Жителька Миколаєва Вікторія Жданова скаржиться на умови життя в будинку, який визнаний памʼяткою історії місцевого значення. За її словами, ситуація погіршилася після російських обстрілів.
Про ситуацію з будинком мешканка розповіла кореспондентам Суспільного.
За словами Вікторії Жданової, після російського обстрілу в листопаді 2022 року був зруйнований сусідній флігельБічна прибудова до головної споруди., а умови проживання в її квартирі погіршились.
"Постраждав весь дах. У будинку тріщина глибока, стіни "відійшли". Найсумніше — тече дах. І ми (мешканці — ред.) боїмося сильних дощів. І як виходити з ситуації ми не знаємо, бо все дуже дорого. Ми матеріально не можемо це потягнути", — розповідає місцева жителька.
Вікторія каже, накривати дах приїжджали представники житлово-комунального підприємства "Бриз". Працівники уклали 10 листів шиферу, втім дах все одно протікає. В установі підтвердили, що після відновлення покрівлі більше робіт за цією адресою не заплановано.
"До нас приходили дев’ять різних відомств: і обласна військова адміністрація, і Департамент житлово-комунального господарства. Ми отримали акт, всюди відмітили свої квартири. Нам вони сказали, що нам належить допомога, в цьому ракурсі була розмова", — говорить місцева жителька.
Проте, зі слів Вікторії, мешканці будинку допомоги так і не отримали.
У Департаменті ЖКГ кореспондентам Суспільного повідомили, що на компенсації за програмою "єВідновлення" подались більшість мешканців пошкодженого будинку. Також в установі додали, що відновлення усіх флігелів, крім того, що виходить на вулицю Вадима Благовісного (колишня Нікольська) — недоцільне. Зокрема людям пропонували місця в гуртожитку.
Сама Вікторія каже, що на компенсацію не подавалась. Для неї головна проблема — покрівля. Вибиті вікна замінювали представники благодійної організації.
"Ми, що можемо — робимо своїми силами, але дуже багато чого не можемо потягнути. До того ж будинок є памʼяткою історичного значення — це дім, в якому народився АркасПисьменник, композитор й історик. Історичний діяч — грек за походженням, який розвивав українську культуру в часи Російської імперії.", — додає жінка.
Начальниця відділу охорони культурної спадщини управління культури міськради Світлана Гладун в телефонній розмові повідомила кореспондентам Суспільного, що 10 квартир будинку дійсно належать до памʼятки історії місцевого значення, в тому числі квартира в якій проживає Вікторія Жданова. Під час комісійного обстеження пошкоджень від воєнних дій не виявили. Звернення до управління від самих мешканців квартир також не надходили.
Цей дім збудували в першій половині ХІХ століття. Ще в акті обстеження 2008 року йдеться про те, що його стан був незадовільний: перекіс підлоги, тріщини на стінах та шифері.
Юристка Ірина Козуненко говорить, що підтримувати в належному стані будівлю, яка є памʼяткою історії, має балансоутримувач.
"Складність в тому, що це памʼятка історії місцевого значення, тому мешканцям цього будинку не можна самостійно залучати якихось спеціалістів або своїми силами це робити", — каже жінка.
Адже в такому випадку потрібна реставрація, додає фахівчиня.
"Позиція уряду стосовно таких памʼяток така, що їх відновлювати будуть вже після війни, тому що умовно немає гарантії, якщо там будуть працювати спеціалісти — що туди не прилетить. Плюс — не будемо забувати про фінансування, воно не завжди може бути достатнім", — пояснює юристка.
Станом на 19 травня 2025 року інформацію Суспільному щодо можливого відновлення флігелю в Департаменті ЖКГ не надали.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.