На Миколаївщині виявляють спалахи лейкозу та сказу тварин: як протидіяти

На Миколаївщині виявляють спалахи лейкозу та сказу тварин: як протидіяти

На Миколаївщині виявляють спалахи лейкозу та сказу тварин: як протидіяти
Щеплення тварин проти сказу. Фото: Держспоживслужба

У Миколаївській області від початку 2023 року виявили сім випадків сказу та лейкозу серед тварин. Станом на квітень хвороби не становлять загрози для початку епідемії, ситуацію контролює ветеринарна служба.

Про це кореспондентам Суспільного розповів начальник головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Володимир Бовнегра.

Зарєстровані хвороби

За словами Володимира Бовнегри, зазвичай, виявляють випадки захворювання тварин їхні власники, або сусіди та звертаються до ветеринарів.

  • Випадки сказу собак зафіксували в місті Нова Одеса, селі Краснопілля, селі Піски Миколаївського району, селищі Веселинове, селі Бузьке Вознесенського району, селі Явкине Баштанського району;
  • Сказ котів виявили в селі Радісний Сад, садовому товаристві "Прометей" в Миколаївському районі, селищі Казанка Баштанського району;
  • Сказ великої рогатої худоби — село Кам'януватка Вознесенського району;
  • Сказ лисиці — село Новомиколаївське Первомайського району;
  • Лейкоз великої рогатої худоби — Баштанський психоневротичний інтернат, село Лоцкине в Баштанському районі.

"Виявлено по одній хворій тварині на населений пункт і своєчасно вжиті заходи ветеринарів, фахівців Держпродспоживслужби сприяли нерозповсюдженню хвороби населеними пунктами", — каже Володимир Бовнегра.

Причини виникнення

Серед основних причин захворювання домашніх тварин на сказ є:

  • відсутність профілактичних щеплень проти сказу
  • неможливість повного обмеження контакту домашніх тварин з дикими тваринами, які є основним джерелом даної інфекції.

Серед основних причин захворювання великої рогатої худоби на лейкоз є:

  • самовільне без відома державної служби ветеринарної медицини та без відповідного карантинування переміщення худоби її власниками
  • недостатнє виконання ветеринарно-санітарних заходів з утримання худоби в господарствах різної форми власності.

"Сказ та лейкоз становлять серйозну загрозу життю та здоров’ю тварин та людини, але та кількість, що наразі зареєстрована в області, не становить загрозливої ситуації, оскільки є контрольованою державною службою ветеринарної медицини", — розповів фахівець.

Дії фахівців

Зі слів начальника головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, тварин щеплюють антирабічною вакциною, виявляють хворих та підозрілих на зараження сказом.

"Хворих на сказ тварин умертвляють, трупи яких спалюють. В місцях утримання інфікованих тварин відбувається дезінфекція. Фахівці служби спільно з представниками органів охорони здоров’я роз’яснюють жителям населенних пунктів щодо небезпеки сказу для людей і тварин, розповідають про заходи профілактики та боротьби з хворобою", — говорить Володимир Бовнегра.

За його словами, відбуваються систематичні серологічні дослідження усієї худоби віком старше шести місяців з метою виявлення наявності антитіл до збудника лейкозу, що циркулює серед поголів'я.

"Виявлють худобу з лейкозом, яку відокремлюють від основного стада, умертвляють під контролем офіційного ветеринарного лікаря. Дослідження здійснюють до отримання двох підряд негативних результатів по стаду", — розповідає Володимир Бовнегра.

Що робити власникам тварин

За словами фахівців, для профілактики сказу власники тварин повинні:

  • забезпечити власним собакам та котам профілактичне щеплення проти сказу, що здійснюють спеціалісти ветеринарної медицини;
  • для охорони територій, приміщень, тваринницьких ферм, гуртів, отар, табунів використовувати лише вакцинованих проти сказу собак, вживати заходів щодо недопущення диких хижаків в місця розташування свійських тварин;
  • про кожний випадок укусу свійських тварин дикими хижаками, бродячими чи здичавілими собаками, котами, а також при підозрі на захворювання тварин сказом повідомляти ветеринарного спеціаліста, який обслуговує господарство, населений пункт, негайно ізолювати таких тварин.

З метою профілактики лейкозу худоби, власники тварин повинні:

  • будь-яке переміщення худоби здійснювати з відома спеціалістів державної служби ветеринарної медицини;
  • забезпечити проведення ідентифікації та реєстрації власної худоби згідно з вимогами Закону України "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин";
  • забезпечити власній худобі періодичні серологічні дослідження, які щороку здійснюють спеціалісти державної служби ветеринарної медицини.

Читайте також

COVID-19 в Миколаєві. Протягом тижня зареєстрували понад 130 випадків захворювання

Допомога від партнерів. Миколаїв отримав генератори та анестезіологічні станції

Миколаївський спортсмен Олександр Абраменко отримав 100 тисяч гривень премії від міської ради

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram

На початок