У меморіальних будинках родини Косачів у селі Колодяжне, де дитячі та юнацькі роки провела Леся Українка, триває реконструкція. Завідувачка музею Ольга Бойко розповіла Суспільному: кошторис робіт складає 10 мільйонів гривень.
Після усіх робіт для відвідувачів облаштують нові туристичні об’єкти.
Роботи тривають одночасно у двох будинках Косачів. Їх називають "сірий" і "білий". Завідувачка музею Ольга Бойко розповідає – це перша реконструкція з часу відкриття музею.
"Деревина в жахливому стані. Будуть повністю замінені вікна, двері, уся столярка. Зараз знімається утеплення з горища і сьогодні почали знімати бруківку на території", – каже музейниця. Додає: також буде проведена заміна озеленення, яке є на території садиби.
З усіх конструкцій батьківського будинку Косачів в задовільному стані тільки ґонт, яким накритий дах. Його вже почистили та покрили дьогтем, – розповів будівельник Володимир Лесюк. Каже: найбільше роботи всередині будинку. Потребують заміни соснові бруси фундаменту.
"Їх треба міняти, однозначно. Це буде фрагмент за фрагментом, тому що підняти цілий будинок буде складно", – розповідає будівельник.
У "білому" будинку будівельники нині працюють в підвальному приміщенні. Його, каже Ольга Бойко, планують облаштувати для відвідувачів. "Відомо, що тут знаходились овочі, фрукти, різні закрутки, наливки. Плануємо все це відтворити", – додає завідувачка.
Частина меблів та експонатів з обох будинків зараз зберігаються у фондах музею, з іншої зробили виставку під назвою "За обіднім столом" та презентують її у літературній експозиції.
Днями будівельники серед сміття, яке зняли з горища, знайшли лист, датований 1961-им роком та адресований Йосипу Струцюку. Він, каже Ольга Бойко, був першим екскурсоводом музею та жив у "сірому" будинку.
Ольга Бойко розповіла, що музей у Колодяжному щороку відвідує майже 25 тисяч туристів. Коли завершить реставрація, наразі сказати важко, - говорить завідувачка.
Що відомо
- Вперше про руйнування будинків музейники розповіли влітку 2020. У хаті, яка була збудована 1890-го року осипалася тинькування, на стінах з'явилися тріщини.
- У грудні 2020-го музей посів переможне третє місце в попередньому конкурсному відборі програм і проєктів, що можуть реалізовувати коштом Державного фонду регіонального розвитку вже наступного року.
- У квітні 2021 року на Волині оголосили тендер на реставрацію пам’ятки культурної спадщини "Білий та Сірий будинки Косачів". Вартість робіт – 10 мільйонів 639 тисяч гривень. Його виграла фірма "Житлобуд-2", яка відреставрує будинки за 6 мільйонів 500 тисяч гривень.
- В серпні у "Білому" будинку Косачів, який належить до Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, волинські науковці провели археологічні дослідження.
- 9 червня цього року "Сірий" будинок Косачів, який належить до Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, закрили на ремонт. В серпні реставраційні роботи стартували і в "Білому" будиночку.