3 квітня 2025 року депутати Київради мають ухвалити рішення про повернення у користування громади земельних ділянок, які фігурують у "земельній справі".
Про це розповів міський голова Віталій Кличко.
За його словами, йдеться поки що про 5 рішень Київради щодо 7 земельних ділянок. Але аудит раніше ухвалених Київрадою рішень триває.
"Загалом за цю каденцію ухвалили близько 5 тисяч рішень щодо землі. Чверть із них уже перевірили. Ініційовано 15 судових позовів про скасування реєстрації майна. Матеріали спрямовуємо до правоохоронних органів", — йдеться у дописі посадовця.
Також, як поінформував Кличко, сьогодні на засіданні Київради депутати розглянуть пакет рішень, аби унеможливити подібні зловживання надалі. Це стосується і процедур, щоб закрити лазівки в законодавстві.
"Зокрема, розглянемо звернення до парламенту. Щоб Верховна Рада належно врегулювала в законі співвідношення площі земельних ділянок та об’єктів майна, розташованих на них", — зазначив очільник Києва.
Окрім цього Віталій Кличко вкотре заявив про звільнення низки чиновників. Раніше він також анонсував реорганізацію деяких підрозділів КМДА.
Зокрема, звільнені директор комунального підприємства "Київський інститут земельних відносин" Ігор Долинський, директор КП "Спецжитлофонд" Володимир Шарій, заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Валентина Святина.
Міський голова Києва також пояснив, чому не може звільнити секретаря Київради й заступника КМДА Володимира Бондаренка. За словами Кличка, у звільнених чиновників невизначений процесуальний статус у кримінальному провадженні. А у Володимира Бондаренка — статус свідка.
"Його, як секретаря Київради, обирали депутати. Вони й можуть його звільнити. Відповідно до регламенту Київради й процедур. Наразі він відсторонений від підготовки та ведення засідань Київради. Готувати та вести засідання буду я — як міський голова", — зазначив Віталій Кличко.
Тим часом депутати від Київради від фракції "Слуга народу" заблокували трибуну. Вони вимагали внести у порядок денний таємне голосування щодо відставки секретаря Київради Володимира Бондаренка.
Під час наради голови фракцій домовилися, що у вівторок, 8 квітня, на позачерговому засіданні Київради відбудеться таємне голосування за відставку секретаря Київради Бондаренка. Після цього засідання відновилося.
Що відомо про "земельну справу" у Києві
6 лютого НАБУ та САП провели операцію "Чисте місто" для викриття причетних столичних посадовців до корупції в земельній та бюджетній сферах міста. За даними слідства, учасники схеми знаходили перспективні земельні ділянки та реєстрували на підконтрольних осіб право власності на споруди, яких там ніколи не існувало. Надалі до міськради подавали заяви про надання права власності для обслуговування цих споруд, що давало змогу уникати торгів.
Джерела Суспільного розповіли, що серед підозрюваних: ексдепутат Київради Денис Комарницький, заступник голови КМДА Петро Оленич, голова комісії з земельних питань Михайло Терентьєв, член комісії Олена Марченко та інші учасники.
Загалом десятеро людей отримали підозру у справі про земельну корупцію. Семеро із них затримані. Ймовірного керівника злочинної організації Дениса Комарницького наразі розшукують в Україні, зазначили в НАБУ. Згодом журналісти знайшли його в Австрії у Відні.
7 лютого Вищий антикорупційний суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у земельній корупції столичним посадовцям. Зокрема, заступника голови Київської міської держадміністрації Петра Оленича суд відправив під варту на два місяці — до 6 квітня, із можливістю внесення 15 мільйонів гривень застави.
21 лютого заступника голови КМДА Петра Оленича, якому раніше обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення 15 мільйонів гривень застави, випустили із СІЗО.
Оленич розповів, що гроші на заставу його родина взяла у кредит. Він заявив, що подає заяву про відсторонення від посади на час слідства, а підозру у земельній корупції називає необґрунтованою.
Очільник КМВА Тимур Ткаченко розповів, що однією із найпоширеніших земельних оборудок є так звана "туалетна схема", коли ділки реєструють право власності на формальну нерухомість, зокрема, на малі архітектурні форми, й таким чином "віджимають гектари столичної землі". Через це міський бюджет втрачає мільйони гривень.