Щорічно 14 грудня в Україні відзначають пам'ятний день – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Вибух на ЧАЕС 26 квітня 1986 року призвів до масштабних наслідків, долати які довелося тисячам ліквідаторів.
Суспільне поспілкувалося з лучанином Олександром Колбом, який пригадав тривожні події минулого та які функції виконував, аби допомогти людям.
У день аварії на ЧАЕС лучанин був студентом другого курсу Київської вищої школи МВС. Олександр Колб каже: вночі 26-го квітня 86-го року їх підняли по тривозі, посадили в автобуси й відправили в місто Прип'ять. Про тамтешню трагедію тоді ніхто з курсантів не знав.
"Поки нас реєстрували, ми пороздягалися – сонечко, засмагаємо... Тут прибігає хтось у формі з цивільної оборони й каже: "Ви що, тут радіація що просто, 200 рентгенів". І ми принишкли, питаємо командира куди приїхали. Через добу – магазини закриті, їсти хочеться. Бачимо люди картошку садять. Ми туди посильного, стали в рядок і допомогли, той коник бігав, нам дали мішок", – сказав чоловік.
У Чорнобильській зоні допомагали евакуйовувати людей. Зі слів Олександра Колба, кожна сім'я мала до 20 хвилин, аби зібрати документи, гроші та їжу на три дні.
"Вони теж нічого не знали. Вони звикли, що раз у рік були навчання і в п'ять років великі стратегічні у випадку аварії на ЧАЕС. І думали, що навчання: усі посміхалися, веселі були. Ми їх в автобуси й квартири опломбовували", – зазначив лучанин.
Після повернення в Київ, розповідає Олександр Колб, ще кілька днів возили по лікарнях, далі в усіх зібрали одяг на утилізацію й розпустили. Наслідки після ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відчув через 11 років – почалися проблеми зі здоров'ям. Нині чоловік має велику родину, двох синів та онуків.
"Багатьох уже ліквідаторів немає, навіть статусу ліквідатора не отримали. Така держава-монстр була, до 91-го року жодних пільг не було. Вже в 1991 році завдяки нашій державі нам дали пільги", – додав лучанин Олександр Колб.
Читайте також
- "Наш полк прибирав "Рудий ліс": учасник ліквідації аварії на ЧАЕС з Волині"
- "Позаочі люди називали "смертниками", – ліквідатор аварії на ЧАЕС з Волині"
- "Після виїзду з Чорнобиля одразу потрапив до лікарні": історія ліквідатора з Луцька"
Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.