"Молочний модуль". На Миколаївщині фермери відмовляються від аналізу молока

"Молочний модуль". На Миколаївщині фермери відмовляються від аналізу молока

На Миколаївщині власники сімейних ферм Баштанського району відмовляються від аналізу під назвою "молочний модуль", який потрібен для збуту продукції у заводи. З початку повномасштабної війни миколаївські фермери припинили співпрацю з заводами та займаються виробництвом в особистих цілях. Проте ветслужби продовжують збір аналізів.

Про те чому фермери відмовляються від аналізу дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Зі слів начальника Баштанського районного управління Держпродспоживслужби Сергія Сакара, "молочний модуль" призначений для всіх юридично-зареєстрованих фермерів.

"Молочний модуль" — це програма, яка створена для зв’язку між оператором ринку та уповноваженою особою, яка здійснює відбір зразків молока із місця виробництва або збирання молока. Також державний інспектор, який контролює і має доступ до цього "молочного модуля". І державна лабораторія уповноважена для проведення цих досліджень.

Сергій Сакара зазначає, у ці параметри безпечності входить: загальна бактеріальна забрудненість, кількість соматичних клітин, точка замерзання і наявність речовин, що забруднюють.

"Моніторимо безпечність харчового продукту, тому що ми хочемо отримувати безпечну та якісну продукцію у магазинах. Ми всі хочемо їсти смачне і безпечне", — додає він.

Власниця господарства Любов Ходаріна розповідає, у 2016 році разом з чоловіком відкрили власну сімейну. До повномасштабного вторгнення встигли побудувати та облаштувати приміщення. Також, укласти договір з українським молочним заводом.

У 2022 році їх село окупували російські війська.

"Пройшовши окупацію зрозуміли, що ми практично нікому не потрібні в нашій державі та були на самовиживанні. Нами ніхто не цікавився, нікому не було цікаво, що наші корови їдять і взагалі чи вони живі тут, навіть ми, люди, не те, що наші корови", — говорить Любов.

молоко
Власниця сімейної ферми Любов Ходаріна. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Любов Ходаріна говорить, після деокупації більше не укладали договір з заводами. Проте здавати аналізи їх все ще просять, додає жінка.

"До війни цей аналіз нам був потрібен, тому що ми офіційно працювали з "Lactalis" для того, щоб отримати форму-2. Нині, коли наше господарство, молоко ми використовуємо для власних потреб — цей модуль практично нам не потрібен", — каже Любов.

За словами власниці сімейної ферми у селі Старогорожене Тетяни Білоус, раніше здавала аналізи у лабораторію в Дніпрі та отримувала всі дозволи на продаж молока заводам. Наразі без результатів аналізу — у Миколаєві цього дозволу немає.

"Ми здаємо аналізи два рази на місяць, проби молока, які відвозяться у миколаївську лабораторію. Окрім цих беруть ще аналізи на мастит, звичайно ці всі послуги платні. Ми не маємо права продавати молоко, яке виробляємо без цього модуля", — розповідає Тетяна.

молоко
Власниця сімейної ферми Тетяна Білоус. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Власниця невеликої сімейної ферми Любов Дрожак каже, якщо підхід не зміниться — позбудеться корів.

"Одне в нас, що не влаштовує — немає підтримки для сільського господарства. Минулого року пролетіли ми також з дотацією. Нам прийшла відмова, у зв‘язку з бойовими діями", — говорить Любов Дрожак.

Наприклад, у кого 30 голів, той може це оплатити, а якщо невелике господарство — це звичайно незручно оплачувати. Допомоги немає, щоб ветеринарна лікарня приїхала, надала якісь послуги, якусь підказку, але нічого такого у нас немає.
молоко
Власниця сімейної ферми Любов Дрожак. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Юрист Андрій Саченко розповів, кому потрібно здійснити процедуру "молочного модуля".

"Нині програма розповсюджується на всю територію України та стосується всіх операторів молочного ринку. Тобто будь-яка юридична або фізична особа, яка має у своїй власності хоча б одне поголів‘я, то вже може вважатися оператором молочного ринку", — зазначає юрист.

"Молочний модуль" — це програма, яка наразі працює в Україні та є механізмом впровадження європейських стандартів аналізу якості молочного продукту.
молоко
Юрист Андрій Саченко. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

У випадку, якщо утримувачі корів, більше не співпрацюють з заводами — необхідно розірвати договір зі службами, додає Саченко.

"Необхідно звернутися до держпродспоживслужби та повідомити їх про припинення участі у вказаному проєкті. Що стосується необхідності надання аналізів, то вони здійснюватимуться надалі. Тому необхідно мати відповідні висновки сертифікованих лабораторій, щодо підтвердження якості цієї продукції", — пояснює юрист.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок