Перейти до основного змісту
Київрада передала "Літаючу тарілку" під будівництво ТРЦ

Київрада передала "Літаючу тарілку" під будівництво ТРЦ

Будівля "Літаючої тарілки" у Києві
Будівля "Літаючої тарілки" у Києві. Дмитро Перов/Facebook

Київрада передала під будівництво торгівельно-розважального центру частину будівлі Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації, яка відома як "Літаюча Тарілка". Згідно з проєктом реставрації, пам'ятка має бути повністю збережена без зміни головного фасаду. За таке рішення учора, 21 листопада, проголосували 76 депутатів Київради.

Про це повідомив пам’яткоохоронець та активіст Дмитро Перов.

"Попри відкриті кримінальні провадження і з десяток публікацій у ЗМІ. Київська міська рада вчора, з другої спроби таки протягла рішення про передачу «Літаючої тарілки» Флоріана Юр'єва під забудову", — зазначив Перов у своєму дописі.

За його словами, депутати Київради одним рішенням передали одразу дві ділянки: на вул. Антоновича, 180 та вул. Р. Лужевського, 3.

"На ділянці на Антоновича ведеться будівництво в охоронних зонах пам'ятки, що прямо заборонено Законом. Ділянка на Лужевського, 3 передається під майбутню забудову, при цьому картографія ділянки включає частину пам'ятки. Тобто, дійсна памʼятка, що включена до Державного реєстру передається також під нове будівництво", — зазначає активіст.

Що відомо про "Літаючу тарілку" у Києві

Споруда Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації розташована неподалік станції метро "Либідська. "Літаюча тарілка" була збудована у 1971 році за проєктом архітекторів Флоріана Юр'єва та Льва Новикова. Віденський музей архітектури зарахував її до видатних європейських архітектурних проектів.

Конференц-зал "тарілки" завдяки особливостям стелі дозволяє без підтримки електронних засобів чути весь діапазон частот людського голосу й музичних інструментів.

Окрім Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації у "тарілці" працює Державна науково-технічна бібліотека, а раніше було поліграфічне підприємство.

У 1990-ті стан будівлі погіршився (фасад почав лущитися, комунікаційні системи виходили з ладу, приміщення порожніли), а на ремонт не вистачало коштів. У 2012 році керівництво інституту вирішило передати будівлю Фонду державного майна.

У 2015 році представили плани на будівництво нового торговельного центру Ocean Mall на місці колишнього холодильного комбінату, який розташовувався поруч із "тарілкою" і, за деякими варіантами, містив цю будівлю у своєму складі. Половину приміщень УкрІНТЕІ, де була "тарілка", міська влада здавала в оренду приватній компанії на 20 років: договір передбачав можливість автоматичного продовження оренди, а також дозволяв реконструкцію.

Культурна спільнота звернула на це увагу й, зокрема, зробила "тарілку" основним місцем проведення бієнале "Київський Інтернаціонал". Щоб захистити пам'ятки модернізму, також започаткували ініціативу #savekyivmodernism. До цього процесу долучився і Флоріан Юр'єв, виславши відкритий лист з вимогою прозорого процесу реконструкції.

У жовтні 2020-го Міністерство культури та інформаційної політики внесло цю споруду до реєстру пам'яток архітектури та монументального мистецтва. Флоріан Юр'єв помер 2021 року, якраз невдовзі після надання "Летючій тарілці" статусу пам'ятки архітектури.

Топ дня

Вибір редакції

На початок