На театральному майдані біля пам'ятного фотостенду, у День пам'яті загиблих захисників України, відбулась громадська панахида. Батьки, матері, небайдужі громадяни та ті, кому вдалось повернутись пригадують події шестирічної давності.
В серпні 2014 Анатолій Форманюк брав участь у боях за Іловайськ. Служив у 51 бригаді. На День Незалежності 2014 його третій батальйон був розташований у селі Миропілля, поблизу Іловайська. Були обстріли. Військові чекали на обіцяний "зелений" коридор. Насправді - це виявився коридор смерті, - каже Анатолій. Під час виходу із "зеленого" коридору військовий потрапив в засідку та полон, де перебував 10 днів. Чоловік каже, що його хотіли розстріляти. "Поки ми живі, будемо добиватися, щоб винні були покарані", - каже Анатолій Форманюк.
Єдиний син Світлани Федорук - Олександр Сивий був рядовим роти патрульної служби міліції особливого призначення "Світязь" МВС. Загинув волинянин 29 серпня 2014 року в "Іловайському котлі", його останки, - каже мама за результатами ДНК експертизи знайшли через чотири місяці. "Сама шукала всю роту "Світязь", усіх знайшла, всіх привезла, усіх поховали", - розповідає жінка.
Світлана Федорук не вірить, що події на Сході України скоро закінчаться, бо не має єдності в країні. "80% чоловіків їдуть у Польщу на полуницю, а інші - гинуть", - каже жінка.
Саме на ці серпневі дні 2014 року припав пік Іловайської трагедії, коли в результаті протистояння російським військам, українські збройні підрозділи потрапили у вороже оточення, - каже військовий капелан Михайло Бучак. Сьогодні у Луцьку біля пам'ятного фотостенду «Загинули за Єдність України» відбулася громадська панахида, під час якої молилися за душі військовослужбовців, загиблих в АТО/ООС.
День пам'яті захисників України встановлений «На підтримку ініціатив громадськості та з метою гідного вшанування пам'яті військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, увічнення їх героїзму, зміцнення патріотичного духу у суспільстві...» відповідний указ підписав Президент України минулого року.
Нагадаємо, у серпні 2014 року під містом Іловайськ розгорнулась одна з найстрашніших битв для української армії у війні на Донбасі. Бої тривали майже місяць з 6 по 29 серпня і увійшли в історію під назвою “Іловайський котел”. Українська армія втратила 366 воїнів, 429 - отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 - потрапили у полон. Це спонукало українську сторону погодитися на умови Мінського перемир’я, підписаного 5 вересня 2014 року в білоруській столиці. Суспільне розповідає хронологію цих трагічних подій.
Що відомо
- День пам’яті захисників України відзначається щорічно 29 серпня відповідно до Указу Президента № 621/2019 від 23.08.2019 "Про День пам’яті" на підтримку ініціатив громадськості та з метою гідного вшанування пам’яті військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, увічнення їх героїзму, зміцнення патріотичного духу в суспільстві.
- Кабінет міністрів визначив соняшник символом Дня пам'яті захисників України, який відзначається 29 серпня. Також уряд встановив список заходів на цей день цьогоріч. Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні 5 серпня. Згідно із проєктом розпорядження, державні службовці на День пам'яті захисників зобов'язані цього дня носити як елемент одягу зображення соняшника в місцях проведення заходів.
- Кабмін зобов'язав Український інститут національної пам'яті, Український державний архів та Міністерство ветеранів цього дня опублікувати наукові праці і матеріали, присвячені вшануванню захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Релігійні організації мають провести панахиди за загиблими. Також владі різних рівнів доручено поліпшити соціальне, медичне та інші види обслуговування членів сімей загиблих захисників України та ветеранів війни.