У Києві почали розцвітати сакури. Це пов'язано з аномально теплою зимою, спричиненою глобальними змінам клімату. Зазвичай сакури зацвітають у квітні і цвітіння не в сезон може зашкодити рослинам.
Про це повідомляє начальник Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Київської міськдержадміністрації Олександр Возний.
За його словами, цвітіння сакур зафіксували, зокрема, у Дніпровському, Оболонському та Печерському районах.
Цьогорічному ранньому цвітінню передували температурні рекорди, зафіксовані у Києві: 26 та 27 січня температура повітря досягла значень, які, за багаторічними спостереженнями метеорологів, відповідають кінцю березня.
Олександр Возний пояснив, що цвітіння не в сезон шкодить рослинам з таких причин: виснажуються ресурси, існує ризик пошкодження морозами, зникають комахи-запилювачів у зимовий період, порушується природний цикл, а також знижується стійкість до хвороб.
"Клімат дійсно змінюється, і ми усвідомлюємо важливість адаптації столиці до таких змін. Зараз наш Департамент активно працює над розробкою комплексного Плану адаптації до зміни клімату міста Києва. Цей документ включатиме всебічну оцінку вразливостей та ризиків, управління потенційними ризиками, розробку заходів для підвищення стійкості міста", – наголосив Возний.
У Національному ботанічному саду імені Гришка деякі рослини почали розвиватися на півтора-два місяці раніше. Серед таких, зокрема, верба гостролиста. Хоч розквітати вона починає у квітні, вже наприкінці січня на ній можна помітити "котики" , які розпустилися передчасно.
"Рослина відчула тепло і почала розвиватись майже на два місяці. З бруньок зовнішні луски позлітали і ми бачимо біленькі бруньки в народі "котики". Далі або з'являються тичинки, якщо жіночі — з'являться маточки не жовтого, а сивого кольору", — розповів кореспондентці Суспільного Марії Денисенко завідувач відділу дендрології ботсаду імені Гришка Юрій Клименко.

Через теплу зиму почала розвиватися завчасно і ліщина звичайна, яка має квітнути за місяць-півтора.
"Бачимо чоловічі сережки довгі, взимку короткі, зараз витягнулись і кілька днів теплих і полетить пилок. У нас надзвичайно тепла зима. І тому гамамеліс м'який почав квітувати не в лютому, а січні, бачимо брунька почала розкриватися і з'явилась квітка. А гамамеліс весняний квітує навесні, а він почав взимку. Якщо стане холодніше, плоди можуть загинути і зацвісти вже наступного сезону", — пояснив Юрій Клименко.
Що відомо про температурні рекорди в Києві
27 січня в Києві також зафіксували температурні рекорди. Зокрема, мінімальна температура повітря не опустилась нижче 5,1°С, що на 2,1°С вище попереднього рекордного показника для цього дня 1902 року. Синоптики зауважили, що за багаторічними показниками така температура повітря відповідає кінцю березня.
26 січня в Києві зафіксували одразу два температурні рекорди 2025 року. Середньодобова температура повітря виявилась найвищою за час проведення спостережень для цього дня і склала 4,7°С. Це перевищило попередній рекордний показник 1902 та 1999 років на 1,4°С, а кліматичну норму — на 9,7°С.
2 січня на метеорологічній станції Баришівка зафіксували перший погодний рекорд 2025 року: найтепліша мінімальна добова температура повітря: +3.5°С. Попередній рекорд був зафіксований у 2023 році: +3.2°С.