У четвер, 29 серпня, в Україні проходить акція "Стіл пам'яті". До неї загалом долучилися більше 750 ресторацій з різних областей країни. В Києві приєдналися 350 закладів.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
У День пам'яті захисників і захисниць України, який відзначається 29 серпня, у закладах громадського харчування резервують один стіл, який залишається порожнім, щоб вшанувати загиблих на війні.

Організаторка заходу Марія Грабар розповіла, що дізналася про таку акцію випадково. Її знайомий американський військовий розказав, що у США проводять День пам'яті, коли вшановують всіх полеглих за Батьківщину військових: вдома та у закладах сервірують для них столик.

Знайомий Марії запропонував влаштувати таку акцію і в Києві. Минулого року до ініціативи приєдналися 100 закладів. Наразі захід проводять спільно з платформою пам'яті "Меморіал".

"Дуже багато свідомих рестораторів, дуже багато людей, власники закладів, які власне самі втратили близьких. Тому для них це принципово. Дуже багато в Києві, дуже багато у Львові. Насправді більшість областей представлені, напевно, крім Луганської і Херсонської", — сказала Грабар.

За її словами, наразі вирішили влаштувати цю акцію, оскільки минулого року отримали дуже багато позитивних і душевних відгуків від рідних і близьких загиблих. Стало зрозуміло, що ця традиція вшанування пам'яті не обмежується тільки цвинтарями і могилами.
"Це така акція, яка допомагає нам ділитися цими спогадами, у тому числі болючими. Воно потрібне нашому суспільству", — зазначила Грабар.

Марія також розповіла, що дуже багато людей хочуть прийти і віддати шану загиблим, згадати разом цього дня своїх близьких. Тому цього року є заклади, в яких до десяти столиків. На кожному розташована табличка, де розповідається, хто загинув.

Ресторатор Євген Клопотенко також долучився до цієї акції. Він розказав, що на столі ставлять хліб, спецію і олію. Це те, що виносять всім гостям безкоштовно, як пригощання.
"Ми вважаємо, що в цьому є кодинка. В нас є багато різних страв, багато всього, але хліб, олія, якраз соняшникова олія, першу віджиму, це те, що в спогадах у нас, про наше дитинство, про нашу Україну", — сказав Клопотенко.

Акцію започаткували на честь чоловіка Марії — Іллі Грабара. Він народився у Капулівці на Дніпропетровщині, навчався у Литві, потім закінчив Харківську державну академію дизайну і мистецтв. Жив у Київській області, працював із дизайном, музикою, хореографією. Побудував кар'єру саундпродюсера. З початком повномасштабної війни пішов у ЗСУ, загинув під Бахмутом на Донеччині 24 грудня 2022 року. Йому було 33 роки.