Музей книги: як у Миколаєві зберігають та досліджують ексклюзивні видання

Музей книги: як у Миколаєві зберігають та досліджують ексклюзивні видання

Ексклюзивно
Музей книги: як у Миколаєві зберігають та досліджують ексклюзивні видання
. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

У Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці півтора року працює Музей книги, який комплектує колекції старовинних та сучасних видань, займається їхнім дослідженням, збереженням та популяризацією.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла головна бібліотекарка відділу науково-дослідної роботи з рідкісними і цінними виданнями Ірина Дементьєва.

За словами Ірини Дементьєвої, добірки старовинних видань охоплюють період від ХVІІ до початку ХХ сторіччя. Унікальні видання XXI сторіччя зібрані у колекцію "Шедеври сучасного поліграфічного мистецтва", яка нараховує майже сто екземплярів.

"Енеїда" Івана Котляревського

Книга видана у 2010 році накладом 100 примірників. За словами Ірини Дементьєвої, кожен примірник цього видання виготовлений вручну за оригінальною французькою технологією XVIII століття.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Книга "Енеїда" разом з корковим чохлом. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

Для створення книги використовували два типи паперу — французький дизайнерський та український ручного виготовлення, який виробляли за реконструйованою технологією ХVI століття на паперових млинах. Обкладинка виконана з високоякісної палітурної шкіри із золотим тисненням. Обріз тристоронній шліфований і позолочений. Форзац прикрашений шовковим муаром. Книга оздоблена коробом з коркового дерева.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Одна з ілюстрацій "Енеїди". Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

"На окрему увагу заслуговують ілюстрації, майстерно виконані художницею Оксаною Тернавською. Їй вдалося створити барвистий неповторний світ, населений людьми, міфічними героями, павами, русалками. Цей світ дихає, рухається, і вже неможливо відокремити фантастичне від реального. І тому книга виглядає як яскравий фільм, персонажі якого прийшли до нас із глибин віків", — сказала Ірина Дементьєва.

У 2010 році книга коштувала 15 500 гривень.

Артвидання "Ковчег "Україна"

Як розповіла Ірина Дементьєва, у 2021 році до фонду бібліотеки надійшло унікальне артвидання "Ковчег "Україна".

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Артвидання "Ковчег "Україна". Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

Книга створена за підтримки Українського культурного фонду. Авторкою ідеї та текстів стала письменниця Ярина Винницька, якій вдалося на сторінках видання зібрати те, що заслуговує на статус "бренд України".

Зі слів Ірини Дементьєвої, у книзі знайшли відображення шедеври національного мистецтва, вікові традиції, символи та архетипи, історичні постаті й видатні культурні діячі.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Ілюстрація з артвидання "Ковчег "Україна". Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

"Видання "Ковчег "Україна" дивує своїм незвичайним оформленням — тиснення золотом, висічка-мережка, фактурні лаки, друк на прозорій і напівпрозорій основі. Тканинна палітурка прикрашена суперобкладинкою з рисового паперу із золотим тисненням. Текст доповнюють чудові ілюстрації, що поєднують давнину із сучасністю", — розказала Ірина Дементьєва.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Тиснення золотом та висічка — так оформлені розділи книги. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

Вартість книги — 1 000 гривень.

"Кобзар" Тараса Шевченка

За словами бібліотекарки, колекційна книга "Кобзар" 2007 року видання є максимально повним зібранням творчої спадщини Тараса Шевченка. Понад двадцять відсотків цього видання — рядки, які читач не знайде у жодному "Кобзарі".

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Колекційний "Кобзар" 2007 року видання. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

Книга написана за правилами українського правопису 1928 р. Ця редакція вважається близькою до мови, якою говорив поет. На сторінках книги розміщені копії прижиттєвих документів Шевченка, автографів віршів, листів, портретів, автопортретів, картин. Усі ці матеріали, а також дизайн палітурки, стилізований під оформлення видань "Кобзаря" ХІХ сторіччя. Видання містить 468 ілюстрацій. У 2007 році такий том коштував 6 565 гривень.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Серед ілюстрацій "Кобзаря" - репродукції картин Шевченка. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

"Спеціально для цього "Кобзаря" був створений шрифт "НАРис", що поєднує риси старослов’янських і релігійних шрифтів XVIII ст. Розкішність палітурки з художнім рельєфним тисненням підкреслюється шкіряним плетінням за відновленими технологіями старовинних фоліантів", — сказала Ірина Дементьєва.

Читайте також: "В Італії у Мілані відкрилася українська бібліотека"

Серія книжок невеликого формату

Серія книжок 2008 та 2016 років видання, — розповіла Ірина Дементьєва, — виконані у невеликих томах з вишуканими палітурками із натуральної шкіри. В такому оформленні вийшли у світ "Кобзар" Тараса Шевченка, "Украинские повести" Миколи Гоголя, а також комплект "Витоки Свободи", до якого входять три книги: "Ілюстрована історія України" Михайла Грушевського, "Історія України-Руси" Миколи Аркаса, "Про українську мову і книгу" Івана Огієнка.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Серія книжок невеликого формату. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

"На обкладинках — рельєфне тиснення барельєфів авторів книг, на корінцях і верхніх кришках книжкових блоків — тиснення золотою фольгою. Обрізи шліфовані золочені. Ці книги надруковані на високоякісному шведському папері, розробленому спеціально для книжкових видань преміумкласу. Цей папір досить міцний, що забезпечує довговічність виданням, має приємну на дотик поверхню теплого кремового відтінку", — сказала Ірина Дементьєва.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
На книжках серії рельєфне тиснення барельєфів авторів. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

Як розповіла Ірина Дементьєва, лише "Кобзар" Шевченка надрукований накладом у 2 000 примірників, наклад інших книжок серії до 100 примірників. Вартість томів складала від 4 900 до 7 728 гривень.

"Українське Козацтво і Велике князівство Литовське"

"Видання присвячене періоду формування українського козацтва і його виходу на політичні горизонти Європи", — розповіла Ірина Дементьєва.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Обкладинка книги прикрашена сталевою печаткою із зображенням козака з мушкетом. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

У книзі майже 400 ілюстрацій: портрети історичних постатей тих часів, унікальні документи, фото археологічних та архітектурних пам'яток. Книга вийшла у 2015 році та коштувала 2 208 гривень.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
У книзі представлені копії документів часів Запорозької Січи. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

"Обкладинка книги виконана у вигляді козацької корогви, прикрашеної сталевою печаткою із зображенням козака з мушкетом — своєрідним гербом Запорозького козацтва XVI століття. Спеціальна техніка покриття обкладинки дозволяє відчути ефект дотику до оксамитової поверхні корогви. Декор обкладинки вдало доповнений срібним тисненням", — сказала Ірина Дементьєва.

"Книга Чесного непорочного Євангелія, Світильника, що сяє й освітлює"

За словами Дементьєвої, це видання стало прикрасою колекції у 2021 році.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
Мазепинське Євангеліє. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

Ще одна назва цієї книги "Мазепинське арабське Євангеліє", яке є титульним Чотириєвангеліє, видане арабською мовою у 1708 р. в сирійському місті Алепо коштом гетьмана України Івана Мазепи.

Тексти арабською мовою
Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

Посольство України в Лівані у співпраці з Фондом пам’яті Блаженнійшого Митрополита Володимира на чолі з митрополитом Переяславським і Вишневським Олександром Драбинком та Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського створили максимально точне факсимільне Факсимільне видання: відтворення будь якого графічного оригіналу рукопису, малюнку, у даному випадку – книги, яке передає оригінал максимально точно, з усіма подробицями.видання Євангелія. Робота над книгою тривала понад півтора року.

Ексклюзивні видання миколаївської бібліотеки
На обкладинці золоте тиснення образу Божої Матері. Фото: Ігоря Горбатенка/Суспільне Миколаїв

"Із 200 примірників 150 мають обкладинку зі штучної шкіри, 50 — із натуральної. Колір покровного матеріалу підбирали максимально подібний до первинного кольору оригіналу. Тиснення золотом ідентичне до оригіналу. На верхній палітурці Богородиця з преподобними Антонієм та Феодосієм Києво-Печерськими, що стоять обабіч, зі зворотного боку — образ Ісуса Христа", — розповіла Ірина Дементьєва.

Видання вийшло накладом 200 примірників, вартість — 6 800 гривень. Видавничий проєкт був реалізований у рамках відзначення 30-річчя Незалежності України.

За словами Ірини Дементьєвої, попрацювати з ексклюзивними виданнями можна лише у Музеї книги, для цього потрібно мати читацький квиток Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Що відомо

  • Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека заснована у 1861 році.
  • Першого читача бібліотека прийняла 28 січня (10 лютого) 1862 року.
  • Бібліотека посідає друге місце в Україні серед обласних бібліотек за кількістю документів, виданих до 1917 року.

Читайте Суспільне Миколаїв у Telegram, Viber та Instagram.

На початок