Село Першотравневе Снігурівської громади з 15 березня до 11 листопада 2022 року перебувало в російській окупації. Через це більша частина його жителів виїхали.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла староста села Тетяна Наумець.
У Першотравневому станом на березень 2023 року наявні проблеми зі зв'язком, було пошкоджено десять будинків. Староста Тетяна Наумець говорить, у грудні склали акти на обстеження пошкоджених осель та видавали ремкомплекти людям відповідно до потреб.
"Газу в нас немає. Волонтери завозили дрова в кожен двір. Давали по одному кубу. Баштанська адміністрація нам теж надала", — розповіла Тетяна Наумець.
У населеному пункті вдалося відновити водо- та електропостачання, без яких люди жили з моменту окупації росіянами населеного пункту. Також щотижня видають продовольчі набори, говорить Тетяна Наумець. Щонайменше раз на місяць приїжджають "Лікарі без кордонів", які надають безоплатну медичну та психологічну допомогу людям.
"Магазин працює і всю війну працював. Хоча й там не було за що людям скупляться. Пенсії ми видали в лютому 2023 за цілий рік", — каже староста.
Базувалися російські окупанти на підприємстві, що знаходиться поблизу села. На згадку про своє перебування залишили розриті окопи, сміття та власну спалену техніку. Попри завдану шкоду, робота тут поновилася.
"У планах є посіяти 680 гектарів коріандру. Далі збираємося спробувати, так би мовити, бо поля заміновані. Якщо не спробуєш – не дізнаєшся. В планах є горох і льон. Загалом працює 23 людини", — розповів головний агроном Сергій Чорний.
Майже всі робітники – жителі Першотравневого. Андрій – один із них. Каже, пробув в окупації майже пів року і вирішив спробувати виїхати, попри залякування росіян на блокпостах.
"Перевіряли, запитували: "Чому їдеш? Тебе зараз там заберуть, підеш на війну. Тебе там розстріляють". Провокували. У мене є маленька дитина. Ми з жінкою виїжджали. Чотири дні стояли, а потім з горем навпіл виїхали", — сказав Андрій.
Світлана вісім місяців жила в окупованому селі. Тоді російські солдати розповідали селянам, що прийшли назавжди, згадує жінка. Світлана вийшла на роботи з благоустрою рідного Першотравневого. Каже, це дозволяє і відволіктися від негативних думок і принести користь громаді.
"Ми з людьми збиралися, загрібали, замітали. Ось, є можливість пофарбувати – ми фарбуємо", — каже Світлана.
Читайте також
Майже сто наборів дитячого одягу роздали миколаївським родинам
Фіксував позиції ЗСУ на відеореєстратор. Мешканця Миколаєва судитимуть за підозрою у держзраді
Російські війська двічі обстрілювали громаду Миколаївщини
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.