Перейти до основного змісту
По 6-10 нападів на добу: в однорічної волинянки діагностували епілепсію. Поради волинських медиків

По 6-10 нападів на добу: в однорічної волинянки діагностували епілепсію. Поради волинських медиків

Мілана та її мама Іванна Ярмолюк
Мілана та її мама Іванна Ярмолюк, 26 березня 2025 рік. Волинське обласне медоб'єднання захисту материнства і дитинства

Однорічна Мілана — з села Ветли Камінь-Каширського району. Волинські медики діагностували у дівчинки епілепсію та синдром Веста.

Про те, як розпізнати ранні прояви епілепсії у немовляти, 26 березня, у Всесвітній день боротьби з епілепсією, розповіла мама дівчинки Іванна Ярмолюк на Facebook-сторінці Волинського медоб'єднання материнства і дитинства.

Історія хвороби

Зі слів мами, Мілана народилася на 35 тижні вагітності, вона з двійні. Жінка не розуміла, що у доньки судоми, вважала, що просто болить живіт.

"Я думала, що епілепсія — це коли людина синіє, падає, у неї судоми й піна з рота, а Міланка просто плакала без упину по 4-6 годин. Вона кричала, стискалася, закочувала очі під лоб. Я списувала її стан на прорізування зубів, біль у животику — але аж ніяк не мала думки про епілепсію", — каже мама.

Іванна Ярмолюк додала, що батькам треба бути уважними до стану малюків, адже донька через епілепсію відставала у розвитку: не переверталася, погано реагувала, не відгукувалася на ім’я.

"Вже після трьох днів лікування напади у доньки припинилися, хоча до лікування виникали по 6-10 разів на день. За цей час вона навчилася самостійно сідати, повзати, грається. Від початку лікування у листопаді короткочасні судоми в Мілани були лише двічі", — розповідає Іванна.

Поради лікарів

Зі слів дитячої лікарки-неврологині Оксани Тісної, епілепсія — це одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань як серед дорослих, так і серед дітей. Це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні повторювані напади.

"Коли електричні імпульси, які забезпечують нормальне функціонування головного мозку, набувають характеру некерованих розрядів надвисокої частоти, виникає судомний напад. Він супроводжується скороченням різних груп м'язів тіла", — каже лікарка.

З її слів, судомному нападу неможливо запобігти. Людина не відчуває його наближення, тож не може завчасно попросити про допомогу.

Що необхідно зробити:

  • Покласти людину горизонтально, повернувши на бік;
  • Захистити голову від травматизації, підклавши під неї щось м'яке;
  • Викликати екстрену медичну допомогу та зафіксувати тривалість нападу до приїзду "швидкої".

Чого робити не можна:

  • Утримувати людину під час нападу силою за руки чи ноги;
  • У жодному разі не запихайте до рота людини під час судомного нападу будь-які предмети (ложку, пальці, шпатель). По-перше, через напруження жувальних м'язів зробити це дуже непросто. По-друге, можна ненавмисно подразнити корінь язика, що призведе до рефлекторного блювання і затікання вмісту шлунка в дихальні шляхи. По-третє, ви можете пошкодити зуби, уламки яких теж можуть потрапити в дихальні шляхи.

Довідково: 26 березня — день обізнаності про епілепсію. Для збільшення обізнаності про епілепсію, дій під час нападу і задля прояву підтримки людей з епілепсією у всьому світі цього дня вдягають фіолетові одяг чи аксесуари та проводять тематичні активності.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільне Луцьк. Також ми є у WhatsApp.

Топ дня
Вибір редакції
На початок