У Луцьку археологи під час дослідження території Луцької дієцезіїЛуцька дієцезія — адміністративна одиниця Римо-католицької Церкви в Україні. Її юрисдикція поширюється на структури РКЦ у Волинській та Рівненській областях. Римсько-католицької церкви відшукали фундамент та підземелля костелу Святої Трійці – "Матір костелів на Русі".
Йдеться про об'єкт на вулиці Кафедральній, 17-19, попередні роботи над яким завершили 4 листопада, – повідомив Суспільному в телефонному коментарі науковий співробітник Охоронної археологічної служби України Віктор Баюк.
"Відшукали фундамент та підземелля. Зверху нічого не було, адже дерев'яна споруда згоріла у 18 столітті. Археологічне дослідження зробили швидко: за два дні провели попередні роботи з фіксації об'єкта", – говорить науковець.
Під час дослідження археологи виявили фундамент північно-західної круглої башти, мури північної частини храму з архітектурними елементами, а також анфіладуАнфілада – це ряд приміщень (кімнат, залів), які послідовно примикають одне до одного, з дверними отворами, розміщеними на одній осі, що створює наскрізну перспективу інтер'єру. невідомих до цього часу підземель під вівтарною частиною.
Зі слів Віктора Баюка, для масштабних археологічних робіт знайденого кафедрального костелу необхідно два тижні. Каже: нині споруду зафіксували та вивели об'єкт у картографічний план, щоб законсервувати та повернутися до подальшого дослідження згодом.
"Історично очікувано, що об'єкт залишився, адже ця споруда відома та розміщена на іконі святого Каетана. Історичні відомості про споруду були, як і були намагання істориків її локалізувати. Відомо, що об'єкт знаходиться тут, але як саме розміщена споруда в комплексі колишнього Монастиря шариток – виявили вперше археологічним методом", – повідомив науковий співробітник Охоронної археологічної служби України.
Зі слів науковця, також відшукали археологічні знахідки, проте нині відбувається їхнє опрацювання для подальшої експертної оцінки.
Довідково: Першу дерев'яну святиню вже як Кафедральний Собор звів Великий Литовський князь Вітовт у 1427 році. Мурований храм правдоподібно був збудований Луцьким єпископом Юрієм Фальчевським у 1545 році. У ХІХ столітті Тадеуш Стецький назвав споруду "матір’ю костелів на Русі".
Що відомо
- У серпні цього року завершилися археологічні та будівельні роботи у нововідкритих підземеллях вежі Чарторийських та підземеллі Колегіуму єзуїтів, які об'єднали в єдиний комплекс. Археологи винесли понад 400 кубів ґрунту, будівельного та побутового сміття й археологічного матеріалу понад 1 000 зразків.
- У жовтні 2021-го в Луцьку під час досліджень північного муру колишнього монастиря шариток на вулиці Кафедральній науковці відшукали 300 одиниць археологічних знахідок.
Термінові новини та щоденні інформаційні підсумки читайте в Telegram та Viber Суспільного Волині.