Працюємо в трьох векторах. Як вторгнення РФ вплинуло на діяльність миколаївських зоозахисників

Працюємо в трьох векторах. Як вторгнення РФ вплинуло на діяльність миколаївських зоозахисників

Працюємо в трьох векторах. Як вторгнення РФ вплинуло на діяльність миколаївських зоозахисників
Волонтер годує тварин у зруйнованому селі на Миколаївщині. Фото: Lena Bardan/Facebook

Миколаївські зоозахисники забезпечують кормами та медичними засобами тварин. Прилаштовують безпритульних та знаходять опікунів для звірів, які залишаються без господарів.

Як повномасштабне вторгнення Росії вплинуло на діяльність зооволонтерів та що змінилося у 2022 році кореспондентам Суспільного розповіла голова громадської організації "Зоозахисна організація "Фенікс" Олена Бардан.

Робота в трьох векторах

"Перший вектор — це допомога кормами безпритульним та власницьким тваринам, це коти й собаки. Другий вектор — це допомога сільськогосподарським тваринам, переважно корови та коні. Третій вектор — допомога медичними засобами: вакцини, препарати для оброблення ран, від паразитів, ліки проти різних хвороб", — каже Олена Бардан.

Після російських ударів по енергетичній інфраструктурі у волонтерів виник ще один напрямок робити — допомога генераторами людям, які опікуються тваринами.

"Проблеми з електропостачанням даються взнаки, адже вода подається електричним насосом, опалення відбувається через електроприлади. Тобто варити їжу, давати воду, прибирати за тваринами без світла дуже складно. Це стосується не тільки міста, а й області. Я координую волонтерську допомогу в Миколаївській та Херсонській областях", — розповіла Олена Бардан.

Працюємо в трьох векторах. Як вторгнення РФ вплинуло на діяльність миколаївських зоозахисників
Собаки у прифронтовому селі їдять корм, привезений волонтерами. Фото: Lena Bardan/Facebook

Волонтерська база

За словами Олени Бардан, станом на грудень 2022 року в Миколаївській області понад 300 зооволонтерів та до 50 опікунів тварин. Від жителів області на власницьких тварин, собак, котів, коней, корів, кіз протягом 2022 року надійшло понад 50 тисяч заявок.

"На Миколаївщині ситуацію в селах і в місті не можна порівнювати. У селах, що були на лінії розмежування та просто зруйновані, потреба дуже нагальна. Люди, які не мають на чому варити їсти собі, звичайно, не мають можливості годувати й тварин. Привозимо їм постійно корми. Люди просто ідуть вздовж вулиці, заходять у двори сусідів, де знають про покинутих тварин, дають корм", — розповіла зооволонтерка.

Працюємо в трьох векторах. Як вторгнення РФ вплинуло на діяльність миколаївських зоозахисників
Волонтери привозять корм для тварин у напівзруйновані села. Фото: Lena Bardan/Facebook

Проблеми та складнощі

Ситуація ускладнилася із настанням зими, каже Олена.

"Взимку тварини мають їсти більш регулярно, адже сита тварина більше упереджена від того, щоб не замерзнути. Коли тварина стабільно отримує харчування і воду, вона має певний запас енергії та не стає знесилена", — говорить Олена Бардан.

За словами зоозахисниці, велика проблема з тваринами в більшості деокупованих громад.

"Номер один за рейтингом — Снігурівка. Наші волонтери виїжджали туди, плюс є люди, які на постійній основі їздять до громади, ми передаємо через них корми. Це не передати словами, я навіть не очікувала, що так може бути. Велику кількість собак агресори застріляли", — каже Олена Бардан.

Щомісяця, аби забезпечити реальну потребу тварин, волонтерам необхідно мінімум 300 тонн корму.

"Ми отримуємо благодійну та волонтерську допомогу від різних міжнародних організацій – з Чехії, Литви, Польщі, США, Канади, найближчим часом надійде з Норвегії. Зараз налагоджуємо співпрацю з організаціями з Болгарії", — говорить Олена.

Працюємо в трьох векторах. Як вторгнення РФ вплинуло на діяльність миколаївських зоозахисників
Миколаївські волонтери годують безпритульних котів. Фото: Lena Bardan/Facebook

Кількість безпритульних тварини під час війни збільшилася

"Якщо враховувати, що в майже кожній другій сім’ї є тварина, і хоча б один у 20 випадках полишав свою тварину, то як мінімум 7-10 відсотків могло додатися до безпритульних тварин. Але підрахунків ніхто не здійснював, статистики офіційної немає, тому це суб’єктивні візуальні враження. Можливо, цифра навіть і більша", — розповідає очільниця зоозахисної організації.

Як прилаштувати тварину

Олена Бардан не може сказати, що для кожної тварини, яку бажають залишити в Миколаєві, є місце.

"По-перше, у "Центрі захисту тварин" місця обмежені, по-друге, вони ні фінансово, ні фізично не можуть забирати на довічне утримання всіх власницьких тварин, це не міський притулок. Тому не зможуть допомогти кожному в такому форматі, як люди цього очікують", — каже Олена Бардан

Я би бажала, аби люди відповідали за тих, кого колись обрали членом своєї родини. Якщо немає такої можливості, ось людина все спробувала, шукала тисячу варіантів і нічого не знайшла, то можна звертатися до наших соціальних сторінок або інших волонтерів і просити хоча б опублікувати повідомлення.

Читайте також

Мистецтво проти війни: як миколаївський стріт-арт відреагував на повномасштабне вторгнення

Водопостачання в Миколаєві. Що відомо

Аграрії Миколаївщини протягом 2022 року зібрали орієнтовно два мільйони тонн зернових та зернобобових культур

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок