У Луцьку об'єднали два підземелля в єдиний комплекс: що кажуть археологи

У Луцьку об'єднали два підземелля в єдиний комплекс: що кажуть археологи

У Луцьку об'єднали два підземелля в єдиний комплекс: що кажуть археологи Суспільне Волинь

У Луцьку презентували об’єднані нововідкриті підземелля вежі Чарторийських та підземелля Колегіуму єзуїтів у єдиний комплекс. Це нові підземелля раннього модерного часу – середини 17 століття, розповів Суспільному науковий співробітник Охоронної археологічної служби України Віктор Баюк.

Розкопки нововідкритих підземель вежі Чарторийських у Луцьку, які були частиною окольного Луцького замку, розпочали у травні 2020. Нині приміщення з’єднані з підземеллями Колегіуму єзуїтів.

У Луцьку об'єднали два підземелля в єдиний комплекс: що вдалося з'ясувати археологамСуспільне Волинь

Зі слів археолога, під час розкопок вдалося знайти цінну колекцію рухомого археологічного матеріалу: поліхромні кахлі з єзуїтськими символами, вцілілий посуд кінця 17 – початку 18 століття. Вони зараз приймаються як частина музейного фонду на баланс заповідника або, можливо, передамо матеріали для експонування у новоутворений комплекс підземель.

У Луцьку об'єднали два підземелля в єдиний комплекс: що вдалося з'ясувати археологамСуспільне Волинь

Знайдені два підземелля датуються 16-17 століттям, тобто їм 400-500 років, говорить начальник відділу департаменту культури Луцької міськради Олександр Котис. Зі слів краєзнавця, є велика перспектива для майбутніх досліджень рухатися від вежі Чарторийських далі на південь до монастиря бригідок, адже там є забудова, що не була пошкоджена в історичний період.

"Те, що зараз з'єдналися підземелля, починаючи від самої вежі Чарторийських до колегіуму, до костелу, є неймовірним фактом", – зазначив Олександр Котис.

Із 2014 року тривають реставраційні роботи всього комплексу підземель. Комплекс підземель, який становить 700 квадратних метрів, виявили під час реалізації міжнародного грантового проєкту, повідомив керівник проєкту Олег Парфенюк.

Із його слів, Луцька міська рада в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2014–2020 отримала грант 1 мільйон 130 тисяч євро, де ще 10 % до цієї суми – дофінансування з місцевого бюджету. Спершу в рамках проєкту планували відреставрувати близько 500 квадратних метрів підземель та три кімнати першого поверху вежі Чарторийських.

У Луцьку об'єднали два підземелля в єдиний комплекс: що вдалося з'ясувати археологамСуспільне Волинь

Оскільки в процесі робіт знайшли невідомі приміщення, каже керівник проєкту, вирішили залучити додаткові кошти для їх вивчення.

Археологічні розкопки тривали впродовж року. Зі слів Олега Парфенюка, з допомогою археологів вдалося відкрити майже 110 квадратних метрів підземель, які були відрізані від основних приміщень підземним 18-метровим простором.

У Луцьку об'єднали два підземелля в єдиний комплекс: що вдалося з'ясувати археологамСуспільне Волинь

Новий об'єкт туристи зможуть відвідувати після завершення усіх робіт, розповіла начальниця управління туризму та промоції Луцька Катерина Теліпська. Після завершення реставраційних робіт відбудеться процедура тендерних закупівель цих залів. Після цього комплекс підземель стане доступним для відвідування.

Що відомо:

  • Наприкінці травня минулоріч в історико-культурному заповіднику "Старий Луцьк" під час археологічної розвідки виявили раніше невідомі історикам "таємні" кімнати. Поглянути на одну з виявлених кімнат можна було лише через невеликий отвір. Археологи вважали, що там може бути старовинна зброя.
  • У середині червня археологи разом із групою студентів-істориків СНУ імені Лесі Українки розчистили 30 метрів окольної стіни Луцького замку. На місці муру XV століття, виявили такі знахідки: старовинну цегляну кладку, арки та оборонні майданчики.
  • На початку вересня 2020-го археологи розкопали 25 метрів підземель, які виявили у травні. Науковці припускають, що підземелля можуть мати з'єднувальні ходи з Луцьким замком.
  • У листопаді торік під час дослідження нововідкритих підземель Башти Чорторийських та Колегіуму єзуїтів у Луцьку археологи знайшли унікального трикутного кахля.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше