Кабмін у 2017 році прийняв постанову про "Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів". З того ж року, на Миколаївщині такий статус отримали понад 1500 дітей.
Про умови надання статусу в ефірі програми "Радіодень" розповіла директорка Служби у справах дітей Миколаївської обласної військової адміністрації Ірина Пономарьова.
До 2023 року статус "дитини війни" мали тільки діти, які проживали на територіях Донецької та Луганської областей, які зазнали наслідків збройної агресії Росії. Однак, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коло постраждалих дітей розширилося. Тепер статус можуть отримати діти, які проживали або проживають в районах проведення бойових дій та не досягли повноліття.
У Миколаївській області загалом заяви подали на 2 323 дітей: 19 з них отримали статус через поранення, три зазнали фізичного насильства. Відкрито десять кримінальних проваджень.
Протягом 2022 року нікому не надавався відповідний статус, оскільки не були внесені зміни до Постанови Кабміну, каже директорка Служби у справах дітей Миколаївської ОВА Ірина Пономарьова.
"Ми чекали зміни щодо визначення територіальності та подачі документів. Тільки першого червня 2023 року Постанова №547 ухвалила зміни, були визначені інші території, де могли зазнати травмування діти", — пояснює вона.
За словами Ірини Пономарьової, до служби почали звертатись громадяни, діти яких постраждали, вже з інших територій, не тільки з Луганської та Донецької областей. Зокрема діти з Херсонщини та Запоріжжя
"Насамперед, це стосується дітей зі статусом переселенця. Треба зважати на територіальність. Не зі всієї області діти мають право на такий статус. Наприклад, якщо будуть проживати у Миколаєві та місто ще буде у переліку територій можливих бойових дій, за наявності пакета документів, як декларація з лікарем, довідка про навчання у миколаївському закладі освіти, то, звісно, такий статус можуть надати", — розповідає директорка.
Мають право на статус діти, які:
- отримали поранення, контузію або каліцтва;
- діти, які зазнали фізичного та сексуального насильства;
- були викрадені, незаконно вивезені за межі України;
- яких утримували в полоні;
- були долучені до воєнних дій або збройних формувань
Станом на лютий в області не зареєстровані діти, які були вивезені насильно. Навіть під час окупації, що була у регіоні, діти залишались з батьками, каже Ірина Пономарьова. За її словами, траплялися деякі випадки вивезення на територію Росії, але через міжнародні організації дітей повернули у безпечні місця.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.