Підприємець Сергій Каушан пережив окупацію. Російські військові погрожували чоловіку та побили техніку. До села Киселівка Миколаївської області військові РФ зайшли у березні 2022 року. Станом на вересень, чоловік відновлює пошкоджене внаслідок обстрілів господарство.
Своєю історією підприємець Сергій Каушан поділився з кореспондентами Суспільного.
Коли це все закінчиться – не знаємо. Кожного ранку цих росіян проклинаємо.
Чоловік пригадує, як в середині березня 2022 року російські війська окупували село. За його словами, зайшли приблизно півтори тисячі військових з самопроголошеної "ДНР".
"Росіян було, мабуть, до 200 людей. Я так розумію, вони тримали всіх, щоб не порозбігались. Кураторами їх називали чи як. Друзі зателефонували з Новокиївки, сказали: "Сергію, забирають все, навіть мопеди". Я що зміг, там ЗІЛ, побив кувалдою. Паливну апаратуру побив, але це було видно", — говорить Сергій.
Опісля інциденту у чоловіка виник конфлікт з капітаном російської армії, адже Сергій не захотів віддавати свою техніку окупантам.
"Він передьоргує автомат і на мене. Між мною і автоматом стала дружина, думала прикрити. А воно ж дурне на всю голову. Оці хлопці ДНР-івці схопили за ствол, опустили вниз. Відтягнули його на метрів десять", — пригадує Сергій Каушан.
Втім російський військовий не заспокоївся та потягнув чоловіка до гаража, де побив усю техніку.
Сергій розповідає, що росіянин завітав до нього вдруге через два дні після невдалого бою з Силами оборони України.
"Забігає сюди: "Господаря, до мене". Витягують знову мене. Цей позавчорашній інцидент, що я нагрубив, розбив свою техніку. І він давай на мені "зриватися": "Телефони на огляд", — додає Сергій Каушан.
Відтоді російські війська вирішили заселитись в дім Сергія, де на той момент перебували три сім'ї біженців.
"Він такий: "Розселити". Розбирались, чому води немає в селі. Тому що в мене свердловина, і треба качати воду. Поставили вони двох вартових, і я вже за паркан не мав права вийти", — говорить підприємець.
Через півтора тижня після інциденту українські військові деокупували село, і тоді майже на вісім місяців воно стало прифронтовим. Сергій з сім'єю виїхав, а по поверненні в листопаді 2022-го побачив розбиті склади, подвір'я та магазин.
Ангар будуємо вже, мабуть, місяці три. І ще будувати треба, мабуть, місяці три.
Чоловік разом з найманими працівниками відбудовує свій ангар, зруйнований російськими обстрілами.
"Тут насіння було, там добриво, яке досі лежить перебите з камінням, бо "приходи" прямі були. Воно з камінням перемолотило. Але, слава Богу, що не селітра, а сульфоаммофосКомплексне сірковмісне, азотно-фосфорне добриво, який не вибухає", — розповідає Сергій Каушан.
10 років мріяв, щоб поставити сонячну станцію.
У 2021 році підприємець купив сонячну електростанцію. За п’ять днів після того, як її змонтували, почалася повномасштабна війна.
"І ось моя вся розбита сонячна станція. Частина тут стоїть, а частина була на кухні. Все... металобрухт. П'ять днів, я навіть не встиг зрадіти. Ми її навіть не встигли під'єднати", — додає Сергій Каушан.
Чоловік каже, радіє, що отримав деякі будівельні матеріали від благодійних організацій на відновлення.
"А ще більше сил мені надала моя онучка. Вона народилась, вже війна була... Якби не вона — я взагалі нічого не хотів робити", — розповідає чоловік.
Говорить, назвали її Мирославою з бажанням, аби швидше настав мир.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.