через бездіяльність допустили сутички між учасниками та противниками заходу. Про це повідомила кореспондентка Суспільного, яка відвідала засідання.

Заява "Гей-альянсу України" надійшла до Одеського окружного адміністративного суду 1 березня 2021 року. За словами адвокатки організації Юлії Лісової, головна мета судового звернення – визнати бездіяльність поліції, а також привернути увагу суспільства до наявної проблеми.

"Правоохоронці не оцінили загрозу нападників, яка внаслідок цього реалізувалася. Хоча у поліції були всі підстави, аби зрозуміти, що вона існує. По-друге, правоохоронці не відтіснили противників і дали їм можливість підійти впритул до мирних демонстрантів. Тож таку бездіяльність ми вважаємо незаконною. І хочемо, аби правоохоронці та суспільство зробили висновки, і таких ситуацій більше не було", – заявила адвокатка.

Через рік після нападу. Одеський суд почав розглядати справу організаторів "Прайду 2020" проти Нацполіції
Адвокатка Юлія Лісова. Суспільне Одеса

Через рік після нападу. Одеський суд почав розглядати справу організаторів "Прайду 2020" проти Нацполіції
Судове засідання по справі Всеукраїнської організації "Гей-альянс Україна" про Нацполіції. Суспільне Одеса

На першому судовому засіданні по суті суддя Людмила Юхтенко та учасники процесу допитали трьох потерпілих та двох поліцейських.

Один із них, начальник відділу масових і охоронних заходів управління превентивної діяльності Володимир Береснєв, запевнив, що правоохоронці знали про акцію "Одеса прайд" заздалегідь та за годину обстежили й оточили місце. Також вони нібито домовилися з організаторами про маршрут від Воронцовського провулку до пам'ятника Дюку, оскільки цей відрізок був обраний як найбезпечніший для акції.

Однак представники ЛГБТ-спільноти, за словами Береснєва, зібралися Думській площі, де й стався напад. Поліцейських там не було, оскільки вони очікували на іншій позиції, але резервний загін нацгвардійців, який базувався на вулиці Ланжеронівська, зреагував на події за 3 хвилини. Учасників заходу взяли в коло, аби огородити від нападників, а понад 20 найагресивніших противників ходи затримали та відправили до Приморського райвідділку, зазначив поліцейський.

Через рік після нападу. Одеський суд почав розглядати справу організаторів "Прайду 2020" проти Нацполіції
Правоохоронець Володимир Береснєв. Суспільне Одеса

На питання про те, як поводилися представники організації "Традиція і порядок", які були серед противників акції, і що вони вигукували в бік демонстрантів, чоловік відповів, що не пам'ятає.

"Священника пам'ятаю. Він щороку приходить, махає кадилом і викрикує образливі для представників ЛГБТ-спільноти гасла. А щодо "Традиції та порядку" я не готовий відповідати, не пам'ятаю. Деяких із них, найбільш агресивних, було затримано. А люди, які просто стояли, спостерігали чи щось вигукували, їх ніхто не чіпав", — додав Береснєв.

Також чоловік зазначив, що організація "Традиція і порядок" заздалегідь не попередила поліцейських про свою акцію. Водночас погрози від противників акцій ЛГБТ-спільноти поліцейський назвав "щорічними".

Нацгвардієць з військової частини 3012 Олег Аліксейчук запевнив, що під час акції його батальйон з 50 людей перебував неподалік Думської площі, на вулиці Ланжеронівська, і мав допомогти у разі сутичок. Коли нацгвардійці почули крики поблизу площі, побігли до натовпу і взяли в кільце учасників акції, аби захистити від "агресивних молодиків", розповів військовий.

Через рік після нападу. Одеський суд почав розглядати справу організаторів "Прайду 2020" проти Нацполіції
Військовий Олег Аліксейчук. Суспільне Одеса

Після засідання Ганна Леонова розповіла Суспільному, що організатори фестивалю вже отримали погрози від ГО "Традиції і порядок" щодо цьогорічного фестивалю. Через це представники ЛГБТ-спільноти звернулися до поліції. Утім поліцейські не внесли відомості до ЄРДР та наразі не відреагували на звернення, додала Леонова.

"Я однозначно розглядаю таке відтягування часу та залишення нас у певному незнанні як спосіб маніпуляції та психологічного тиску з боку поліції", — додала вона.

Цьогоріч Прайд розпочнеться 24 серпня та триватиме до 29 серпня. Програму фестивалю наразі готують, однак відомо, що заплановано заходи просто неба та дискусії. Завершиться фестиваль мирною Прайд ходою 28 серпня.

Слоган цьогорічного Прайду – "Жити вільно – жити без страху!", зазначила організаторка. За словами Леонової, цьогорічний концепт фестивалю "має сформувати звичку у правоохоронних органів захищати людей попри їхні ознаки за СОГІ".

Що відомо

  • 30 серпня 2020 року учасники фестивалю "Одеса прайд" планували провести акцію на Приморському бульварі під назвою "Ланцюг підтримки". Це мав бути п'ятий подібний захід в Одесі.
  • Під час акції між представниками ЛГБТ-спільноти та її противниками, які прийшли на місце збору "Одеса прайд", сталася сутичка. Тоді травми отримали двоє поліцейських та 18 демонстрантів. Також поліція затримала більш ніж 20 учасників конфлікту, зокрема й представників ГО "Традиції та порядок".

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

На початок