Станом на 16 грудня на Миколаївщині триває заготівля новорічних дерев. Їх вирощують на спеціальних плантаціях. Загальна площа таких ділянок у Миколаївській області ― 32 гектара.
Про це кореспондентам Суспільного розповів директор державного підприємства "Миколаївське лісове господарство" Микола Гордієнко.
Одна з плантацій новорічних дерев розташована поблизу села Зелений Гай, на ділянці 1,4 гектара. Ділянка перебуває на балансі державного підприємства "Миколаївське лісове господарство". Там вирощують сосни, переважно ― підвиду кримська. Станом на 16 грудня тут майже 4 500 таких дерев. Інші хвойні, такі як піхта або ялина, на півдні України не розповсюджені.
"Вони у наших краях не ростуть належним чином. Більш того, по Україні і по всій Європі піхта хворіє і фактично всюди пропадає, всихання відбувається велике", ― розповів Микола Гордієнко.
На одному гектарі висаджують майже 10 000 дворічних сіянців, висотою п’ять-сім сантиметрів.
"Планова приживаність на плантаціях півдня України лісових культур – 70 відсотків. Це вважається дуже добрим результатом. Це вже культури першого класу", ― сказав Микола Гордієнко.
У 2021 році, зі слів Миколи Гордієнка, сосна виросла на 40 сантиметрів, у 2020 ― на 25 сантиметрів. Швидкість росту сосни залежить від кількох факторів.
"На чорноземі сосна кримська росте менш інтенсивно, на піску вона росте швидше. Якщо йдуть дощі, сіянець має більший приріст, якщо суха і жарка погода ― менший. У середньому за п’ять-вісім років, залежно від ґрунту, можна його використовувати, доглядати як ялинку новорічну", ― розповів Микола Гордієнко.
Читайте також: "Ялинки, сніговики та кульки — в Миколаєві відкрилась виставка новорічної іграшки"
Культури висаджують на відстані 70 сантиметрів одна від одної. Коли вони виростають, деякі з них вирубують з метою освітлення, прочищення та прорідження. Частину використовують як дрова, інші ― у якості новорічних дерев.
"Прибираються дерева, які там ростуть, на цих лісових культурах. Потім, де виходять "ялинки" ― йдуть до "ялинок". Ми намагаємося ці вирубки робити під Новий рік, щоб можна було максимально використати цей хмиз: не спалити, не переробити, а використати, як ялинку", ― сказав Микола Гордієнко.
Після вирубки дерева відвозять на склад. Там їх таврують та нумерують. Реалізацією також займається державне підприємство. Ціна залежить від висоти та зовнішнього вигляду. У 2021 році найдешевша сосна коштує 130 гривень, найдорожча, висотою шість метрів, ― 5 000 гривень.
"Цінова політика формується згідно з калькуляцією витрат лісгоспу за певний період. Є у нас витрати ― електроенергія, витрати на вирощування і посадкові матеріали, зарплатня спеціалістам. Це все формується у калькуляції", ― розповів Микола Гордієнко.
Протягом 2021 року лісгосп продав майже 400 дерев. У 2020 державне підприємство реалізувало майже 1 700 сосен на суму 147 000 гривень.